| anonim_4396 a întrebat:

Care este motivul pentru care traim?

32 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Nu stiu ce motiv ai tu, dar al meu este al naibii de bun...totul depinde de cine se afla in spatele volanului si unde vrea sa ajunga. Craciun Fericit laughing

| Archangells a răspuns:

Simplu. De la decaderea omului din starea inalta de existenta, constiinta si suflet, de la ruperea de starea de lumina divina, de armonie, perfectiune si iubire neconditionata la care avea acces, el tinde sa ajunga inapoi de unde a cazut, tinde spre o intregire a fiintei. In strafundurile fiintei noastre, sufletul stie si recunoaste acea stare de har pe care am pierdut-o. Cu cat ne aporpiem de ea mai mult, cu atat se deschid genele spirtuale care ne permit sa transcendem realitatea fizica vizuala si sa intram intr-o lume mai frumoasa, mai luminoasa. Constiinta si mintea se modifica, hormonii secreatati sunt pozitivi, capatam o stare de pace, liniste, implinire, fericire, iubire fata de oameni, o intelegere mai adanca a ce se intampa in jurul nostru, o acceptare. Si in cele din urma, scopul vietii este mantuirea sufletului. Ascensiunea lui inspre centrul spiritual care este Dumnezeu, totul, intregul care radiaza lumina si trimite Duhul Sfant ca sa fie pastor. In afara centrului graviteaza gaurile negre, demonii care asteapta sa chinuie sufletele ce cad in negura. Ei sunt niste parapeti de care ne ciocnim cand gresim calea spre lumina, ne atentioneaza desi uneori in mod dureros ca nu e bine unde suntem. Cand urcam iar spre Dumnezeu si ne luminam, ne dam seama pentru ce este omul facut. Sa guste din cele nevazute, in care se va scalda dupa moarte. Scopul omului deci este mantuirea, care nu se poate realiza fara a urma lui Hristos cel intrupat care a fost Dumnezeu si prin care s-a facut cunoscut Duhul cel Sfant in consecinta la Sfantul Botez. Fara botez nu exista mantuire, fara acces la acest server divin. Ca sa te conectezi la serverul lui Dumnezeu si sa ai posibilitate de mantuire, ai nevoie sa cunosti IP-ul lui, sau amprenta lui energetica sacra care se face prin Sfantul Botez ca sa vorbim in termeni tehnici. Din acel moment, sufletul tau se conecteaza si depinde doar de tine daca ramai sau nu conectat.

| T0T a răspuns:

Ca să ne bucurăm de viață.

| minrest a răspuns:

Ca sa tineti companie unui om, sa il iubiti neconditionat si sa il aparati. Daca ma iau dupa fotografia de la profil.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Haha
Deci tu esti un om din vestul salbatic, daca ma iau dupa poza de profil

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum, am zis ''daca''. Ce am spus ar fi valabil, daca ti-as deduce identitatea, vorba vine din poza, din desenul de la profil. Am zis poza ca sa-mi iasa poanta. Acuma, omul arboreaza ce il reprezinta, intr-un sens sau altul. Iar ideea de a fi un om din vestul salbatic nu imi displace.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Stii ce e ironia?

| mentholinks a răspuns:

Daca ma gandesc mai mult la intrebarea asta ca sa pot da un raspuns decent intru in depresie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Iar incepi. Fi mai clar macar - La nivel individual, la nivel de popor sau la nivel planetar? Ca daca va spun ca sunteti tineri, bajbaiti si nu stiti ce vreti va suparati unii.

| Clorox a răspuns:

Moartea face parte din trairea noastra, in fine... Traiesti ca sa fii fericit, fericirea in lumea asta este aproape imposibila deci practic traiesti degeaba!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa nu murim prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trăim ca să muncim,
/Sa ne câștigăm existenta...
Trăim ca să lăsăm ceva în urma noastră(ex-copiii)
Si mie mi se pare totul/absolut totul, banal pe lumea asta.
Dar ce sa fac, Tre' să trăiesc, daca mi Sa dat viață.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tre' să facem parte din lumea asta, fie că ne place sau nu.

| Felissa13Eden a răspuns:

Ca sa murim cate putin in fiecare zi.

Răspuns utilizator avertizat
| Fumiko a răspuns:

Traim pentru muri laughing

| KNST a răspuns:

Cine "traim"?

| KNST a răspuns:

Chiar traiesti? Judecand dupa postarea asta a ta... nu prea.

| Cliar a răspuns:

Chiar iti trebuie un motiv?

| Marina_Daniela_1992 a răspuns:

Ca sa ne traim viata, si la final sa murim, sa incepem alta etapa dincolo, universul e mare si suta la suta ca mai sunt alte fiinte diferite, alta lume mai evoluata! Asa a vrut creatorul. O viata pe pamant, o viata pe alta lume. Totul e posibil sa te si reincarnezi in alt trup.