| Inferno a întrebat:

Cati dintre noi,folosim ca username,aici pe TPU,numele noastre reale?
Si daca preferam alte nume,cum ne influenteaza acestea in viata reala si care sunt factorii ce ne determina sa le alegem?

Psihologic se pare ca avatarele pe care le avem aici, pe facebook, sau intr-un joc, pot influenta modul in care ne percepem, iar fenomentul poarta numele de "Efect Proteus".

"The Proteus effect describes a phenomenon in which the behavior of an individual, within online virtual worlds, is changed by the visual characteristics of their avatar. This change is due to the individual’s knowledge about the behaviors that other users who are part of that virtual environment typically associate with those characteristics. Like the adjective protean (meaning versatile or mutable), the concept’s name is an allusion to the shape changing abilities of the Greek god Proteus."

http://en.wikipedia.org/wiki/Proteus_effect

"Femeile pasionate de jocuri video, care adoptă un avatar sexy în timpul unui joc, vor avea o tendinţă mai mare să se perceapă în viaţa reală asemenea avatarului care le seamănă, conform unui studiu efectuat de Universitatea Standford."

http://maramedia.ro/......iata-reala

Se pare deci ca exista diferite tipuri standardizate de avatare:

yyythatsfives - amuzant

JoshlStevens -- profesional

xXxJoshxXx - periculos

NotBoldJosh -- atragator

etc, etc

Avatarul tau cum este?

11 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Mda...
Numele mi l-am ales datorita admiratiei fata de Wehrmacht.Nu ma refer numai la lupta dusa ci la putere, suprematie...etc.N-am vrut sa spun ceva specific gen "Waffen-SS" sa nu fie refuzat.
Avatarul mi l-am ales deoarece imi place trupa respectiva. Originalul era verde.L-am modificat deoarece imi place mai mult asa, ii da un aspect mai "puternic"/"inspaimantator" decat cel avut de original.
N-avea rost sa-mi pun un M9/4/1911 sau un kalash chiar daca-mi plac si au fost printre primele variante, au fost deja "profanate", trase spre o forma de neo-cocalarism, si-au pierdut scopul de a fi o forma de teama, putere si pericol.
Asa, avatarul asta nu exprima o modalitate de a face rau care a fost deja imprastiata acolo unde n-are ce cauta ci o chestie cu care nu vrei sa te intalnesti.
Am vazut in link-ul postat

"Totodată, potrivit studiului, jucătorii cu avataruri identice sunt mai predispuşi să imite obiceiurile alimentare ale personajului fictiv şi preferă mărcile de îmbrăcăminte pe care le poartă acesta."

Pai...la ce mama dracu' altceva sa te astepti? Iti alegi personajul ce te reprezinta si daca a fost ales de alt jucator e posibil sa ii semeni.
Nu semeni tu personajului, personajul iti seamana.

| Drolja a răspuns:

Eu sunt o tipă sexi cu preocupări concupiscente şi tendinţe uşernice.
Întâmplarea face că am şi nuri frumoşi-foc.
U, ce coincidenţă!

| RAY a răspuns:

Da,numele e real, avatarul tine de pasiunea mea it, din asta traiesc ce as putea sa pun la avatar ultima fata usoara?

| T0T a răspuns:

Username-ul meu este ales cu cap. Nu l-am ales datorită faptului că mie mi se pare cool, deși chiar este, de ce să nu recunosc. Grey, l-am ales deoarece descrie anumite lucruri pe care vreau să le pun pe hârtie. Exprimă lipsa culorii. Culorii cu sens denotativ, dar și conotativ. Fiecăruia îi este necesar să perceapă viața într-un mod cât mai colorat, dar pentru asta sunt necesari și factorii din jur care să ne influențeze pozitiv. Nu vreau să mă abat prea mult. Urmând această idee am conceput o povestioară, pe care aș vrea să o termin cândva...Deci ceea ce vreau să spun e că am ales avatarul ca urmare a ceea ce sunt eu, ceea ce am în cap, în suflet și ceea ce vreau să dezvolt și să exprim. Username-ul, eu nu consider că mă influențează în viața de zi cu zi, ci ceea ce sunt eu l-a determinat.
În cazul pozei de la avatar, poți avea dreptate într-o oarecare măsură. Mi-o schimb destul de des, dar să știi că cel puțin aici are o anumită influență. În viața reală chiar consider că nu are. Am anumite modele de oameni, personaje după care mă mai ghidez, dar nu ține de site-ul ăsta. Personajul meu din avatar este Stannis Baratheon, din Game of Thrones, pentru care am o oarecare simpatie.
Opinia mea finală este că avatarul, poate cine știe chiar și numele, ne poate influența, cel puțin pe mine, aici, dar nu și în viața reală. Eu fac oarecum distincția dintre ce e aici și ce este în realitate, nu prea mă gândesc la ce e aici când gestionez ceva din realitate. Nu mă consider în realitate influențat de ceea ce am ales ca să îmi fie ca avatar sau username aici sau în mai știu eu ce joc sau altă rețea.
Acel studiu cine știe pe ce gamer a fost făcut. În cazul unui gamer tot ce e posibil.

