| EmaS a întrebat:

Ce conteaza mai mult aspectul sau inteligenta, frumusetea sau creierul?

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Depinde de preferințe. Pentru mine, poate fi Miss Univers, dar dacă nu mă simt bine în preajma ei, mai bine refuz.

35 răspunsuri:
| EmaS explică:

Ce vrei sa spui cu asta?

| EmaS explică:

Ce legatura are religia cu intrebarea mea?

| EmaS explică:

Vezi, tu esti cel care dai intrebarii mele conotatie crestina. Bine gandit!

| EmaS explică:

O sa iti dau fundita cu alta ocazie, bine?

Apache
| Apache a răspuns:

Gandirea...

| Flav a răspuns:

Ema, la tine oricum conteaza credinta sau religia persoanei, de departe de inteligenta, frumusete si ce mai vrei tu.
Ce conteaza cel mai mult pentru mine? Caracterul!

regis
| regis a răspuns:

Mi-as dori sa spun ca pe primul loc este inteligenta, dar as fi ipocrit. Cred ca in prima faza este important aspectul, insa in scurt timp trece inteligenta pe primul loc.
Mai interesant este faptul ca oamenii accepta ca atat inteligenta cat si frumusetea sunt mosteniri genetice, insa nu stiu de ce societatea priveste diferit aceste calitati. De exemplu o femeie care este promovata pentru ca are sanii mari este dispretuita, in timp ce alta care avanseaza doar pentru inteligenta este admirata, desi ambele sunt calitati mostenite si nu cultivate intr-un anume fel.

| NoChanceForUs a răspuns:

Personalitatea.
O vezi pe tipa aia de colo?
http://1.bp.blogspot.com/......vovich.jpg
Sunt curios de personalitatea ei...

Răspuns utilizator avertizat
| DianaScorpio a răspuns:

In primul rand sa luam in considerare ca frumusetea este relativa.
Iar dintre cele doua aspecte, inteligenta cantareste mult mai mult decat frumusetea, insa nu putem spune nici ca nu conteaza deloc aspectul, din moment ce de el ne lovim atunci cand vorbim cu cineva pentru prima data.
Insa ceea ce cred ca conteaza cel mai mult este cum te simti in preajma unei persoane...caracterul ei.

| Skylar a răspuns:

O fata inteligenta va fi mereu frumoasa

| Paulla a răspuns:

Cu siguranţă inteligenţa. Poate să fie cât de frumos vrea, dacă nu e în stare să lege două cuvinte se poate considera norocos dacă măcar mă deranjez să râd de el. Nu neg că aspectul n-are importanţa lui, dar e cu mult, mult mai mică decât cea a inteligenţei.
Pot trece peste nişte defecte fizice, dacă sunt compensate de inteligenţă, dar nu şi invers.

| carpediem a răspuns:

Frmusetea activeaza raspunsul sexual, insa dupa un timp ne dam seama ca exista o simbioza intre cele doua, iar in final sa realizezi ca aspectul e de fapt ceva "primitiv" doar un stimul pentru perpetuarea speciei. Personal optez pentru creier, mai ales ca am ajuns la varsta cand am cam epuizat excesul de testosteron.

| mgtow a răspuns:

Pentru mine conteaza ca totul sa fie bine si nu am chef sa am probleme, normal ar fi ca omul sa aprecieze inteligenta dar si aspectul fizic un pic acolo, omul perfect ar fi 50% minte si 50% frumusete.

| shadovv a răspuns:

Trupul este efemer, sufletul este etern.

| Shammal a răspuns:

Conteaza aspectul - aspectul reflecta caracterul persoanei; conteaza si inteligenta intr-o oarecare masura; conteaza modul in care gandeste, percepe lumea - asta ar putea fi etichetat "creierul"

| Dreamer a răspuns:

Teoretic, in acea lume perfecta pe care o visam inteligenta ar trebui sa conteze mult mai mult decat aspectul, sa fie apreciata si recompensata. Dar in societatea noastra, indiferent ca sti sa explici teoria relativitatii... daca esti cersetor nu te va lua nimeni in seama. Astfel in zilele noastre nu poti sti sigur ce conteaza mai mult, depinde: daca te duci la un interviu la o banca in slapi, bermude si bustu' gol nu cred ca te va lua cineva in consideratie si te vor da afara imediat, in schimb daca o prostituata care nu stie sa lege o propozitie va avea,, un interviu'' la un bordel in aceeasi costumatie, atunci intelectul nu conteaza deloc.

Concluzie: Diferentele dintre aspect si inteligenta sunt relative...depinde de societate, oameni, locuri, situatii etc.

| Inferno a răspuns:

Eu spun ca inteligenta.
Frmusetea moare prima, inteligenta ultima(in 86% din cazuri)

| DBlack a răspuns:

Frumusetea = trebuie sa te simti bine langa persoana respectiva, sa-ti radieze o aura de placere, de simpatie. creier, logic. in creier poti "introduce" inteligenta. creierul in inteligenta niciodata.

| Wehrmacht a răspuns:

Sti ca ai spus de 2 ori aceleasi lucruri nu?
aspect=frumusetea
creier=inteligenta

| NuDauFunda a răspuns:

Frumusetea interioare, urmata indeaproape de inteligenta. Are si aspectul fizic rolul lui, as fi ipocrit daca as nega. Pana la urma totul e un amalgam de trasaturi, ce definesc si determina unicitatea fiecarei persoane.

| bendis92 a răspuns:

Inteligenta, care se vede pe chip, rezulta un anumit fel de frumusete care te separa de ceilalti happy

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Buna ema, pentru mine conteaza atat aspectul cat si inteligenta! Aceste trasaturi ocupa un prim loc pentru mine si cred au un singur rol :acela de al ajuta pe om( intr-o oarecare masura) in cursul vietii.

| Bya132 a răspuns:

Nu ştiu ce să spun. Eu aş prefera inteligenţa şi frumuseţea.
Inteligenţa: Nu am suportat oamenii proşti
Frumuseţea: Nu am suportat oamenii urâţi, măcar să se facă plăcuţi.

| Sabin91 a răspuns:

Idem @NuDauFunda.

| ROBERT89 a răspuns:

Conteaza armonia dintre ele.Ti-ar place un creier cu picioare? Dar un ateu frumos?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu iti pot spune exact, Iti dau o ordine:
Inteligenta
Frumusetea
Creierul
Aspectul.

| traveler a răspuns:

Aspect = frumusete / creier = inteligenta. Aspectul si frumusetea sunt trecatoare, inteligenta ramane.O seara placuta.

| Vladuthz a răspuns:

Ambele, in primul rand prima data apare atractia fizica, dupa care interesul fata de interiorul persoanei, degeaba o persoana este frumoasa daca nu are un gram de inteligenta, si degeaba este inteligenta daca nu este frumoasa (adica poate avea prieten, mai sunt si cazuri, dar cam rar poate duce si o viata pe deplin fericita si implinita sexual)