| claudiu89 a întrebat:

Care-i scopul, rostul vietii? Pentru ca daca traim ca sa ajungem in RAI, toti ar trebui sa ne calugarim.

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Cred ca este sa descoperi lucruri, sa te descoperi pe tine, sa traiesti armonios, sa armonizezi cu tine particele de univers...

16 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Incearca sa nu iei in seama raspunsul pocaitilor.Fii realist.Nu ajunge nimeni in rai pentru ca raiul nu exista.Nici d-zeu nu exista, cred ca ai simtit asta pe pielea ta.Scopul vietii este acela de a ne inmulti eficient si a evolua inspre a cunoaste universul.

regis
| regis a răspuns:

Eu pot sa iti spun in schimb care NU este scopul vietii si cu siguranta acesta nu e cel a ajunge in rai. Pentru a ajunge in rai ar trebui sa murim, iar eu refuz sa cred ca scopul vietii este... moartea. Mai degraba viata ti se da ca sa o traiesti. Si vorba proverbului: daca nu putem sa o lungim, macar sa o facem lata happy

eileen
| eileen a răspuns:

Nu trebuie sa ne calugarim neparat. Putem sa traim si frumos, sa ne apropiem de Dumnezeu si desi vor veni tot felul de incercari, le putem trece daca stam atintiti cu privire la EL si il recunoastem in toate activitatile noastre, pana voom ajunge acolo in cer.

| joy a răspuns:

Nu ne calugarim ca sa ajungem in rai, eu cred in existenta raiului si al iadului, asa cum sunt oameni buni si rai. Dumnezeu este corect creand iadul, de ce sa ii tina cu forta pe oamenii care il reneaga si care nu isi doresc o vesnicie alaturi de El?
Nogod, am cunoscut multi pocaiti la viata mea, desi sunt ortodoxa, tu ai cunoscut vreunul personal ca sa comentezi? Ce esti asa pornit impotriva lor? Ti-a dat vreunul in cap? De ce nu te legi asa si de musulmani sau ortodocsi? Daca ai probleme, ti-am mai zis..mergi de te trateaza.

| leluc a răspuns:

Scopul vietii este de a te bucura de fiecare moment. De a te bucura de tine si de cei din jur. Iar raiul nu exista... pana la proba contrara

| N538961518 a răspuns:

Habar nu am...ne nastem/traim/murim... dc? dupa aia exista ''rai''? ...scopul vietii e sa-ti traiesti viata cum poti, vrei, cat poti...si gata restul vedem sau numai vedem dupa ce murim.

| chikitoka a răspuns:

Sa-l descoperim pe Dumnezeu.si cum facem asta? .prin revelatie... unde? .peste tot...si in tot...

| Paula a răspuns:

Scopu vietii ar fi sa traiesti pe voia ta, sa ajungi la acel punct unde esti numai tu adica tu esti seful. Daca ajungi acolo sa ai controlul vietii tale atunci ai ajuns unde o vrut "scopul viestii " sa te aduca. Sa vezi cu ochii tai ca poti sa fii the best... nu vreau sa par nereligioasa dar parerea mea este ca toti ajungem in RAI pentru ca avem un dar, iar acela este ca stim sa regretam si ne imbunatatim in mai bine.

| Adry a răspuns:

De acord cu regis. Nu are rost sa mai comentez fiindca a cuprins aproape tot.

| icestone a răspuns:

