| Vulpita a întrebat:

Ce este de fapt paratrasnetul? Ce face el mai exact? Mereu auzeam bunicii ca sa nu ne fie frica de fulgere, casa are paratrasnet.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O bucata de metal care capteaza fulgerul si il descarca in pamant ca sa nu ia foc casa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Paratrăznetul este o bară de fier, cu vârful ascuțit, legat printr-o bară lată de fier, de o placă de fier îngropată în pământ. Dacă deasupra casei este un nor din care trăznește, electricitatea se canalizează pe acest vârf ascuțit plasat deasupra acoperișului și se scurge în pământ fără a afecta casa.