| Malphas a întrebat:

Ce este omul? Puteti da citate, cu conditia sa le comentati si sa precizati autorul.

Răspuns Câştigător
| Radioactive a răspuns:

"Omul este singurul animal pentru care propria sa existenţă constituie o problemă pe care trebuie s-o rezolve."(Erich Fromm)

La cum ne comportam, am ajuns ca animalele...Dar zilnic ne confruntam cu diferite probleme, mai importante sau mai putin importante si totusi cauza tuturor problemelor e insusi existenta fiecaruia. Si in plus, nu toti cautam calea cea mai usoara si mai folositoare? Existenta insusi e un lucru greu, trebuie sa stim sa ne adaptam, sa luptam si sa nu ne lasam suflati de vant!

2 răspunsuri:
| ostea a răspuns:

Omul este esență divină întrupată aflat pe pămînt în a se redescoperii pe el însuși.

| katty_6203 a răspuns:

Omul este cea mai suprema creatie a lui Dumnezeu! Alta "definitie"mai corecta nu as putea gasi.