| Catacombe a întrebat:

Care este diferenta dintre cuvantul de baza si radacina de la la familia lexicala?
Funda

Răspuns Câştigător
| americanu00334567 a răspuns:

Cuvantul de baza este ca un "cuvant mama" iar cele derivate sunt puii deci de exemplu : piatra= pietricica pietroi s.a deci astea doua vezi ca au ceva asemanator adica "pietr" uitate bine si atunci aia e radacina.Succes in continuare la romana eu is intr-a 6-a si am luat 10 la test... ok sper sa imi dai funda big grin

3 răspunsuri:
| Andreea1923 a răspuns:

Cuvantul de baza este cuvantul de la care au pornit toate cuvintele iar radacina este grupul de sunete care poate fi cuvantul de baza sau o parte din acesta introdus in noul cuvant format.

| Catacombe explică (pentru Andreea1923):

Aha. Deci la '' copilas '' cuv de baza e copil si radacina este aceeasi cu cuvantul de baza[ copil]? Daca raspunzi ai funda

| fashiongirl14 a răspuns:

In exemplul dat de tine, acela cu, "colpilas"da! dar spre exemplu daca formezi familia lexicala de la cuvantul frunza... sa luam cateva cuvinte: frunzulita, infrunzi, desfrunzi, frunzisoara, cuvantul de baza este "frunza", iar radacina este frunz (partea comuna cuvintelor din familie). sper ca ai inteles acum