| Maui a întrebat:

Ce legatura are muzica cu inteligenta? In detalii daca se poate...
Ca tot a adus cineva vorba de comerciale. Daca melodia suna bine la ureche si mesajele ne relaxeaza (ca ne regasim in ele, ne linisteste etc), atunci de ce mai conteaza scopul cu care au scos artistii, muzica?

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

Fiecare ascultă muzică pe măsura inteligenţei sale, cu alte cuvinte ascultă cât poate procesa. La fel şi cu filmele sau cărţile.
Cine spune că muzica nu are nici o legătură cu inteligenţa ascultă muzică comercială de tot câcatul.

75 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Paulla are dreptate, după părerea mea.

| harciog a răspuns:

Singura legatura nu o vad decit in perceperea mesajului transmis de acea muzica.

| Maui explică (pentru harciog):

Da conteaza si mesajul, dar muzica e si pentru relaxare, distractie.

| harciog a răspuns (pentru Maui):

Si cu ce naibii o percepi? Cu fundul?

| Maui explică (pentru harciog):

Cu pepenele percepi mesajele. Dar cine e prost sa nu isi dea seama de mesajele transmise de melodii?

| Dumnezău a răspuns:

Mai de bon-ton ar fi sa intrebam ce legatura are inteligenta cu muzica.Detaliile sunt variate, gasesti muzica buna in o multime de genuri, cred eu, daca stii sa le sesizezi.As scoate din discutie manelele,care sunt epigonii in materie de muzica a muzicii orientale(sunt cateva melodii in acest gen,care te pot lasa cu gura cascata), si populara, care in comparatie cu o doina a lui Lese sau o lautareasca de la tata/mama lui, devine o banala insiruire de sunete, vag dansanta.

Vad ca cineva zicea mai devreme de Dwight Carter/Lil Wayne.Ma,Wayne s-a stricat cand a dat de faima si mainstream,ca de altfel,foarte multi rapperi. Poti gasi si la el muzica buna,cu un mesaj chiar puternic,desi simplista in lirica uneori.

Consider ca omul innobileaza genul de muzica,dar se intampla si invers,insa de mai putine ori. Unele genuri proaste,sau melodii proaste,au un renume infam pe care si-l merita,pentru ca,sa lasam la o parte ipocrizia,unde este muzica in niste butoane de Mac(mai sunt si hipsterasi) invartite,o pipita imbracata cat mai sumar care,eufemistic spunand,canta, cu alte pipite langa ea, care se zguduie de parca le-ar lovi simultan damblaua si epilepsia?(la Andreea Balan si Raluka am vazut omniprezente detaliile astea)Unde este muzica intr-un lant de onomatopee, si cururi dansante, ca in majoritatea manelelor din ziua de astazi?

Inteligenta atarna si de intelegerea muzicii.Cineva poate sa asculte tot albumul "The Wall" de la Pink Floyd,dar, unde este inteligenta daca el spune ca este un album de muzica al carui timp a trecut si care nu merita ascultat, in comparatie cu, sa zicem, noul album al lui Rihanna sau Guess Who? Raspuns; nu este.Intelegerea unei melodii te face inteligent,pe langa preferintele ce le ai.

Studiu de caz:
Avem doi barbati,Vlad si Constantin. Vlad asculta pe langa rock si metal, rap, de ceva timp, mai exact, de 6 luni.Constantin asculta muzica clasica, rock clasic si jazz.Constantin are un IQ de 112, Vlad are un IQ de 144.Constantin ii blameaza gusturile lui Vlad,considerand ca singurul rock ce merita ascultat este cel de genul lui Elvis, Johnny Cash, sau Deep Purple, pe cand Vlad asculta si trupe de "vagabonzi" cum ar fi The Clash, Anti-Flag.Constantin crede ca rap-ul ascultat de Vlad este o muzica tipica pentru golani, si oameni cu o educatie precara, si stiu doar sa injure, credintele lui fiind infiintate pe niste stereotipii.Constantin considera ca,prin ascultarea genurilor sale,devii automat un rafinat prin asociere,si sunt singurele genuri ce merita ascultate,si singurele ce te pot cultiva. Vlad considera ca atunci cand ascultam muzica,trebuie sa lasam la o parte parerile preconcepute, si sa incercam sa vedem pe pielea noastra, daca o melodie sau un gen este ascultabil/a, urmand sa ne facem mai apoi o parere despre acea muzica. Vlad respecta genurile ascultate de Constantin, nu si viceversa.Constantin este un bigot cu puternice credinte fundamentaliste,anti-libertariene. Vlad este in general un libertarianist, nonconformist, open-minded, cu mintea brici.

