| Mwhahahaa a întrebat:

Care este cea mai lunga poezie a lui Mihai Eminescu?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Luceafarul este cel mai lung poem de dragoste, are 98 de strofe.

Apache
| Apache a răspuns:

Daca ar fi intrebarile asa de usoare si la vrei sa fii miliardar.as concura si eu

| CM7YRE a răspuns:

Din cate stiu, luceafarul.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

6 cai frumosi, din cate stiu eu!

| MeMeMe97 a răspuns:

Lucafarul!kiss:-)Citeste'o e foarte frumoasa!love struck

| devilll a răspuns:

Luceafarul

| Jigsaw a răspuns:

/facepalm

| Lipsa47 a răspuns:

Luceafarul are 98 de strofe enjoy by...

| BiancaByaBianca a răspuns:

Luceafarul ( cred )

| Mwhahahaa explică:

Mda, luceafarul i-am spus si noi profei de romana si a zis ca nu e corect, sa ne mai documentam si sa-i spunem straight face

| Mwhahahaa explică:

@fetitaCUPiscoturile, cate strofe are poezia "6 cai frumosi"? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt sigur ca sunt milioane de poezii mai bune si mai mari.Luceafarul nu poate intra la categoria "brain creation" poate drug creation!
Luceafarul este exemplul cel mai bun de nebunie curata, ca atunci cand incepi sa animezi toate lucrurile din jurul tau, facand din sticla de vin de la capul patului, o femeie cu forme generoase, evident botezata Sanziana sau ce nume de fatuca i-a mai ramas prin creier.
Deci nu e luceafarul! el a fost doar laudat, de exemplu Tudor Arghezi a ajuns poet prin prisma prieteniilor ce-i puteau publica rah...creatiile, si cam atat.

| abdcfan4ever a răspuns:

Luceafarul are cele mai multe strofe dar la cuvinte cred ca e Calin(file din poveste) nu sunt sigura. Luceafarul are 392 versuri iar Calin(file din poveste) 258. happy

| CocoCosmy a răspuns:

Cea mai lunga este Momento Mori care are peste 200 de strofe

| GogetaPae a răspuns:

Dap.memento mori este cea mai lunga poezie a lui eminescu, afirm si eu raspunsul lui cococosmy deoarece chiar asta este cea mai lunga poezie a lui emiescu.si sper ca aici nu e obligatoriu sa scrii cu majuscule happy.p.s. scuze ca am raspuns asa tarziu