Anna
| Anna a întrebat:

Ce inseamna a fi puternic/a? Te consideri o persoana puternica? Ce te face sa fii asa?

Răspuns Câştigător
| Danny _3256 a răspuns:

A fi puternic inseamna sa fii un invingator chiar si atunci cand ai pierdut o batalie, dar nu razboiul. A fi puternic inseamna a ierta, a iubi, a darui, a suferi cu demnitate, a influenta. A fi puternic inseamna a avea personalitate, a avea curajul sa fii cine esti tu in fapt. A fi puternic inseamna a/L avea pe Dumnezeu in tine, pe cel mai puternic din Univers. Cu El pot afirma si eu: Pot totul in Cristos care ma intareste! Ma consider puternic dar nu bazandu-ma pe fortele proprii.

29 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Pentru mine, sa fiu puternica inseamna sa ma cunosc cat mai bine, sa imi cunosc calitatile si accept defectele, sa stiu ce imi doresc si sa ma implic activ in a obtine lucrul respectiv, sa pot recunoaste lucrurile la care nu ma pricep si sa nu ma deranjeze ca aceste lucruri exista, sa ii respect pe ceilalti si sa ma respect pe mine, sa fiu deschisa la a invata de la oricine cate ceva, sa am un punct de vedere propriu si sa mi-l pot sustine. Cred ca sunt toate astea, deci ma consider o persoana puternica.

mira
| mira a răspuns:

Ca sa-ti dai seama cat esti de puternic trebuie sa treci prin mai multe situatii-limita. Mira

eileen
| eileen a răspuns:

Puterea vine de sus, nu poti nici sa ridici un ac daca nu ai primi aceasta putere de la Dumnezeu, pacat ca ii banalizam superioritatea si dam vina pe istetimea, smecherimea noastra...

| cristi a răspuns:

In ziua de azi a fi puternic inseamna sa ai masini, vile, bani, sau sa fii cel mai tare pe o anumita zona etc. Cred ca o persoana puternica are implicit si o personalitate puternica, ceea ce inseamna ca este capabil si stie sa lupte pentru anumite lucruri si teluri pana la indeplinire. Dumnezeu are rolul cel mai important, atata timp cat il ai ca baza si fundament iti poti atinge scopurile si poti chiar renaste din cenusa si poti fi invingator. daca crezi cu adevarat in El si in puterea lui. O personalitate puternica se formeaza cred in conditii grele, de stres, in situatii de cumpana. O zicala spune ca "ce nu te omoara te face mai puternic", si cred ca este plina de adevar, taria interioara de a depasi o situatie dificila te face mai puternic si mai increzator

mlm
| mlm a răspuns:

A fi puternic inseamna a fi calm intr-un moment de disperare, iar atunci cind iubesti trebuie sa fii puternic. Puterea ne este data de Dumnezeu, iar forta vine din inauntrul tau.

| Krina a răspuns:

A fi puternic inseamna ca considera orice esec o provocare pentru autoperfectionare.Cand te afli in situatii limita, cand spui "de ce mi se intampla mie?" trebuie sa depasesti momentul si sa-ti dai seama ca poate si alte persoane s-au aflat in situatii mai grele. A fi putenic inseamna ca trece peste toate greutatile si a nu te da batut in fata vietii.
Ma consider o persoana puternica, desi au fost unele momente cand am crezut ca situatia nu are rezolvare, insa cu ajutorul prietenilor am reusit sa depasesc acele momente si sa trag o morala din toate acele evenimente, ca "orice sut in fund inseamna 2 pasi inainte" happy Eu asa am personalizat-o, fiindca simt ca ma reprezinta mai bine.
Trecand prin multe, desi nu am o varsta prea inaintata, efectiv "am invatat" sa fiu puternica.Este si o metoda de a nu le arata tuturor problemele care te framanta.Sa zicem ca e mai degraba un scut impotriva societatii.

| Cryss a răspuns:

Puterea cu care se lauda toti aia care merg la sala si au muschi imensi, pe langa ca arata urat nici nu aia e adevarata putere happy. Ea trebuie sa vin din interiorul tau, se bazeaza pe caracterul tau, rezistenta ta la problemele de zi cu zi tongue. Si ambitia are un anumit rol insa trebuie sa fi si hotarat ca vrei sa rezolvi o problema, ca vrei sa treci peste ea si sa iti continui viata mai departe.
Nu cred ca Dumnezeu ne da putere absoluta, eu cred ca trebuie sa o cautam undeva in noi, in sufletul nostru.
Cu putin curaj si putina hotarare iti poti gasi puterea launtrica si poti infunta cele mai mari probleme. Sunt multe persoane care intimideaza prin aspectul lor fizic, dar cele care intimideaza cel mai mult sunt persoanele care au incredere in ei, in fortele lor.
Pai, eu ma consider puternica fiindca cu ajutorul prietenilor, familiei si a lui Mitza pot sa trec mai usor peste problemele mele. Recunosc ca am o ambitie foarte mare happy, si aia ma ajutablushing.

