| ggg a întrebat:

Ce intelegi prin faptul ca unii incearca sa inteleaga existenta, iar altii vor sa o consume?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei, cei care incearca sa inteleaga existenta sunt filosofii. Unii se pierd in cautarea lor si uita de viata, altii le fac pe amandoua, si, dupa zicala: cel care fuge dupa 2 iepuri, nu prinde niciunul.
Ceilalti traiesc fara teama, actionand dupa bunul plac. Oamenii din prima categorie mi se par visatori si mult prea perfectionisti. Vor mult si n-au nimic. Ar trebuie sa se adapteze societatii, sa nu se trezeasca la 60 de ani cautand sensul vietii. Ii admir pentru ceea ce gandesc si faptul ca ai ce discuta cu ei, dar nu sunt de acord cu modul in care isi traiesc viata.

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Exista si tipul complex care vrea sa inteleaga existenta dar sa se si bucure de darurile ei. Osho, de exemplu.

| Razvan a răspuns:

Introvertiti/extrovertiti. Unii se multumesc cu raspunsuri de fatada, altii nu ai liniste pana nu stiu tot. S-a dovedit stiintific ca introvertitii sunt mai credinciosi decat extrovertitii. Fapt normal pana la urma

| Dmonik a răspuns:

Unii mediteaza, iar altii traiesc, atat!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

E vorba de eterna dualitate pasiv/activ, filosof/om de actiune.

| georgesur a răspuns:

Sa consume existenta? Pe a cui? thinking