Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2778481intrebari
Ultimele intrebari
Cadouri USB - USBmania
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
21 Oct
SATI 300.255AFISARI
162.165VIZITE
145.893V. UNICI
26 Martie 2009
Anonim intreaba:

Ce inseamna proverbul "sangele apa nu se face"?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    26 Martie 2009 14:16
    Anna a răspuns:

Nu poti sa-ti renegi rudele de sange.

• 14 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 26 Martie 2009 12:29
    cristi a răspuns:
    Fratii sunt frati.totdeauna o sa fie alaturi unul de celalalt, chiar daca uneori se cearta.
  • 19 Noiembrie 2011 10:42
    ImpOssibleTooForgeT a răspuns:
    Uite, citeste de aici http://www.portal-info.ro/dictionar-de-vise/semnificatie-ploaie-4435.html
    sper ca te-am ajutat cumva...
  • 29 Martie 2009 19:52
    cely a răspuns:
    ADICA CEI CE SUNT DE ACELASI SANGE SE APARA CHIAR DACA NU SUNT MEREU E ACEEASI LUNGIME DE UNDA
  • 26 Martie 2009 11:46
    fya a răspuns:
    Adica fratii chiar daca in unele momente se cearta, la nevoie se ajuta si se sprijinesc.

• 26 Octombrie 2009 15:18
    Raspuns anonim:
    Adica, ca persoana nu se schimba niciodata, de exemplu un criminal, chiar daca a facut puscarie si se pare ca s-a schimbat el ramane tot criminal in principiu
  • 13 Martie 2010 11:35
    Raspuns anonim:
    Aces proverb are un adevar aparte pentru toti oameni cu intelesul de a nu te da drept alticineva cand esti tu pe strada cu un frate de-al tau si el e mai murdar sau altele asta nu inseamna ca trebuie sa te feresti de el
  • 11 Mai 2010 19:51
    Raspuns anonim:
    Adica daca omori pe cineva sangele nu dispare.
  • 30 Mai 2010 02:12
    Raspuns anonim:
    De exemplu Romania si R Moldova - chiar daca idiotii de statalisti si rusofonii influenti din RM incearca sa ne spele creierii ca suntem popor aparte, asta nu e adevarat, sangele apa nu se face - adica avem acelasi sange, suntem un singur popor si asa vom fi mereu
  • 3 Iunie 2010 23:27
    Raspuns anonim:
    Cum ar fi sa extindem intelegerea acestor cuvinte la conceptul de "oameni" intr-un prim stadiu? research global DNA and blow me after.
  • 23 August 2010 11:44
    Raspuns anonim:
    Lucrurile nu se schimba indiferent cat am incerca.
  • 23 Februarie 2011 05:19
    Raspuns anonim:
    Indiferent de faptul daca ne place neamul din care provenim sau nu,avem acelasi singe, aceleasi gene, aproape ca sintem la fel.sintem uniti prin sige pentru vesnicie,si oricit de reci la suflet am fi,oricum ne bucuram de primul ghiocel,de prima raza de soare, de primul strop de ploaie, pentru ca prin venele noastre circula singe si nu apa.
  • 26 Martie 2009 13:04
    myo a răspuns:
    Chiar daca cei din acelasi sange cu tine vorbesc multe ei sunt si vor ramane vesnic din acelasi sange chiar daca nu vor sau chiar daca vor sa faca pe indiferentii.vine un timp cand uita totul si vor regreta daca s-au certat...proverbul acesta se foloseste mult in cazul fratilor care se cearta!
  • 2 Noiembrie 2010 21:54
    EZEL a răspuns:
    Am si eu o intrebsre: ce inseamna proverbul "aschia departe de trunchi nu sare"?big grin
    14 Septembrie 2012 19:12
    elyfel a răspuns (pentru EZEL):
    Adica cum e parintele la comportament asa e si copilul
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)