| anonim_4396 a întrebat:

Ce intelegeti, din punct de vedere fizic, prin PREZENT si care este durata sa?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Intersectia dintre trecut si viitor, mai degraba din punct de vedere matematic.

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu exista prezent, ci doar trecerea de la trecut la viitor.

| sabin89 a răspuns:

Notiunea "acum", daca pentru noi are un sens, pentru fenomenele cosmice nu are nicio valoare; si nici pentru ceea ce se intampla in interiorul atomului. Imagini ale stelelor, pe care le prindem in observatoare, sunt raze de lumina de la stele care poate au disparut demult. Iar durata de viata a particulei omega-minus (baryon) este doar a 15-a miliarda parte dintr-o secunda. Ii observam urma numai mult timp dupa ce a disparut.

| Darkmagic a răspuns:

Hai sa iti dau o altfel de definitie... happy

"Prezentul" este o multitudine de momente (am sa le numesc generic: "ACUM"), pentru o mai buna intelegere.

Ele incep din clipa manifestarii constiintei de sine a unei entitati si se termina la trecerea in nefiinta sau pierderea constiintei de sine.
Fiecare dintre momentele definite "acum" poate sa fie comprimat sau intins pe o unitate de timp, in functie de activitatea creierului respectivei entitati, de numarul de ganduri, intensitatea de "trairi" si experimente avute in "momentul" definit ca "acum".
Mai simplu spus, momentele "acum" pot sa fie mai scurte sau mai lungi.

Pentru ca ai intrebat de o reprezentare "grafica", timpul este grafic vorbind, o "sageata" unidirectionala.
Viata unei entitati constienta de sine este un segment din acea sageata unidirectionala, "momentele" de "prezent" fiind reprezentate "grafic", prin punctele care compun segmentul.

"Acum" sper sa se mai si inteleaga ceva, pentru ca astazi nu mai am chef de comentarii. happy

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Interesant ce spui, dar eu m-am referit la "Prezent"d.p.d.v. fizic, asa cum am si formulat intrebarea, care este, asa cum mi-a confirmat si "GreyN","intersectia dintre trecut si viitor".Iti multumesc insa pentru frumosul expozeu filozofic facut.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Well...
Se pare ca inca nu ati inteles TIMPUL, chiar daca am cautat sa-l explic in zeci de raspunsuri...

Creierul uman percepe spatiul si timpul cu ajutorul luminii, altfel spus, daca te uiti la o persoana aflata la 30 de metri de tine, o vezi la o miliardime de secunda, IN TRECUT! (atat ii ia luminii sa parcurga 30 de metri).
Te uiti din PREZENT, in TRECUT!
Unde dracului e "viitorul"? din raspunsul:
"Intersectia dintre trecut si viitor, mai degraba din punct de vedere matematic".
?
Regret ca am ales un mediu total nepotrivit pentru astfel de subiecte...
Farewell...

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Imi pare rau,dar dupa felul in care judeci tu, sau cel putin te exprimi daca "Creierul uman percepe spatiul si timpul cu ajutorul luminii", logic inseamna ca un orb din nastere nu poate avea aceste doua perceptii. Asa sa fie oare? Logica, dragul meu, nu tine de mediul ales, ci de felul in care reusesti sa ti-o arati.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Discutia nu era despre simturi.
"Un orb", stie in prezent despre trecut prin amintirile sale date de celelalte 4 simturi ramase.
"Viitorul", repet, NU E NICAIERI, ca "sa faca prezentul vreo intersectie" cu el.
Nu afirm ca GreyN nu este un user inteligent, dar domeniul "Timp" depaseste pe multi, nu e o crima sa nu te pricepi la asa ceva...
Ce-i mai facem "orbului"?
Il privam de pipait, auz, gust, miros?
Stii cum miroase un trandafir pentru ca iti amintesti SAU, pentru ca mirosi unul ACUM.
Nu mai intreb inca o data unde e "viitorul" lui GreyN... big grin

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Iar e problema de judecata logica, plecand insa de la problema initialatongueREZENTUL, din punct de vedere FIZIC.Si GreyN a raspuns concret:INTERSECTIA dintre TRECUT si VIITOR. Ce ai impotriva cestei definitii?
In privina perceptiei,tu ai spus despre cum percepem,referindu-te numai la lumina,nu eu.
Daca in ultima postare fraza:"Stii cum miroase un trandafir pentru ca iti amintesti SAU, pentru ca mirosi unul ACUM." se termina cu "?", atunci eu afirm ca, daca nu as stii cum miroase un trandafir, nu as putea afirma ca ce miros acum este un trandafir, chiar daca fizic seamana cu asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este doar o impresie deoarece in clipa urmatoare prezentul e trecut si viitorul deja e prezent, deci e discutabil unde e granita intre ele.

| AlinasObo a răspuns:

Prezentul e prezent, iar durata este inexistenta...
E trăirea de momen, respirația de moment...

| anonim_4396 explică (pentru AlinasObo):

Deci trecutul are "contact" cu viitorul, sau daca ai face un grafic cum le-ai desparti?