| Ry0010 a întrebat:

Care este diferenta dintre potentialul membranar de actiune si potentialul membranar de repaus? Funda happy

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Potentialul membranar de repaos (electric vorbind) este de =70mV.
Asta este constatat la calcularea la nivel de celule neuronale.
Cel de actiune este cresterea potentialului cu cat de putin peste cel de repaos. Asta se intampla pe un interval de timp extrem de scurt... poate nanosecunde.
Asta e diferenta!
Mai pot completa, dar intram in alta discutie, ca sunt reactii chimice, ionice, care blocheaza sau da drumul la acea 'comunicare'(valvatica -filozofic vorbind) la nivel de membrana celulara.
Pentru o descriere mai putin specializata:
o celula comunica cu restul corpului prin acea Membrana
Membrana poate permite circulatia in ambele sensuri, dar NEAPARAT cu o motivatie.
'In repaus'membrana blacheaza, in actiune permite intr-un sens au altul, printr-o comanda de un impuls de durata scurta care modifica potentialul de repaus, deschizand valva'! Asta deci e alta discutie, nu face parte, cred din intrebare.
Oricum, problema e de strict specialitate, este discutabila, esenta VIETII!
Interesant este ca potentialele acestea sunt biochimic determinate, diferentele (alea de actiune-par sa fie tot chimic).
Valabile la toate tipurile de celule, nu numai neuronale.