Chiar daca intrebarea e cam de mult, si nu cred ca te mai framanta intrebarea asta, eu raspund totusi. din cate stiu eu nu toti trebuie sa ne calugarim pentru a ajunge in rai sunt si alte cai (le stiu ca cica s crestin ca asa a vrut mama, sau taditia, ma rog)dar nu conteaza. daca tu crezi ca scopul vietii este sa ajungi in "rai" pentru ca asa zice lumea, mult succes.eu am incetat de mult sa cred asemenea prostii, cum ar fi raiul, iadul, daca exista f bine, o sa ma intalnesc cu ele la moarte, dar pana acolo mai e de mers pentru unii mai putini pentru altii mai mult, asa-i viata, nu e la fel de lunga pentru toti cum nici noi nu suntem total identici (fizic vorbind)deci ceea ce vreau sa zic e ca nu raiul ar trebui sa fie scopul vietii tale(asta-i parerea mea, si se aplica si la mine) Da.nu cred in d zeu! de ce? nu stau aici sa lungesc masajul da sunt o groza de chestii pe care le intelegi in viata si iti dai seama ca pan la urma,. e doar o nascocire de a lumii antice, la fel cum exista cred sutee de religii pe acest pamant.fiecare crede ce vrea.nu cred ca in biblie a pomenit vreun prooroc de existenta dinozaurilor
gandeste-te ca lumea pana in 1500-1600 cred, nici nu stia ca pamantu i rotund gandeste-te la asta! soarele se invartea in jurul Terrei.eu prefer sa cred ca religia e doar o nascocire a lumii.nu zic ca religia e rea, e buna MEDITATIA, da nu sa venerezi ceva ce nu exista. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa si inca ceva cum se face ca romanii pina la venirea lui hristos credeau cu indarjire ca toti zeii lor chia exista si ajuta ir mai apoi GATA au renuntat la ei (saracii zei rolling on the floor, ce or fi facand ei acolo singuri nevenerati de nimani, inlocuiti de d zeu] da ma rog HAI CA NU MAI LUNGESC VVORBA si trec la subiect. CARE I SCOPUL VIETII ZICI?
pai dupa mine, repet DUPA MINE, nu neaparat si la tine, cred ca scopul vietii este SA TI INDEPLINESTI DORINTELE ORICARE AR FI ELE(FACAND EXCEPTIE de la lucrurile care iar face pe altii sa sufere)sa fii mereu cu zambetul pe buze iar aici nu ma refer neaparat sa zambesti altora mereu ci sa fii fericit pentru ca, DE CE SA NU FIM SINCERI O VIATA AVEM, nu cum e la budisti una continua in mai multe corpuri(si asta alta prostie, parerea mea)

O VIATA AI SI TRE SA STII CE SA FACI CU EA, SAU IN EA(VEZI TU FIECARE POATE FACE ORICE SI DORESTE, SI DAK NU MA CREZI UITATE IN JUR SI CONVINGETE, FIECARE LUCRU FACUT DE OM E O DORINTA ADUSA LA REALITATE(cu toate ca sunt si lucruri rele dar, poate in timp omul o sa le mai perfectioneze)FIECARE LUCRU, SI NU D ZEU A ADUS TOATE ASTEA, CI DORINTA OMULUI DE A LE AVEA.
un exemplu VREI SA FII CEL MAI BUN SOFER DIN LUME, e un exemplu, ce faci astepti sa te faca d zeu cel mai bun sau exersezi zile, luni, poate chiar ani dar nu conteaza caci tu asta iti doresti si asta vei reusi, si nu ca te ar ajuta cumva d zeu ci pentru ca exerseci, iar cand ai ajuns unde ti ai dorit realizezi ca n a fost imposibil

SCOPUL VIETII E SA FII FERICIT INDEPLININDUTI DORINTELE, pentru ca satisfactia e enorma dar cum spuneam cere sacrificiu, dar nimic nu vine pe degeaba(ca de la d zeurolling on the floor )
si iar daca nu ma crezi uitate la uitate la un CERSETORsi zi-mi cesi doreste el de la viata? NIMIC O SA TI ZIC, CI DOAR VREA SA MAI TRAIASCA O ZI DAR NU STIE DE CE, DOAR SA TRAIASCA si asta nu i viata, SAU CU SIGURANTA NU I SCOPUL VIETII!
sorry de lungimea mesajului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu dar e important sa traiesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii cel mai bun in ce ai talent, si sa iti depasesti destinul, sa faci ce it place, daca e posibil sa faci si bani din asta, si sa gasesti pe cineva pe care sa o iubesti si sa te iubeasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine distreazate si dupa ce o sa mori ai sa vezi unde ajungi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata nu are nici un scop, nici un rost, doar existi si atit.

| SunShine_5894 a răspuns:

Nu exista un scop in viata, fiecare are scopul lui sau nu are nici unu, vrea doar sa traiasca. Daca esti multumit la sfarsit de viata pe care ai dus-o e de ajuns, parerea mea :p

| Tin a răspuns:

Eu consider ca ar trebui sa traesti fiecare clipa din viata cum ar fi ultima, si sa gasesti pe cineva care sa tina cu adv la tine, ASa ca DISTREAZATE si lasa calugaria, ca alti sau calugarit din cauza pacatelor multe ..crede in tine si pretuieste viata ca este un dar.