| AvalohAlyn a întrebat:

Ce este de fapt, viata? Cum putem sa o definim filosofic si metaforic?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Hai să începe cu Nicolae Iorga marele sau mai bine spus cel mai mare istoric al României.
Acesta spunea,, Viaţa nu înseamnă a trăi, ci a şti pentru ce trăieşti"
Goethe spunea că,, Viaţa este copilăria nemuririi noastre."
Viaţa este o serie de experienţe, fiecare dintre ele ne face mai mari, chiar dacă uneori este greu să ne dăm seama de asta. Pentru că lumea a fost creată pentru dezvoltarea caracterului şi trebuie să învăţăm că aceste eşecuri şi amărăciuni pe care le îndurăm ne ajută în mersul nostru înainte.
definiţie de Henry Ford
Sigmund Freud spunea,, Viaţa este o insulă de suferinţă într-un ocean de indiferenţă."
Avea dreptate în ce spunea.
Hai să încep şi eu prin a spune sau a-mi expume diniţia mea a vieţii.
Viaţa este până la urmă ca o sfoară poate fi lungă sau scurtă. Poate fi solidă pe alocuri (viaţă plină de fericire sănătate) şi subţire (boală neajunsuri).
Până la urmă sfârşitul vieţii marchează sfârşitul unei manifestări iubire, ură sau sfârşitul unei boli grele ori poate fi o moarte bună.
Viaţa este o curgere, este un fluviu, este o mişcare continuă. Dar oamenii au impresia că ei înşişi reprezintă ceva static. Numai obiectele sunt statice, numai moartea este încremenită; viaţa este o continuă schimbare. Cu cât există mai multă schimbare, cu atât viaţa este mai abundentă. Iar o viaţă abundentă aduce cu sine extraordinare schimbări, clipă de clipă de Osho.
Viaţa este un povârniş. Cât urci, îi priveşti vârful şi te simţi fericit; dar când ajungi sus în creastă, zăreşti dintr-o dată coborâşul, şi sfârşitul, care e moartea. Merge încet la suiş, dar la coborâş merge repede.
definiţie de Guy de Maupassant.

2 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

O farsa?!

| fatapericuloasa a răspuns:

Filozofic: Viata e o gluma proasta.
Ps : Nu pot sa te ajut filozofic dar sper ca o, sa iti fie de folos definitia metaforica
Metaforic: Viata e precum un munte. Ueori, poti sa cazi brusc