| iasminhappypills a întrebat:

Ce ne opreste sa facem ceea ce vrem?

22 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Propria ta teama te opreste sa faci si sa devii ceea ce iti doresti.

| Razvan a răspuns:

Părerile altora. Dacă un om îţi zice că nu ai să reuşeşti eşti atât de idiot încât să îl crezi şi nici măcar să nu te mai apuci de lucrul respectiv
Părerea ta. Dacă tu eşti propriul tău duşman gândeşte-te că fiecare risc asumat te întăreşte. Cel mai grav nu e când pierzi bani.Ani.Sau oameni.Ci când îţi pierzi propria persoană

mira
| mira a răspuns:

Omul este o fiinta sociala.Ca sa fie acceptat si ocrotit de societate trebuie sa-i respecte regulile.De asemenea instinctul de conservare il opreste de la fapte care ii pun viata sau viitorul in pericol.Regulile supravietuirii si ale convietuirii se invata treptat.Inima trebuie sa fie controlata de ratiune.

| Laminin a răspuns:

Hei!
teama de a esua...
Gbu :]

| Parmalat a răspuns:

De obicei legea laughing

| AG a răspuns:

Constiinta. Si teama de a nu duce la capat un anumit lucru.

| laurentiu a răspuns:

Cel putin la mine consecintele!

| as0ter a răspuns:

1. LEGILE (de aici pleaca TOT)
2.Neincrederea
3. Teama de necunoscut
4. Oamenii

| iasminhappypills explică:

Cum am scris si intr-o intrebare anterioara, asta pentru dezvoltarea subiectului, sunt de parere ca ceea ce ne opreste este propria constiinta si asta le include pe toate: frica, consecinte, religie, nebunie, paranoia etc. de fapt daca stam sa ne gandim bine pe noi nu ne opreste nimic. Mereu am facut ceea ce am vrut, noi sau altii. Cand parintii iti spun nu face aia ca te pedepsesc, ei practic te indruma sa nu faci un lucru pentru ca este rau sau pur si simplu nu este de acord. Insa psihologic atunci cand cineva iti interzice un lucru tu mai intai, in mintea ta, te analizezi facand acel lucru. Daca iti spun nu te gandi la maimute, la ce te gandesti? Sunt de parere ca nu ne opreste nimic, insa unii din noi cunoastem mai mult sau mai putin o limita? dar de unde stim care este limita? Poate limita nu exista, e pur si simplu ceva impus de noi in creier. Intunericul nu exista, e doar lipsa luminii. Studiem lumina, dar nu si intunericul. Pe scurt: nihilism=Nihilismul poate fi un atac asupra unei anumite idei, mișcări sau grup, trecutul și prezentul existenței umane, nu are nicio însemnătate obiectivă, scop, adevăr comprehensibil, sau vreo valoare esențială, mai este folosit uneori ca sinonim pentru anomie, semnificând o stare de disperare față de inutilitatea existenței. Anarhism=Anarhismul este o doctrină și mișcare politică ce a luat naștere in secolul al XIX-lea pe continentul european, Anarhismul susține distrugerea statului existent ca principala sursă a asupririi si exploatării oamenilor. Anarhismul distruge un edificiu pentru a crea un altul, ordinea statală este înlocuită cu ordinea născută din libertate. Sper ca stiai ce spui cand mi-ai zis sa dezvolt subiectul, am citit si o sa citesc in continuarea. Pentru ce mi-ai recomandat sa citesc? eu nu pot face legatura cu subiectul, poate imi poti explica.

| DeeGirl a răspuns:

NImic pe lemea asta nu te poata opri sa faci ce vrei
Pur si simplu toata lumea e libera sa faca ce vreabig grinbig grinbig grin
Nimic nu te opreste.

Fa ceea ce simti si ceea ce vrei

Niciodata nu face lucruri care nu iti placbig grin

Peace!

| PinkkRosee a răspuns:

... Uneori rationamentul nostru, alteori cei din jur big grin

| Andreeeeea_2521 a răspuns:

Fricahappy

| ioana996 a răspuns:

Constiinta desi cateodata este mult prea tarziu si este posibil sa regretamsad

| EBC a răspuns:

Gândul că ai putea da greş, dar şi acest gând te poate îndruma intenţionat să experimentezi ceva nou - curiozitatea.

| Muflă a răspuns:

Singurele care m-au oprit vreodată sunt lenea și frica. Conștiința mea sadică mă lasă pe moment să fac tot ce vreau, apoi îmi lipește chestia aia de creier cu Picătura ca să nu mai am somn în următoarele două săptămâni... -_-"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teama de consecinte, rusinea, societatea, frica de a nu rani, lenea, lasitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii cu care traim happy.
Fiecare greseala a noastra ii afecteaza si pe ceilalti, si invers.

xoxo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Societatea in care traim si perceptiile oamenilor

| Foxxi a răspuns:

Gandul ca nu vom reusi.;]

| Yrynella a răspuns:

Pai depinde, de multe ori constiinta, "inima", sau ma rog depinde si de caz si situatie, uneori, unele persoane ca parintii, profesorii, rudele, prietenii. parerea mea, dar eu cred ca cel mai bine e sa-ti asculti "inima" si sa faci ceia ce vrei, pentru ca uneori unele persoane nu-ti vor binele, pentru ca sint dominate de invidie, sau cel mai bine e sa-ti asculti parintii, ei sint in masura intotdeauna sa-ti spuna ce e mai bine pentru tine. Succes si sper ca ceia ce vrei sa faci sa ti se indeplineasca. pup :*

| kremlinu a răspuns:

Noi insine... Dar stati linistiti, nu este vina noastra in totalitate. Am fost invatati de cand ne-am nascut sa ne punem limite. Mai mult, de mii de ani suntem invatati sa ne temem sa nu avem incredere in noi, sa nu gandim. Putem mult mai mult!
Sunt foarte multe de spus, daca vrei sa discutam, trimite un mesaj.