| BogdanelululTheGodfather a întrebat:

Ce este dreptatea?

40 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Veniti la mine cuie strambe sa va indrept.laughing

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru Hombre):

Cand ai in mana un ciocan, toate lucrurile din jurul tau ti se par cuie.

| Hombre a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Cand ai in mana un ciocan cei din jurul tau iti v-a da dreptate.

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru Hombre):

Daca nu e de cauciuc.

| Dumnezău a răspuns:

Dreptatea este ghilotina ce pica nemilos peste toti cei ce incalca moralitatea universala.Trebuie stabilita o moralitate universala, astfel incat dreptatea sa fie impartiala si directa.Nu orice crima e condamnabila,nu orice furt e condamnabil,orice minciuna este condamnabila,nu tot ce trece drept "rau" este cu adevarat rau,odata ce aceste diferente pot fi stabilite, atunci si dreptatii i se pot stabili niste intervale logice, ca sa o putem cunoaste, si sa n-o mai ardem cu fiasco scandalos, gen "dreptatea e oarba".

| Dreamer a răspuns:

Dreptatea....pai sa vedem, este partea aia mai grea pe care uneori o evitam pentru ca nu vrem sa avem responsabilitati si este mai usor sa fi ...nedrept. Ca intr-un final sa vedem ca desi am facut sacrificii, desi nu am iesit cu buzunarele pline, totusi uite ca ne simtim bine si impliniti.

And that's just right!

| MrAngelus a răspuns:

Dreptatea este valoarea etică şi juridică, în funcţie de care se aprobă sau se dezaprobă relaţiile sociale şi raporturile juridice, normele juridice şi hotărârile organelor de jurisdicţie existente într-o epocă şi într-o organizare socială dată; este faptul de a recunoaşte drepturile cuiva, de a acorda fiecăruia ceea ce i se cuvine în mod legitim. Dreptatea este o virtute morală, cea mai înaltă dintre cele patru virtuţi cardinale, care constă în faptul de a da fiecăruia ce este al său, în a respecta drepturile altuia.

Sursa: http://www.referat.ro/referate/Dreptate_si_egalitate_71152.html (da download)

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru MrAngelus):

Si cum percepi tu, personal, dreptatea?

| blackcat99 a răspuns:

Atunci cand poti sa ii zici cuiva "ti-am zis eu". laughing

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru blackcat99):

Asta este stiinta, nu dreptate. Cred ca te gandeai la :"Ai dreptate". Aici cuvantul "dreptate" are cu totul un alt inteles decat cel la care ma gandesc.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm. interesant ca nu prea-mi gasesc cuvintele aici. n-am mai patit asa.
pai e mai complicat. sunt mai multe feluri de dreptati si ele se cam ciocnesc cateodata:dreptate morala, legala (constitutionala), sociala (drepturile omului), religioasa etc. cea morala este discutabila si acopera o arie mai larga, dar este si mai putin demonstrabila, tine de educatia si bunatatea sufleteasca a fiecaruia. celelalte sunt conform unor legi, standarde prestabilite si se actioneaza conform lor, sunt ghidul nostru social care ar trebui urmat. deci, suntem manipulati prin ele, fara nici o indoiala pentru mine.

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru anonim_4396):

Nu poti spune ca suntem manipulati prin ele. Ele au existan in toate societatile: si in triburile primitive si in "triburile" moderne. Sa presupunem ca ele nu ar exista. Ce s-ar intampla? "Manipulare" este un cuvant prea dur totusi pentru a descrie legile ce sunt facute pentru binele tau si al altora. In orice caz, interesanta parere!

| BogdanelululTheGodfather explică:

Ai dreptul sa razi cat vrei.

| Shatteredx a răspuns:

Dreptatea este ochi pentru ochi si dinte pentru dinte. Sa intorci si celalalt obraz mi se pare o prostie, oricum nimeni nu tine cont de ea.
Dreptatea in Romania nu exista

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru Shatteredx):

Vorbesti de dreptatea facuta la nivelul lumii noastre limitate. http://www.tpu.ro/stiinta-si-filosofie/ce-este-dreptatea/#7404876

| Shatteredx a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Spune-ne tu ce este dreptatea domnule filosof.
Oricum, parerile sunt impartite. Daca si culorile sunt percepute in diferite feluri de catre oameni, atunci sigur nu o sa ajungem la un consens noi doi.

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru Shatteredx):

Tocmai asta am spus si eu.

| Shatteredx a răspuns:

Nu e prost, e doar curios de ce cred altii despre "dreptate".

| Kyrie a răspuns:

A fi lasat in pace si nu a face rau e mai pe romaneste dreptateahee hee

In mod normal dreptatea se asimileaza cu justitia in care daca ai facut o fapta rea trebuie sa platesti la fel... (tot pe romaneste) ca sa intelegi laughing

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru Kyrie):

Raspunsurile tale au o tenta ironica, date, fireste, de o persoana cu gandire animalica. Pe romaneste: esti cam bou! laughing

| Kyrie a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Animalica? de fapt eu ma gandeam ca tu esti animal si am zis sa ma comport si eu ca un bou asa ca tine, daca nu iti convine, fa pasi

| QiCKaaTc a răspuns:

Principiu moral și juridic care cere să se dea fiecăruia ceea ce i se cuvine și să i se respecte drepturile

| NonEinstein a răspuns:

Nu stiu ce este dreptatea, sau in ce constă aceasta dar stiu ca numai singur ti.o poti face!

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru NonEinstein):

Poti fi mai explicit? Esti de acord cu legea talionului?

| NonEinstein a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Dacă o consider o pedeapsă dreapta, da.Dar dacă sunt de acord cu ea. nu, nu prea.

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru NonEinstein):

Pai, tu nu consideri dreptatea ca fiind necesara? De ce spui ca numai singur ti-o poti face? Consideri ca o fapta ilicita nu poate fi indreptata decat cu o alta?

| NonEinstein a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Nu am spus că nu consider dreptatea ca fiind necesară, ba din contră, chiar primă necesitate.Eu consider dreptatea bazînduse pe putere, şi nu mă refer la putere fizică.

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru NonEinstein):

Fii mai coerent, nu prea am inteles ce ai vrut sa spui. Expilca "puterea".

| NonEinstein a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Genul de putere pe care a avut-o Hitler, dar nu pînă la capat dacă ma intelegi ce vreau să spun, pentru că ce a făcut el la sfîrşit se cheamă laşitate, deci acest gen de putere combinat cu puterea financiara, face puterea supremă si din puterea supremă reiese dreptateă, părereă mea.

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru NonEinstein):

Cati ani ai?

| NonEinstein a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

15, da ce legatura are asta? esti de parere ca nu am o judecata buna?

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru NonEinstein):

Mai bine nu raspund.

| Celestina860 a răspuns:

Fiecare om doreste sa I se faca dreptate. Dreptatea este un proces in care o persoana primeste rasplata ca beneficiu al unei actiuni de care a suferit.

Întrebări similare