| RoByTzA63 a întrebat:

Ce formule chimice au: oxigenul, hidrogenul, clorul si azotul!
Stiu ca oxigenul e O2 si hhidrogenul e H2 dar celelalte?

Răspuns Câştigător
| MaliciousDeath a răspuns:

Cl2,N2
toate 4 sunt diatomice.

5 răspunsuri:
| giorgyana99 a răspuns:

Celelalte sunt simple..asa cum le stii..adica clorul e Cl2, azotul e N. Oxigenul, hidrogenul si clorul au un 2 acolo dar doar acestea...restul sunt simple..simbolurile pe care le ai si in carte

| rapp2020 a răspuns:

Cl si n

| VladAlex1956 a răspuns:

Păi dacă te referi la formule chimice. le poţi combina şi îţi rezulta :
HCl - Acid Clorhidric
NH3 - Amoniac

Dacă te referi la simboluri chimice :
O - Oxigen
H - Hidrogen
Cl - Clor
N - Azot

Să mă corecteze cineva dacă am greşit big grin

| Şi_Atât_Paul_1988 a răspuns:

Dacă te referi la simbol chimic, oxigenul→O, hidrogenul→H, clorul→Cl și azotul→N
Fundă?

| VictorDragos a răspuns:

Parerea mea este ca clorul=CL si Azot=N