| bleakk a întrebat:

Ce aparente avantaje ai daca esti inteligentiar majoritatea e ignoranta? Zic APARENT pentru ca de cele mai mult ori ignorantii,fiind mai multi,pot fii mai uniti,sunt fericiti,traiesc frumos clipa nefilozofand prea mult pierzand prin asta timp. Geniul,insa,consuma energie si resurse in alte lucruri care poate ii intretin inteligenta, insa nu neaparat si fericirea. De ce asa? Cum e mai bine?

5 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Depinde mult de contextul in care traieste fiecare, dar de obicei geniile isi gasesc fericirea atunci cand gandesc sau creeaza. Atunci se simt in elementul lor cu adevarat. Ei nu sunt deloc impresionati de lucrurile care-i fac fericiti pe oamenii de rand. Dar sunt si exceptii, desigur. Sa fii geniu e ceva rar prin definitie, si nu poti avea pretentia de la oamenii de rand sa-i inteleaga pe ei sau ideile pe care le exprima. Eu unul n-as astepta de la oameni sa fie genii, ci macar sa fie curiosi si interesati in legatura cu lumea si universul in care traiesc. As vrea sa-i vad ca-si pun intrebari, chiar daca n-ar sti sa raspunda la ele. Important e sa ai curajul si determinarea sa ti le pui. Dar nu vedem aproape deloc asta in lume. Oamenii se nasc, traiesc si mor fara sa se intrebe nici macar o secunda cum au ajuns aici, sau de ce. Iar asta e foarte trist, si cred ca o irosire mai mare de atat a unei vieti nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.
Cand intru eu in incapere deja duhneste a prostie.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

In mod clar e mai bine sa fii inteligent si destept. oamenii prosti o duc rau cu sanatatea(cam 3milioane de oameni au diabet in Romania- boala ce se poate preveni usor/ cam 3 milioane au hepatita etc), cu banii(jumate din Bucuresti are datorii la intretinere, in general romanii nu au mai mult de o luna sau doua bani stransi in caz ca sunt dati afara de la servici), cu emotiile (multi sunt stresati si se cearta) etc. multi sunt alcoolici, iau droguri, varza completa. prostia e o boala in sine. cea mai scumpa boala in viata. sunt defecte si la omul destept (de exemplu faptul ca tinde sa gandeasca mai mult decat cere problema incat sa fie rezolvata, sau face solutii complexe cand e nevoie de unele simple). dar defectele astea se pot rezolva.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Pai omul destept se concentreaza mai mult pe ce util decat pe ce da endrofine (cum fac prostii). sunt mai multi dar un singur om destept poate face cat 30 de a lor. citeste Sun Tzu Art of war in care folosea faptul ca armata inamica era mult mai mare, ca fiind un defect si nu un avantaj.

| CastraveţiMuraţi a răspuns:

Un geniu nu s-ar întreba "De ce aşa?" sau "Cum e mai bine"