Concluzie: Da, omul innobileaza muzica.Am vazut ascultatori de manele care pot vorbi cu un doctor, in termeni medicali, si au absolvite facultati grele.Am vazut ascultatori de rock jalnici, care cred ca doar rock-ul si metal-ul este genul suprem, celelalte fiind destinate plebei si mediocritatilor.Am vazut ascultatori de rap, absolut sclipitori, care gandeau mai profund ca orice cvasi-sensibil ce o arde pe clasica, am vazut ascultatori de Gabi Lunca sau Romica Puceanu de 26-27 de ani,care stiu sa aprecieze muzica buna, in orice forma vine aceasta, dovada si preferintele lor.

Muzica nu trebuie sa fie blocata, doar pentru ca trece barierele comercialismului. Exista muzica data la radio, sau ascultata de un numar mare care este buna.RRA dadeau intr-un timp in prostie Take That, care este o trupa remarcabila.Multi oameni asculta Lady Antebellum, o trupa, desi comerciala, care chiar stie sa faca muzica si surprind in cantecele lor foarte bine anumite sentimente si situatii, pe langa un instrumental chiar decent. Exista multe prejudecati pe baza unor cantarete de genul lui Katy Perry sau Taylor Swift.Cu mare caldura, ii invit pe hateri sa asculte "The One That Got Away", respectiva "Safe and Sound", mai ales la nivel liric, iar dupa aceea sa-si dea cu parerea.Muzica este invaluita de pareri preconcepute, uneori eronate.Inteligenta te poate ajuta sa scapi de aceste pareri,sa ochesti, prin aprofundare, muzica mediocra, si muzica ce chiar merita ascultata, iar mai apoi sa te cultivi dpdv muzical tot mai mult.

| Holocaust a răspuns:

Are o legătură destul de strânsă.
Nu cred că există un gen de muzică anume care să fie considerat superior celorlalte.Fie rock, fie rap, jazz, folk sau pop...toate au o parte bună, mai puţin manelele şi comercialele, de obicei house-ul.
Şi că tot am adus vorba de comerciale, mie nu mi se pare că astea ar transmite vreun mesaj. Cel puţin, eu una niciodată n-am înţeles ceva din piesele de genu'.În trecut, principalul scop pentru care artiştii făceau muzică, era din plăcere.Cine a fost dispus s-o înţeleagă, continuă s-o facă şi azi...cine nu, trece şi ascultă chestii penibile. Având în vedere că lumea asta se tot deteriorează, e de aşteptat ca oamenii să nu mai aprecieze muzica bună, care pe lângă faptul că sună bine, dezvoltă intelectul, zic eu...şi inspiră.
http://youtu.be/N0cpKzDoOdA

| sabin89 a răspuns:

Si fiindca tot suntem pe categoria asta, hai sa si filosofam putin. De ce suntem noi oamenii asa mult atrasi de muzica? Unele activitati intelectuale, cum ar fi fizica, chimia pot aduce niste foloase imediate. Dar muzica ce foloase aduce? Cum a aparut ea in viata noastra? A contribuit candva la supravietuirea celui mai bine adaptat? Sau cum?

| Paulla a răspuns (pentru sabin89):

Dar filosofia ce folos aduce? Că nu-i departe de muzică.
Muzica, literatura, pictura, cinematografia(mai nou) şi arta-n general te relaxează, te ajută să te detaşezi şi-ţi dezvoltă creativitate, memoria, vocabularul şi simţul critic(or mai fi şi alte beneficii, da' îmi scapă mie momentan). Arta, la fel ca ştiinţa, te ajută să evoluiezi ca individ. Evoluţia nu constă doar în cunoştinţe practice şi-n tehnologie de ultima clasă, aşa cum susţin mulţi. Altfel spus, dacă iei arta din lume, iei o parte semnificativă din frumuseţea ei.
Cum a apărut? Păi probabil au găsit ei din greşeală vreun zgomot mai melodios, ceva.
Dacă tot vrei să filosofezi, eu am altă întrebare. Cum a căpătat specia noastră -cu excepţii- conştiinţă şi l-a ce ajută(ştiu că e pe lângă subiect)?