@Mitza: nu ma mai lauda atat blushing.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

A fi puternic inseamna sa te cunosti pe tine insuti, sa poti cantari si separa binele de rau. Cata vreme am reusit sa raspund tuturor provocarilor de pana acum, si nu au fost putine, consider ca am fost suficient de puternic.

| pep a răspuns:

Cand sunt slab atunci sunt tare...

Cand sunt slab, atunci sunt tare,
Chiar daca trec prin incercare,
Tu-mi alini inima mea
Cand nu pot sa merg 'nainte
Cand nu pot sa am cuvinte
Sa explic durerea-mi grea

Alerg la Tine,
Alerg spre biruinta
Spre turnul de scapare
in care ma ascunzi
Alerg la Tine
Doar cu credinta
Tu-mi esti nadejdea, ce-n inima-mi patrunzi...

Apostolul Pavel a spus urmatoarele:„De aceea mă bucur în slăbiciuni, în defăimări, în nevoi, în prigoniri, în strâmtorări pentru Hristos, căci, când sunt slab, atunci sunt tare...Vezi -II Cor 12, 10-19.

| beba a răspuns:

Sa nu iti pierzi niciodata speranta.no matter what.
mi s-a spus de foarte multe ori ca is o persoana puternica, sincer nici nu am stiut ca asa ma percep prietenii sau cunoscutii...necazurile te fac puternic, atat de puternic incat la un momentdat ai impresia ca nimic nu te mai poate atinge...Insa si persoanele puternice au momente de slabiciune, de tristete ...Eu as sfatui toata lumea sa lupte sa isi indeplineasca visul, indiferent cat de greu de realizat pare...nimic nu e imposibil pe lumea asta si ce e mai frumos decat sa lupti sa iti gasesti linistea sufleteasca?

| JustMeFlory a răspuns:

Puternic pentru mine inseamna sa pot trece peste problemele de zi cu zi cu fata sus.eu sunt inca mica si nu cred ca sunt asa puternica, poate cu timpul ma voi schimba. oricum am observat ca daca ai multe probleme acest lucru stimuleaza sa fii mai puternica...

| DiMoDi a răspuns:

Să ştii să te ridici când cazi! Să nu te dai bătut! Ambiţia şi încăpăţânarea sunt bune dacă nu sunt duse la absurd.
Cei care mă cunosc, spun că sunt puternică... ce pot eu spune, este că am fost mereu o luptătoare. Nimeni nu-şi cunoaşte cu adevărat puterile până nu-i sunt puse la
încercare happy Zice-o vorbă din popor "Doamne, nu-mi da, cât pot duce!"... Ştiau ei strămoşii ce ştiau!happy

| irynna a răspuns:

Cred ca inseamna sa reusesi sa faci tot ce iti propui, sa reusesti sa invingi raul prin bine sa nu te dai batut si sa mergi inainte indiferent de situatie.si sa nu uiti ca orice esec e un pas inainte iar orice drum plin de obstacole te va calauzi spre succes.nu stiu daca sunt o persoana puternica, incerc doar sa fac totul cat mai bine si sa imi demonstrez ca, se poate si mai binehappy

| NimeniCuActe a răspuns:

Majoritatea cred ca se refera doar la fizic, insa, in general intrebarea aceasta este pusa referitor la caracter... la cat de mult conteaza un caracter puternic impotriva obstacolelor vietii. Un caracter puternic este de obicei manat de ambitie, e un caracter care stie ce e suferinta, pe aceasta descoperind-o in trecut, dar care incearca din rasputeri sa o lase acolohappy... Eu ma consider un caracter puternic... mai nou, datorita motivelor expuse mai sus, datorita familiei, si datorita cuiva, Cryssblushing

| andreea89 a răspuns:

Eu nu stiam ce inseamna acest cuvant.asta poate pentru ca nu am avut niciodata motiv sa lupt, sa ma gandesc ca tot ce fac in viata, fac pentru mine.pana anul acesta, cand gandindu-ma ca am deja 20 de ani, sunt mare si trebuie sa-mi iau viata in piept, sa lupt pentru idealurile si visele mele. uneori trebuie sa pierzi in viata ca sa-ti dai seama de ceea ce esti si poti face cu adevarat.eu am invatat din greseli si ambitia m-a facut cu adevarat sa-mi dau seama ca niciodata nu e prea tarziu si ca lucrurile se pot indrepta.deci pentru mine cuvantul ''putere''este echivalent cu ''ambitie'',''perseverenta'' si tot ceea ce esti dispus sa faci pentru a avea tot ce-ti doresti...sau aproape totul...

