| Sensitive a întrebat:

Ce inseamna sa fi frustrat/a?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

A te simti lipsit de un drept al tau, sau chiar de a te simti inselat in asteptari.E o stare de spirit asemanatoare cu dezamagirea, la care se poate adauga si o doza de furie(cateodata).

| Sensitive explică (pentru foxsilver):

Multumesc,la asta ma referam, dar nu stiam sa explic in cuvinte.

| foxsilver a răspuns (pentru Sensitive):

Cu placere.
Stiu ca DEX-ul nu prea vine in ajutor si cu exemple.happy

14 răspunsuri:
Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frustrat. Definitie "Dex in plex":
1. Stare de spirit negativa cauzata de subiectivismul celorlalti (nota red. : daca ailalti sunt obiectivi in aprecieri negative, atunci devii numai rusinat, nu frustrat) laughing
2. Stare de spirit negativa cauzata de lipsa placerii (de ex, orgasm, dar nu numai rolling on the floor )
3. Stare de spirit negativa cauzata de prea multe vise si stele verzi (sau cai pe pereti) neindeplinite.
4. Stare de spirit pozitiva cauzata de relatii interfamiliare (nora-soacra, mama-fiica, my bf versus my former bf, etc)
5. Stare de spirit indiferenta cauzata de persoane din anturaj (sefi, vecini, guverul Ponta, etc)
6. Stare fizica manifestata prin umeziri faciale, tremurici necontrolat ale membrelor, practicarea unor gesturi instinctiv-reflexive inutile (vorbitul singur cu oglinda, bautul {sau mancatul ciocolatei si/sau inghetatei} excesiv, mototolitul batistelor, etc)
Pe ansamblu, frustarea este un cliseu empatic/cognitiv caracteristic mamiferelor. Cel mai des este observat la bipede, de exemplu cimpanzeu, care tipa, se bate cu pumnii in piept si arunca cu obiecte in trecatori de cate ori nu-i iese lui pasienta.
Funda? Ah, ai dat-o! Ce frustrat sunt rolling on the floor

| Sensitive explică (pentru anonim_4396):

Ce definitii. Incep sa fiu frustrata. laughing)

| Darcos a răspuns:

Cum e femeia din avatarul lui "ImFuckingBored"...CHIAR E ADEVARAT!

| BIOO a răspuns:

Ia sa vedem ce avem noi aici... Draga mea, in primul rand ar trebui sa stii ca frustrarea este consecinta incapacitatii de realizare a unei dorinte. Daca stam sa ne gandim, la fiecare dintre noi exista si vor exista dorinte neimplinite. Dar, important este sa nu ne pierdem cu firea si sa cautam resurse in orice situatie. Deoarece, datorita acestui fapt, oricat de minor ar fi, se poate dezvolta asa numita, frustrare. Aceasta te poate transforma intr-un individ nemultumit de tine; nemultumit de cei ce te inconjoara; incepi sa-ti fai rau cu mana ta, deoarece vezi persoane care pot reusi, iar tu nu. Intervine disconfortul si ajungi sa generezi conflicte chiar si cu persoane care sunt bine intentionate cu tine, dar tu nu faci altceva, decat sa le transmiti negativitate, consumandu-te maxim. Exista si alte situatii. De exemplu, cand iti doresti un tip si constati ca nu-l poti avea ca si prieten, ajungi sa te intrebi, de ce te refuza?
Asadar, intotdeana exista un anumit grad de frustrare. happy Mult succes si nu-ti pierde increderea niciodata in tine!

| Sensitive explică (pentru BIOO):

Multumesc.

| BIOO a răspuns (pentru Sensitive):

Placerea este de partea mea! Sper sa-ti fi fost de folos al meu raspuns. O noapte linistita! happy

| Dreamer12345 a răspuns:

Pai, nu pot sa explic decat prin exemple. Deci cred ca e imposibil ca tu sa nu fi simtit asta niciodata, adica faci teva si apoi iti pare rau si tot te bantuie acel gand adica na te tot gandesti si iti pare rau si asa ii cand esti frustrat/a.

| Mytza98hd a răspuns:

Sa fi speriat de ceva

| Edynhooo a răspuns:

Nu inseamna nici de cum speriat!
frustra= A lipsi pe cineva (in special statul sau o institutie a lui) de un drept sau de un bun; a pagubi; a insela.
Este un cuvant care noi romanii il folosim uneori sub intelesl de "furios".

| Edynhooo a răspuns (pentru Edynhooo):

EDIT:Nu chiar furios, revoltator! [desi nu este corect]

| Sensitive explică (pentru Edynhooo):

Nu aceasta era intrebarea mea. Nu ma referam la "a frustra", ci la un om care spune ca se simte frustrat.