| sabin89 a răspuns (pentru Paulla):

Hi, Imi dau seama ca esti o persoana cu care se poate discuta, desi uneori mi s-a parut ca iti indrepti capacitatea de a filosofa spre o tinta gresita. Dar cine sunt eu sa judec felul in care gandesc altii? Poate ca tinta inspre care ma indrept eu sa fie gresita, who knows? De exemplu, mi se pare simplist sa spui ca poate au auzit ei cumva vreun zgomot mai melodios (chiar daca ai spus-o in gluma). Pentru ca ar trebui atunci sa gasesti ceva explicatii asemanatoare si pentru pictura, si arta in general, ceea ce ma indoiesc ca ai putea gasi. Cat despre constiinta, ar fi chiar o provocare (a real challange) o discutie pe tema asta. Nu stiu, ma gandesc ca s-ar putea supara autoarea acestei intrebari ca ne abatem de la subiectul propus de ea. O idee ar fi sa "deschidem" o intrebare separata.

| Paulla a răspuns (pentru sabin89):

E normal să suţinem principii şi idei diferite, că avem o mentalitate diferită. Cine are dreptate, cine n-are...Meh, e o chestie prea subiectivă ca să o dezbatem.
Era o glumă, după cum ţi-ai dat tu seama. Toate au apărut în nevoia omului de a se exprima, de a îşi manifesta creativitatea, poate chiar de a impresiona(unele animaluri cântă la ritualurile de împechere, right?). Cum au apărut, nu pot să apreciez exact, dar cert e că au apărut.
Utilizatoare m-a liniştit în alt răspuns, la altă întrebare de a sa(unde fac chat, evident), că e în regulă. Dar ar fi de preferat să postăm o întrebare nouă, ca să vină şi alţii cu ideile lor la care noi poate nu ne-am gândit. Sau măcar să purtăm discuţia prin mesaje.

| Anonymus314 a răspuns:

Nu are ma legatura una cu alta, poti sa asculti si o bara pe care o bati de o piatra, daca iti place asta nu inseamna ca esti prost.

| valentingb a răspuns:

S-a facut un studiu in america pe cateva mii de persoane, si s-a constatat ca fanii lui lil wayne au iq de 87 in general, iar fanii lui mozard au peste 125.
Alte detalii?

| Anonymus314 a răspuns (pentru valentingb):

S-a facut un studiu... hai du-te ma... nu are legatura muzica cu inteligenta.

| Maui explică (pentru valentingb):

IQ si inteligenta nu e acelasi lucru. Sunt savanti/istorici care au si avut IQ mic. Nu vreau statistici, bazate pe nu stiu ce concluzii sau studii care pot fi si false.

| valentingb a răspuns (pentru Anonymus314):

Eu am auzit asta la europa fm...
si tind sa cred asta, sa fim serios, cine asculta lil wayne in afara de puscariasi? Viitorii puscariasi vei raspunde.
Iar iq-ul masoara educatia, nu neaparat inteligenta...

| valentingb a răspuns (pentru Maui):

Iti dau dreptate la treaba cu iq-ul. Dar ce altceva vrei. Atata am stiut atata am raspuns.
Dar probabil cu cat ai nevoie de mai mult ritm ca sa intelegi o melodie, cu atat esti mai involuat. muzica a pornit de la bataile din palme si a continuat cu tobele...

| MrAngelus a răspuns (pentru valentingb):

Incep sa cred ca ai ceva cu Lil Wayne...

| valentingb a răspuns (pentru MrAngelus):

Chiar deloc, imi plac vreo 3 melodii de-ale lui.

| Anonymus314 a răspuns (pentru valentingb):

