| bleakk a întrebat:

Care este diferenta dintre argumentul logic si argumentul(explicatie) dintr-un text argumentativ sau dezbatere?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Care diferenţă? Argumentul făcut corect e prin definiţie logic. Cel dintr-o dezbatere/text argumentativ e doar o conjunctură din multe. Tot logic e.

3 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Aveam alta impresie despre tine...

De unde naiba au scos-o astia ca "argumentul logic" si "argumentul(explicatie) dintr-un text argumentativ sau dezbatere?" = neaparat, logica? laughing

Trecand peste faptul ca NU multi stiu CE inseamna argument, (daca te uiti inclusiv in Dex online, nu o sa gasesti "argument" = mijloc de convingere)...NU "argumentul" e logic, ci mai curand conectorii. :p

"ARGUMENTAREA (a argumenta - a susţine - a dovedi - a întări) este un mijloc de a susţine sau de a demonstra un punct de vedere; se face în scopul de a-i convinge pe partenerii de comunicare de justeţea opiniei exprimate".

Si ATAT. big grin

Prin urmare, de unde naiba, "a sustine", a dovedi", "a intari" etc UN PUNCT DE VEDERE, egal aici la tantalaii astia: "ambele sunt la fel", "tot logic e"? laughing

Si "argumentul de forta", tot "logic" e? laughing

Daca eu iti spun: "lasa-te de fumat, ca tigarile sunt scumpe", mama ta iti spune: "lasa-te de fumat ca e un act nociv pentru sanatate", CARE e argumentarea "ilogica", tu fiind milionara? laughing

Cam greu cu argumentele nu?
"Tot logic e". rolling on the floor

Ma asteptam la o triere a prostiei mult mai drastica din partea ta dar se pare ca m-am inselat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da' ce nu sunt si alea argumente logice? Daca nu ar fi nici textul argumentativ nu ar avea vreo logica.

| Negoi_Darius_1998 a răspuns:

Ambele sunt la fel doar la la cel sxplicativ vorbeste despre lucrul in cauza mai detaliat! Dar Logica este aceeasi!