| eu_4161 a răspuns:

A fi puternic inseamna a castiga rezbiul...chiar si cand l-ai pierdut...Si sa au curajul sa treci peste asta...Sau esti puternic sentimantal DE EXEMPLU:Sunt puternica cand cineva ma bate la cap, cand cineva ma injura, cand cineva ma bate ETC...
Pai,,, da...Eu ma consider o persoana puternica...De exemplu,,, sper sa nu radeti de mine:cate-odata mi-e frica de intuneric:Urcam pe scara...eu stau la etajul 2 si in bloc era bezna... Mi-am zis in minte :"AM 10 ANI...SUNT MARE... N-ARE DE CE SA IMI FIE FRICA"Imi amintesc ca...am o familie, am prieteni care au nevoie de ajutorul meu...

| cisse a răspuns:

Da pot sa ma consider o persoana puternica, pentur mine a fi puternic reprezinta a tine capul sus indiferent de cele intamplate, a fi imun la lucrurile rele care ti se intampla, a fi rezistent psihic, a-ti impune o anumita bariera de care/pe care nu vrei sa o depasesti, iar ceea ce ma face sa fiu asa este mentalitatea, ambitia, orgoliul de a nu ma lasa vazut ranit (daca sunt) in fata celorlalti.

| baiatudela4 a răspuns:

Ambitia...cand iti doresti ceva, te ambitionezi sa obtii si poate si moralul ridicat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma consider o persoana puternica pentru ca am un caracter puternic si o usoara incapatanare spre a avea o viata plina de succesuri. Mai trebuie sa afirm ca sunt si foarte optimist dar si destul de realist in acelasi timp incat sa imi dau seama ca "nu tot ce zboara se mananca"happy.

Pentru semnificatia a fi puternic nu am decat un raspuns cat se poate de simplu care cuprinde toate celelalte caracteristici; Sa sti sa treci in viata peste orice. Sa sti sa mergi mai departe, sa reusesti acolo unde alti au dat gres si lista poate continua. E foarte important sa stii ce iti doresti de la viata. Ce ma face sa ma simt asa?, hm... buna intrebare: pai felul meu de a fi unic prin cea ce fac, faptul ca nu ma regasesc in alte lucruri care sunt deja create si nu sunt folosite. Sunt creativ si nu ma las oprit pana nu ma simt un invingator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. faptul ca am un ajutor de sus, ma face puternic.si fizic si psihic. ce inseamna? sa fii un supravietuitor.sanu cazi fara sa te mai ridici.viata e o lupta. dupa ce ai ajuns la victorie...mori.dar esti invingator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fizic sau psihic? eu sunt ambele, fac sala 5 zile/saptamana deci fizic sunt puternic si psihic datorita copilariei predominata de evenimente violente, cand ajungi sa vezi anumite lucruri te desensibilizeaza dar si intareste spiritual tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa treci prin toate relele si sa rezisti. Puternic nu inseamna pentru mine unul care poate sa bata 10 oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Să te ridici de jos și să poți păși mai departe fără frică.
Rănile trecului sunt rampa de lansare a viitorului, tu ești prezentul.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi puternic inseamna sa ramai fara parinti la o varsta frageda si sa lupti pentru visul tau fara nici un sprijinwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi puternic cel ma bine definit e sa ai inima curat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi puternic cel ma bine definit e sa ai inima curat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E site de pocaiti aici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand te ridici de jos si mergi mai departe atunci esti puternic, char daca iti sunt puse piedici si esti la pamant iar tu te ridici si perseverezi atunci esti puternic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fi o persoana puternica, in primul rand trebuie sa ai credinta. da si eu ma consider o persoana puternica pentru ca, am in cine sa ma incred, in bunul DUMNEZEU. da caci doar prin el avem viata, miscare si simtirea pe care ni le-a daruit asa, intru-n cuvant gratis. fara sa ne ceara nimic in schimb.doar DUMNEZEU ma face sa fiu asa pentru ca numai el iti poate da aceasta forta.nai ce sa te increzi in spusele lumii caci numai in pacat te duc.doar DUMNEZEU iti cunoaste inima si el te sprijina intodeauna in orce problema te vei afla.vezi cum sunt alti.nici macar nu-i pomenesc numele tatalu-i cel sfant care le-a dat viata. Da-le pacea ta din ceruri, limpezeste-le privirea, ca sa vada painea vietii pacea ta si nemurirea.Amin.