Uite, eu de exemplu ascult Eminem, Parazitii, Ombladon etc. dar in special Eminem, bine. uneori mai ascult melodii care-mi plac de genu' celor de la pariu cu viata... ma rog... asta inseamna am iq mic?
Colegul meu actual de banca e primul pe clasa, asculta Eminem, asta inseamna ca are IQ mic?

| Maui explică (pentru valentingb):

Sunt proaspete informatiile astea pentru mine despre IQ - Inteligenta. tongue
IQ este puterea de gandire, viteza de observare, logica etc. Inca nu am terminat capitolul ala.

| MrAngelus a răspuns (pentru valentingb):

Aa, atunci esti de-al meu.

| Paulla a răspuns (pentru Anonymus314):

Ai dreptate, nu are nici o legătură. Maneliştii sunt printre cei mai inteligenţi şi mai culţi oameni, să moară duşmanii!

| Anonymus314 a răspuns (pentru Paulla):

Daca asculti manele nu inseamna ca esti prost. nici prea destept. ma rog laughing maneaua nici nu prea e un gen de muzica

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

Să știi că am avut ocazia să stau de vorbă, acum vreo 2 ani, cu un manelist, brunețel la față, ten datorat rasei sale. Plecam spre București din Pitești și a stat lângă mine tot drumul, deci am vorbit destule, și, spre surprinderea mea, omul era destul de doxat, se exprima extrem de elocvent, scria poezii (mediocrități, ce-i drept) și iubea literatura și istoria. Era tânăr, cred că în jur de 24-25 de ani. Dar țiganul tot la manea trage, indiferent de unde-l poartă aripile.

| Paulla a răspuns (pentru Anonymus314):

Cam evaziv răspunsul şi te contrazici cu cele anterioare. Unii consideră maneaua muzică, pentru că atât îi duce capul. Vezi cum are legătură?
Şi ca să nu mă axez doar pe partea proastă a muzicii, pune-l pe unul cu un iq sub medie să asculte Bach şi o să se uite strâmb la tine, probabil o să-ţi zică că este un gen muzical învechit şi plictisitor. Apoi pune-l pe unul cu un iq peste medie să asculte Bach şi vezi diferenţa.

| Anonymus314 a răspuns (pentru Paulla):

Mda... poate ca ai dreptate...

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Meh, excepţii sunt. Am dat şi eu o dată peste un aşa zis ascultător de muzică clasică care avea o gramatică de am ameţit încercând să-mi dau seama ce spune.
Perosanele de genul probabil sunt îndoctrinate în materie de muzică şi ascultă ce au auzit pe la părinţi şi pe la semenii lor, în lipsa altor surse.
Îmi vine cam greu totuşi să-mi imaginez cum cineva o arde pe poezii când el ascultă versuri demne de manele...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

"De-acum nu te-oi mai vedea,
Rămâi, rămâi, cu bine!
Mă voi feri în calea mea
De tine.

De astăzi dar tu fă ce vrei,
De astăzi nu-mi mai pasă
Că cea mai dulce-ntre femei
Mă lasă." (Adio)

Mai scria și Eminescu d-alea, hai să-i acordăm circumstanțe atenuante.laughing
Uită-te mai sus: după unii, rapperii au un IQ mic... Dar ei cunosc 3 MC-i, legătura lor cu genul fiind practic nulă.

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum mi-am format o imagine mai clară, mulţam.laughing
Spun asta pentru că au cunoscut doar 'schmecheraşi de cartier'(mă enervează că au dat un sens rău cuvântului 'şmecher', dar asta e), care la rândul lor ştiau şi ei maxim vreo 2-3 artişti al stilului respectiv. Deşi în general nu ascult mi se pare un stil de calitate iar majoritatea rapperilor pe care îi cunosc(nu din ăia care înjură la marginea blocului) sunt chiar o companie plăcută.

| IMC90 a răspuns (pentru Maui):

IQ este unitatea de masura pentru inteligenta (inseamna coeficient de inteligeta in traducere libera, si este nativ)
Desteptaciunea se acumuleaza in timp, poti fi de-o inteligenta nativa extraordinara si sa fii prost facut gramada. Degeaba ai creier daca nu stii sa-l folosesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

