| anonim_4396 a întrebat:

Ce este liberatatea? O ora enervanta la ora de filosofie din liceu? Un vis creat pentru a da speranta maselor si a nu se revolta? Resrictiile, legile, obligatiile iti ofera ele libertatea sau reprezinta contrariul?

7 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Contrariul bineinteles. Numai ca le-ai pus pe toate intr-un singur cos, si nu sunt deloc similare. Enumeratia ta nu e logica.

| T0T a răspuns (pentru StefanKogut):

Nu numai enumeratia ci si continutul, ceea ce mi se pare grav, dupa primesc mesaj ca pun raspunsuri ca sa ma aflu in treaba. De la cine? De la unu' care habar nu are pe ce lume e.

| T0T a răspuns (pentru StefanKogut):

Hai sa fim liberi, sa dam in cap la oameni. Adica legile au o importanta foarte mare. Dar daca am da libertate psihopatilor atunci acest specimen care a pus intrebarea s-ar plange ca de ce exista libertate. Libertate e dar nu absoluta. E libertate ca sa poti trai intr-un mediu favorabil.

| T0T a răspuns:

Daca ai fi trait in totalitarism ti-ai fi dat seama ce ineptii spui.

| Stefan_Florescu_1991 a răspuns (pentru T0T):

Nu traim intr-un sistem de totalitarism dar suntem liber cu adevarat? Sistemul ne vinde iluzia ca suntem liberi dar ne imbatam cu iluzii. Spune cat de liber esti atunci cand ai o slujba care nu-ti place pentru a castiga bani pentru lucruri de care nu ai nevoie cu adevarat?

| T0T a răspuns (pentru Stefan_Florescu_1991):

Tu iti alegi slujba prietene! Tu alegi ceea ce faci. Aici tine de tine, daca nu te duce capu' sa faci ceea ce trebuie atunci normal ca nu esti liber. Trebuie sa si gandesti pentru acea libertate, sunt multi imbecili care se imbata cu iluzii, asta stiu si eu, dar tu alegi ceea ce esti.

| Goguletzu a răspuns:

Libertate? Buna intrebare.din ce moment faci parte dintr-o comunitate si esti "supus" unui reprezentant sau mai multora, nu cred ca te poti numi un om liber. Un om liber esti atunci cand esti independent fata de ceilalti indivizi si poti sa stai linisit pentru ca firul vietii tale nu poate fi deviat de catre ceilalti. Termenul de Libertate Deplina cred ca reprezinta ceva utopic."Un vis creat pentru a da speranta maselor si a nu se revolta" merg pe varianta asta happy