| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt materialele/substantele care rezista cel mai mult in timp in pamant, apa...etc?

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Plasticul e printre campioni, de aia e şi atât de periculos, când vine vorba de mediul.

Bula
| Bula a răspuns:

Pietrele, rocile vulcanice.

| GdX a răspuns:

Plasticul

| Mădă0611 a răspuns:

Hauru', de asta CD-urile trimise in spatiu sunt din aur, dar don't tell anyone, si si inoxul. Apropo, cica o sa vina extraterestrii sa ne jefuiasca, pentru ca au nevoie de el pentru calculatoarele lor performante. laughing

| Holiday a răspuns:

Plasticul.

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Plasticurile sunt organice, ca urmare se descompun in timp, "se putrezesc" in cateva decenii.

| NOname a răspuns (pentru Bula):

Trompyy a întrebat ce fel de materiale rezistă mult în timp, adică se descompun greu în condiţii naturale, nu neapărat deloc. Iar plasticul se numără printre ele, aşa că mai degrabă intervenţia ta e eronată şi inutilă, nu cei de care te-ai legat.

http://ecodiplomacy.wordpress.com/......e-gunoiul/

| Bula a răspuns (pentru NOname):

Raspunsul meu la intrebare (primul) este confirmat de Natura.

Plasticul inca nu este testat la timp foarte indelungat, doar estimat prin anumite calcule si speculatii (se produce de nici un secol, iar primele au "disparut" deja).

| NOname a răspuns (pentru Bula):

Chiar nu pricepi că eşti irelevant? Iar Trompyy, oricum, nu cred că se referea la materiale, care se formează în mod natural, că aşa puteam şi eu să zic "diamantul". În orice caz, care parte din "printre" nu înţelegi? Plasticul este unul dintre materiale, care se descompun greu spre deloc, de la caz la caz, deci răspunsurile noastre sunt cât se poate de valabile. Punct.

| relian a răspuns (pentru NOname):

Sa nu spui si tu ca cel de sus pe vecie.Platicul se duce nu greu spre deloc ci f rapid. Daca voi stiti mai bine asa o fi.Eu spun din exp.Nu ascult povesti spuse la scoala, sau mai stiu eu tv etc.

| NOname a răspuns (pentru relian):

Bine că le ştii pe toate fără să te informezi.

Depinde de plastic, că nu e tot identic. Unul se descompune greu, altul şi mai greu, altul deloc.

| relian a răspuns (pentru NOname):

O fi daca spui tu.Si fierul nu e tot identic dar tot se descompune.Ca mai greu sau mai usr da, insa deloc niciodata. Orice pe lumea asta se descompune, se transforma in altceva. Orice, absolut orice.

| Mayhem666 a răspuns:

As zice plasticul, si otelul inoxidabil, de aceea se numeste inoxidabil, ca nu se oxideaza, deci este rezistent cam aproape in orice mediu.

| UzziPtm16 a răspuns:

Plasticul ramane intact pe vecie.
Mai stiu si de sticla ca ar ramane intacta dar un studiu a aratat ca dupa cateva mi de ani de dezintegreazahappy!