I-ai nimerit tu bine, de obicei, rapperii (referindu-mă aici la ascultători) sunt bădărani și misogini, indiferent care e rapul pe care-l ascultă.laughing O să zici că mă contrazic cu ce-am zis mai sus, dar nu e așa.laughing

| Maui explică (pentru IMC90):

Poti face o scurta descriere si despre EQ si SQ? big grin

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

I-am ales mai bine spus, nu i-am nimerit. Îmi e uşor să citesc persoanele(iar pe bădărani îi recunoaşte şi cea mai 'oarbă' persoană). Când dau peste unul care face parte din categoria respectivă de cele mai multe ori îl iau peste picior iar apoi scap de el, fără să mă mai interesez de muzica pe care o ascultă.
Deşi, am întâlint vreo doi bădărani misogini(ascultători de metal, dacă are vreo importanţă), care, trecând peste prejudecăţile lor şi lăsându-le la o parte pe ale mele s-au dovedit, în mod paradoxal, iarăşi o companie plăcută.

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am cautat badarn in dex. Si m-am regasit laughing Uite, chiar s-acum m-am bagat in discutie ca un badaran rolling on the floor

Dar nu sunt de acord cu definitia asta (a II-a din dex) :
BĂDĂRÁN ~i m. fam. Persoană care vădește lipsă de educație; om cu apucături grosolane; mitocan; mojic; mârlan. /cf. ung.

educatia nu are nicio treaba cu caracterul

| IMC90 a răspuns (pentru Maui):

Gasesti pe guagal mult mai bine structurat decat as putea eu sa-ti explic in cateva randuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Tu ești dintr-o bucată, nu bădăran. Dacă ești bădăran cu vreuna, țoapa și-a meritat-o cu prisosință și ai liber și de la mine să fii cum știi mai bine.laughing Dar nu cred că ești genul cu remarci țigănești, când te găsești în compania unei fete finuțe. Și aș mai miza că n-ai accepta nici remarci din partea altora, care o au ca țintă. Mă înșel?laughing

| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

Depinde acum ce înţelegi şi prin definiţia aia, la rândul ei. Lipsa manierilor nu mă deranjează -că nici eu nu excelez la capitolul ăsta- şi nici anumite apucături grosolane, dar totul are o măsură. Ăia care vin cu replici jegoase, cu înjurături cretine(măcar de ar şti să înjure) şi cu o lipsă de respect totală deja sunt greu de agreat. E aiurea să fii mitocan fără motiv cu toţi care-ţi ies din cală. Lipsa de respect e binevenită, atâta timp cât e manifestată faţă de persoanele care o merită.
Să te bagi aiurea-n discuţii(cum fac eu acum) nu te face bădăran. Mai e cale lungă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

De-aia eu nici nu împart muzica în genuri muzicale și nici nu țin cont de ele. Pentru mine muzica nu are bariere și n-are nevoie nici de etichete. E adevărat, pun linia între rap și restul, pentru că e genul meu de suflet și singurul care îmi trece dincolo de timpan, nicio altă melodie a altui gen n-a reușit așa ceva. În rest, ascult tot ce-mi place, de multe ori melodii care nici nu știu căror genuri aparțin și nici nu mă interesează. La fel și cu oamenii, dacă-i categorisești după muzica ascultată, s-ar putea să pierzi niște companii și experiențe faine.

| Deyush08 a răspuns (pentru valentingb):

Nu stiam ca o sa fiu viitoare puscariasa :-

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scopul scuza mijloacele... parca asa suna o vorba din batrani. Am cautat sa vad unde e muzica pro-bono zilele astea, si am gasit: in biserica! rolling on the floor
De-aia mie imi place, cred, asa mult gospel-ul: e muzica mocca, de placerea cantatului. Duduia asta se intreaba si o smecherie cu "scopul" muzicii. Banul si/sau faima, of course! Totul e "mercantilism pe portativ" (marca inregistrata de mine acus, sa nu ma citati fara consimtamant!) in ziua de azi, ba chiar si aia de ieri.
Cat despre conjunctura inteligenta/muzica, sa fim seriosi! Pune un difuzor pe burta mamei, si o sa doarma fatul relaxat pe Mozart, desi are creierul cat o aluna. Dar o sa se nasca acelasi fat, o sa creasca mare si voinic, n-o sa intre in viata lui intr-o sala de opera, si o sa danseze Ai se eu te pego... wtf!
Nu are legatura muzica cu inteligenta! Are in schimb cu sexul rolling on the floor

