| Robert8764 a întrebat:

Ce credeti ca se afla in zilele noastre in Area 51?
Credeti ca majoritatea obiectelor zburatoare neidentificate au ca sursa Area 51? ( Sunt multe documentare cu OZN si cand spun OZN nu ma refer la extraterestii... ) Ma refer la tehnologiile de care dispun americanii din acea zona, ( aparate zburatoare ) imi imaginez. In documentare am vazut declaratii ale oamenilor despre aceste obiecte, unii spuneau ca sunt in forma de V.
http://www.lovendal.ro/wp52/wp-content/uploads/2010/04/O ZN-vulcani.jpg

Deci vreau sa aud parerea voastra.
In Romania exista un asemenea loc mai restrictionat?

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu e prea mare activitatea in zona 51, cel putin la suprafata, ca ma uitam la arhivele cu imagini de prin 2006 si stau avioanele alea doua neclintite intre hangarul 18 si terminalul 1 si 2.

| sublime89 a răspuns:

In Zona 51 cred ca se testeaza avioane in principal. Pana la urma pentru asta a fost facuta. Dar probabil si alte tehnologii de ultima ora, strict secrete. Americanii nu glumesc cand e vorba de competitia cu alte tari. Vezi cum spioneaza pe toata lumea. Ei vor sa fie numarul 1 in lume si sa domine tot, deci in Zona 51 cred ca se fac multe experimente cu diverse tehnologii de ultima generatie, unele militare, altele nu. Si toate au ca scop mentinerea unui avans considerabil fata de celelalte tari. Deci toata secretomania din zona cred ca e justificata, din punctul lor de vedere. Povestile cu ozn-uri sunt prea simpliste si fantastice pentru mine. Adica noi am capturat ozn-uri? Noi care suntem asa inferiori fata de ei. Aia au venit din alt sistem solar, de la zeci sau sute de ani lumina distanta, si se prabusesc in desert ca prostii : )) Da, sigur. Si fix in SUA. Ce convenabil.

| ErrorFound a răspuns:

Area-51 a fost conceputa ca un spatiu de testare pentru avioane super-sonice in anii 50-60-70...pana in prezent.
Deoarece se afla in mijlocul pustiului, in Arizona, unde sunt si multe fenomene caudate, au aparut barfe conform carora ar fi testate/recuperate OZN-uri acolo.
Acolo au fost aduse tehnologiile si proiectele recuperate de la nazisti, printre care aripa zburatoare: http://www.century-of-flight.net/new%20site/frames/horten%20frame.htm
Exista si o versiune cu 6 motoare a acestui avion. Bombardier cu scopul de a duce o bomba atomica in pana la Washington sau New York.
Bomba atomica a fost si ea o inventive germana, din pacate americanii au pus mana pe planuri si au terminat-o mai repede.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Hangar 18, acolo se afla raspunsul tau.
In Romania exista un oras intreg sub Bucuresti format din galerii subterane care leaga punctele cheie, adaposturi antiatomice si armament depozitat pnetru un eventual atac nuclerar/biologic. Toate facute de Ceausescu

| keops9968 a răspuns:

Prototipuri de avioane si tehnologie militara clasificata. Pot sa bag mana in foc ca nu sunt ozn-uri sau alte chestii fantastice.