| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna proverbul "sangele apa nu se face"?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Nu poti sa-ti renegi rudele de sange.

15 răspunsuri:
| cristi a răspuns:

Fratii sunt frati.totdeauna o sa fie alaturi unul de celalalt, chiar daca uneori se cearta.

| ImpOssibleTooForgeT a răspuns:

Uite, citeste de aici http://www.portal-info.ro/dictionar-de-vise/semnificatie-ploaie-4435.html
sper ca te-am ajutat cumva...

| cely a răspuns:

ADICA CEI CE SUNT DE ACELASI SANGE SE APARA CHIAR DACA NU SUNT MEREU E ACEEASI LUNGIME DE UNDA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica, ca persoana nu se schimba niciodata, de exemplu un criminal, chiar daca a facut puscarie si se pare ca s-a schimbat el ramane tot criminal in principiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aces proverb are un adevar aparte pentru toti oameni cu intelesul de a nu te da drept alticineva cand esti tu pe strada cu un frate de-al tau si el e mai murdar sau altele asta nu inseamna ca trebuie sa te feresti de el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica daca omori pe cineva sangele nu dispare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De exemplu Romania si R Moldova - chiar daca idiotii de statalisti si rusofonii influenti din RM incearca sa ne spele creierii ca suntem popor aparte, asta nu e adevarat, sangele apa nu se face - adica avem acelasi sange, suntem un singur popor si asa vom fi mereu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum ar fi sa extindem intelegerea acestor cuvinte la conceptul de "oameni" intr-un prim stadiu? research global DNA and blow me after.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lucrurile nu se schimba indiferent cat am incerca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Indiferent de faptul daca ne place neamul din care provenim sau nu,avem acelasi singe, aceleasi gene, aproape ca sintem la fel.sintem uniti prin sige pentru vesnicie,si oricit de reci la suflet am fi,oricum ne bucuram de primul ghiocel,de prima raza de soare, de primul strop de ploaie, pentru ca prin venele noastre circula singe si nu apa.

| fya a răspuns:

Adica fratii chiar daca in unele momente se cearta, la nevoie se ajuta si se sprijinesc.

| myo a răspuns:

Chiar daca cei din acelasi sange cu tine vorbesc multe ei sunt si vor ramane vesnic din acelasi sange chiar daca nu vor sau chiar daca vor sa faca pe indiferentii.vine un timp cand uita totul si vor regreta daca s-au certat...proverbul acesta se foloseste mult in cazul fratilor care se cearta!

| MinaMina0202 a răspuns:

Nu se refera proverbul la asa ceva

| EZEL a răspuns:

Am si eu o intrebsre: ce inseamna proverbul "aschia departe de trunchi nu sare"?big grin

| elyfel a răspuns (pentru EZEL):

Adica cum e parintele la comportament asa e si copilul