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

''Dar nu cred că ești genul cu remarci țigănești, când te găsești în compania unei fete finuțe.''
A nu, pai n-am de ce. Imi place sa tratez omul in functie de cum ma trateaza si el pe mine. Singura problema ar fi ca nu prea suport prostia. Totusi, daca omu' (fata respectiv) e proasta dar ma apreciaza, n-am niciun motiv sa-i zic in fata ce cred cu adevarat, si asta din respect. Dar, daca ma intreaba ce parere am despre ea eu nu pot s-o mint rolling on the floor (asa ca incerc sa bat campii)
Iar remarci despre altii n-am timp sa fac. (oricum, sunt genul de om care comenteaza rar despre persoanele din jur, si asta doar in cazurile speciale).
''Și aș mai miza că n-ai accepta nici remarci din partea altora, care o au ca țintă. Mă înșel?''
Eu nu cred ca exista barbat pe lumea asta sa acepte asa ceva. Anumite reactii si impulsuri sunt pur si simplu naturale. As fi ipocrit sa zic ca pe mine nu ma intereseaza, si as rade impreuna cu respectivii. Mai degraba le-as sparge o sticla-n cap (si nu ca sa par marele cavaler care protejeaza printesa) laughing Pur si simplu detest cocalarii, iar astfel de remarci sunt cocalaresti.

| IMC90 a răspuns (pentru Paulla):

''Lipsa de respect e binevenită, atâta timp cât e manifestată faţă de persoanele care o merită.''

Sunt 100% de acord cu tine. Exista anumite categorii de oameni pentru care pur si simplu nu poti avea respect. (da, generalizez) Chiar s-asa, nu sunt o persoana ranchiunoasa (sunt genu' de om care azi iti umple frigiderul si maine te lauda daca meriti).
De regula, lipsa totala de respect este dovada de prostie. Eu respect mereu pe cel care ma respecta, iar respectul este un lucru extrem de greu de gasit in ziua de azi (si trebuie sa fie reciproc) 75% din oameni habar n-au ce-i ala respectul fata de ceva, sunt fatarnici, pupincuristi si mincinosi. Iar eu sunt de parere ca oamenii nu se schimba niciodata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te contrazic, mai sunt destui care fac muzică pro-bono. Dar ăștia sunt, în general, tot tinereii care nu duc grija unei familii de întreținut și se mai află încă sub beția și elanul tinereții (vorbesc de parc-aș avea dublul vârstei melerolling on the floor ) "Albumul meu, vă spun, e gratis, fiindcă n-are preț" - zicea un băiat rapper, cam printre cei mai buni de la noi, prin 2005. DOC îi zice. Uite că acest DOC, în 2012, deși încă se ține binișor pe picioare, parcă trage din ce în ce mai mult spre acest mercantilism pe portativ, cum ai zis tu (te-am citat!), dar tot își urcă melodiile pe contul său de Youtube, dându-le gratis spre ascultare. Și așa fac și restul din brigada lui. Alții dau și spre download oficial albumele lor, gratis. Ți-am dat exemplu pe cei pe care-i ascult eu constant, dar nu sunt singurii. Evident că, dacă ție-ți place muzica și dispui de mijloace financiare necesare cât să-i răsplătești pe oameni pentru plăcerea fonică și nu numai pe care ți-o oferă, e de bun simț să dai 20-25 de lei pe un album (că ăștia nu-s chiar genul să scoată 3 albume pe an) și să mai dai, din când în când, pe la un concert. Eu o fac de drag, fiindcă-mi place să am muzica preferată și în suport fizic, pun treaba cu susținerea artistului pe loc secund.