| OldSoul a răspuns:

Nick-ul meu e format din prenumele meu dupa cum se observa plus hkpv, deoarece varianta simpla este luata.
Avatarul meu sa spun ca reprezinta latura mea "filozofica".

| Deaad a răspuns:

Username-ul meu este numele unui cantaret care il chema Dead.Si bineinteles, o poza cu un cap de mort ca sa se potriveasca cu numele.

https://www.youtube.com/watch?v=7IJovmgDJPY

| drutzix a răspuns:

Interesant. E prima data cand am auzit de efectul Proteus.
Eu as spune ca avatarul este o versiune ideala a noastra, el reprezentand in mare parte dorintele superego-ului si posedand caracteristici pe care noi nu le putem dobandii dintr-un motiv sau altul. De aici e si normal sa ne dam seama ca exista o legatura intre viata reala si avatarul online al unei persoane.
Din cate am citit acest efect nu se refera la influenta avatarului asupra realitatii ci mai de graba la influenta comunitatii on-line asupra avatarului ceea ce este clar si nu ar trebui sa fie necesare studii pentru a observa acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuia să-mi pun numele ăsta. În apărarea mea, îmi place cum sună ''imperatrix'' nu ce înseamnă. Poate...în fine. Cât despre imagine, pot spune că îmi place și atât. Unele poze îmi plac fără motiv. Ca asta: http://imgur.com/b6Hdaqs
Nu știu de ce, dar o ador.
PS: Și poza ta spune multe despre tine. Ești ca o enciclopedie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Username-ul meu e numele meu tradus in japoneza. Cat despre avatar e o poza cu Biblia. Hm zic ca ma reprezinta oarecum sunt fire introvertita pasionata de stiinta si religie.

| windowlicker a răspuns:

avatarul meu exprima ceva foarte profund, la fel ca si numele.
(si acum ca sa fiu cool la fel ca ceilalti, o sa vina descrierea aia lunga)
in avatar e pepe the frog, nu e exemplar rar ca atunci nu l-as mai pune pe site. intr-o vreme era un anunt pe ebay cu unul rar si costa destul de mult
http://i1.kym-cdn.com/photos/images/original/000/945/868/d19.jpg
dar bineinteles toata chestia asta e la misto si sincer nu stiu de ce am un folder plin cu poze cu pepe the frog, ok?

cat despre username, window e numele si licker prenumele
simplu

| Monocrom a răspuns:

În cele mai multe cazuri prin avatar și username vrem să impresionăm persoanele cu care intrăm în contact mai mult decât facem în viața reală.
De aceea marea majoritate își ascunde adevărata identitate. Avem tendința să credem că vom fi plictisitori dacă ne afisăm propria persoană. Bine, sunt cazuri și cazuri, nu generalizez. Poate sunt și utilizatori complexați de modul în care arată, de modul cum îi cheamă sau utilizatori timizi, care nu au găsit un sprijin în viața reală și se refugiază într-un mediu în care pot să-și ascundă cu ușurință identitatea și să-și dezvăluie mai ușor trăirile.De asemenea sunt utilizatori care au ca avatar un simbol, ceva reprezentativ pentru propria lor persoană sau utlizatori care n-au nici cea mai mică treabă cu acesta și l-au pus doar ca să fie pus.winking
Nu știu cum te poate influența avatarul sau username-ul cert e însă faptul că vei fi influențat într-o mai mare măsură de mediul în care interacționezi. Poate că mulți se subestimează și de aceea își pun diverse avataruri cu trupele/artiștii preferați tocmai din prisma faptului că vor să ajungă ca ei sau să înfăptuiască ceva asemănător.
Cât despre mine, nu am acordat o prea mare atenție avatarului; e o pictură destul de celebră a lui N. Grigorescu. Nu mi-a plăcut cum arăta avatarul standard al site-ului așa că având o mare admirație pentru pictură și mai ales pentru temele abordate de Grigorescu am ales tabloul lui.