| anonim_4396 a întrebat:

Cât la sută din creier ne folosim de fapt?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

In intreaga lume vie, procentul de "folosinta" al organelor este de 100%, o caracteristica a lumii vii este aceea ca un organ nefolosit la intreaga capacitate, SE ATROFIAZA.

Constient, omul utilizeaza intre 3 si 10-12%, restul de pana la 100% "ruland in fundal", nefiind "accesibil" constientului DAR creierul "functioneaza" totusi la capacitatea de o suta de procente.

7 răspunsuri:
| PhaseMorphXR a răspuns:

Chiar si cu lobotomie iti folosesti 100% din creier (din ceea ce ti-a mai ramas).

| OoBunnyoO a răspuns:

Conform studiilor recente, il folosim pe tot. Folosim diferite parti si combinatii de pari ale acestuia pentru a realiza diferite actiuni. Pentru a vedea folosim o parte, pentru a merge folosim o parte, cand ne amintim ceva placut folosim niste parti, cand ne amintim ceva neplac folosim alte parti, cand facem exercitii la matematica niste parti, cand citim o alte parti etc.

| AtateaConditii a răspuns:

10% numai gandind. Deci iti dai seama daca ne-am folosi 100% am putea zbura cică.

| FatUglyVirgin a răspuns:

Tu in momentul asta ti-ai folosit 100% din creier pentru a scrie corect gramatical?

Răspuns utilizator avertizat