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie-mi place să împart muzica pe genuri, dar doar aşa, de dragul detaliilor. Dar când ascult o melodie pentru prima dată, nu îmi schimb aşteptările pentru că aparţine unui anumit gen. E un criteriu irelevant când decizi calitatea unei melodii.
Nu împart oamenii după muzica pe care o ascultă(de cât, să zicem, în situaţii excepţionale, în care caut o companie pentru un concert sau ceva), nu-i împart deloc mai bine spus(cel puţin pe ăştia care-i găsesc demni de pierdut vremea alături, că aşa toată lumea are două mari categorii de oamenii; 'de treabă' şi 'buni de tras pe roată').

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Anonymus314):

Pentru ca esti fan Lil Wayne?

| Anonymus314 a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Nu sunt fan lil' wayne, dar imi place Eminem.

| Anonymus314 a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

De fapt se vede in playlist cam ce melodii imi plac.

| valentingb a răspuns:

Bravo.Nu neaparat la partea cu rock-ul, dar bravo, si eu consider ca muzica asta cu 3 versuri si doua note repetate 3 minute la rand, fara un pic de emotie sau mesaj, e doar o cale de a scoate bani de pe urma fraierilor.
Nu e ciudat ca un asa numit ''hit'', sta in top 3 luni si pe urma dispare in neant, pe cand melodiile lui sinatra sunt si acum hituri?

| ZvT a răspuns:

Muzica din cluburi este pentru oameni inteligenti, not. De la manele la muzică de club mai e un pas, iar maneliştii sunt la fel de inteligenţi ca fanii Lil Wayne.
Eu vă recomand Havasi, Bach, Mozard, Tchaikovsky, Nimeni Altu', Paraziţii, Spike. La fel ca şi în arta picturii sau oricare alta, trebuie să-i promovăm pe cei mai buni.

| MrAngelus a răspuns:

Il stii pe Adrian Tutu ala de la Romanii au talent?

Țuțu nu știe să scrie „iubiți-vă".

Ti se pare tie ca muzica are legatura cu inteligenta?

| Foxie2 a răspuns (pentru MrAngelus):

Daca tie ti se pare ca Adrian Tutu canta muzica buna...
SI da s-au facut experimente, noi vorbim pe dovezi stiintifice iar tu doar iti dai cu pararea. Tin sa ma incred mai mult in studiu decat doar in niste pareri fara dovezi.

| MrAngelus a răspuns (pentru Foxie2):

In primul rand ca n-am zis ca Tutu canta muzica buna, am zis doar ca el canta.
In al doilea rand ca utilizatorul care a pus intrebarea a zis asa: "Nu vreau statistici, bazate pe nu stiu ce concluzii sau studii care pot fi si false."

| Foxie2 a răspuns (pentru MrAngelus):

Serios? eu nu vad unde scrie...(daca a postat asta dupa raspunsul meu nu se pune! ) " ti se pare tie ca muzica are legatura cu inteligenta" Daca ai demonstrat ca e agramat inseamna ca el canta muzica buna dupa parerea ta (se subintelege) daca vrei ca muzica sa nu aiba legatura cu inteligenta.

| Lette a răspuns (pentru MrAngelus):

Da,de cand e Adrian Tutu cantaret?

| Hmmmm a răspuns:

Eu ascult doar manele. Te-ai lamurit ca muzica nu are nimic in comun cu inteligentalaughing?

| Maui explică (pentru Hmmmm):

Eu nu confirm ca are o legatura, intreb ce legatura are laughing

| Hmmmm a răspuns (pentru Maui):

Iti spun eu ca nu are nicio legatura, iar raspunsurile de aici sunt oferite de pe urma placerilor muzicale personale. Daca era si un manelist, clar ca aducea maneaua pe podium. Cum sunt numai inteligeti...vezi si tu ce a iesit. O placere, de aceasta data muzicala, nu are legatura cu o trasatura cerebrala.

| Foxie2 a răspuns:

Oameni buni anumite genuri de muzica activeaza creierul precum e cea clasica.
Altele (pop) activeaza sentimente si amintiri iar manelele de exemplu..activeaza doar 5% din creier
E ca si cum te-ai uita la in puii mei sau un documentar si ai spune ca au acelasi efect.
De ce crezi ca doar oamenii mai inteligenti asculta piese culte?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica si inteligenta din cate stiu au legatura doar atunci cand inveti sa canti la un instrument. E aceiasi treaba cu invatatul unei limbi straine. Creierul este antrenat in ambele cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine ma satisfac sad
Trag cate o ora de eliptica la sala si mai ascult si Inna, Alexandra Stan, jaga-jaga... ma ierti?

| afrodita3333 a răspuns:

Eu nu cred ca are freo mare legatura.Un om inteligent poate sa asculte o melodie aparent stupida doar pentru ca ii aduce aminde de ceva anume sau il binedispune.Muzica o ascultam in functie de starea de spirit de experientele pe care le avem de lucrurile care ne plac.Cei care ascumta manele nu au neaparat o inteligenta mai mica datorita muzicii pe care o asculta si datorita cercurilor in care se invart si personalitatii lor.Eu una ascumt de la Pavarotti la Pitbull asa ca nu cred ca are o legatura sticta dar e adevarat ca uneori infulenteaza gandurile si dorintele de viitor pe care o persoana le are. Eu am avut si perioada acum cativa ani cand am ascultat manele.Era atunci o mare insteria si tota lumea le asculta. Unele erau ok altele erau penibine si ma amuzam teribil pe seama lor cu prietenii.laughing Acest lucru nu mi-a afectat modul in care gandeam poate pentru ca anturajul meu nu era unul care avea ca scop in viata strangerea a 10 kg de aur si a 20 de palate cu turnulete.Acum nu as putea sa iti spun cum am ajuns sa ascultam manele...dar nu imi e rusine sa recunosc asta...a fost o experienta de viata interesanta laughing iar dupa aceea am trecut la rock laughing

| Maui explică (pentru afrodita3333):

Am ascultat si eu 2 ani manele laughing Acum multi ani, aveam niste prieteni care ascultau manele, zilnic. Cand eram pe la ei acasa, manele, la gratare, manele. Peste tot manele laughing dupa aceea revenisem inapoi muzica mea.

| NeneaGogu a răspuns:

Sunt oameni intre oameni, fiecare ne dezvoltam pe o anumita ramura, cum eu sunt dirijor in agricultura (crescand la tara si neavand mai mult de 8 clase cu ce era sa ma ocup?) asa si ceilalti isi dezvolta inteligenta in arta de care este atras, sigur ca trebuie si mate fizica si celelalte materii dar una dintre ele te atrage cel mai mult.
La ultima intrebare ti-ai raspuns singura

| Maui explică:

Pare incitant, dar ramane doar un vis fierbinte in mintea ta, dulceata.

| MauiNight a răspuns (pentru Maui):

Maui? Tu esti?

Răspuns utilizator avertizat
| MauiNight a răspuns (pentru wdexwjmwd):

sad Hai ca iti fac cinste cu Jack Daniels, tu trebuie doar sa asculti tot ce am pe suflet. sad ce repede trec anii... offf viata mea... si cand ma gandesc ca Maui era primul meu cont.

Răspuns utilizator avertizat
| MauiNight a răspuns (pentru wdexwjmwd):

love struck e frumoasa tigroaica, asa-i? love struck

Răspuns utilizator avertizat
| Lette a răspuns:

Muzica pe care o asculti este in stransa legatura cu persoana ta.E un indiciu bun pentru a-ti da seama de comportamentul, sentimentele, caracterul unei persoane.De aici, probabil, vine chestia asta.Ex:un manelist convins gen „ohhh, viata meaa si ohhh, dusmanii mei" nu cred ca poate fi un geniubig grin

| lickmybools a răspuns:

Nu stiu ce legatura are muzica cu inteligenta dar...ai spus ceva de muzica comerciala si de relaxare, ei bine eu cand sunt suparat, sau ma gandesc la ceva care ma streseaza, ascult muzica comerciala, ma ajuta foarte mult si profesia de dj dar asta las pe ultimul loc, iar in privinta cu inteligenta nu cred ca muzica are vreo legatura cu inteligenta adica gandeste-te ca muzica o asculti de placere nu ca-sa devii intelept parerea mea

| whitewolf99 a răspuns:

Desigur ca legatura dintre muzica si inteligenta este: muzica poate aparea doar datorita unui om inteligent. Muzica apare doar datorita inteligentei!