| товарищ a întrebat:

Ce părere aveți despre pedeapsa capitală? ( La noi nu prea se practică și e păcat, trebuie să curățim lumea... )

P.S : Pun această întrebare d.p.d.v etic și moral ( folosofic vorbind )

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti stii ce se ascunde in spatele unui criminal.

Spre exemplu: un barbat are nevasta si copii.
Vine altul cand el nu e acasa, ii violeaza nevasta si copiii.
Ala le-a distrus fericirea.
Barbatul vrea sa-i traga o mama de bataie si il omoara.
Crezi ca omul asta merita omorat?

29 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

E un subiect controversat. E usor sa spunem ca unii oameni care au comis crime oribile, nu merita sa mai traiasca. Pe de alta parte, nu sunt sigur ca moartea e o pedeapsa atat de mare precum ne place noua sa credem. Mai ales o moarte lipsita de chinuri. De multe ori spunem despre oamenii care mor ca "au scapat". Atunci facem oare bine ca-i scapam pe criminali de chinul de a trai o viata intreaga in puscarie, meditand tot timpul la ce au facut? Eu nu prea cred. Apoi mai e si ideea ca orice om poate fi indreptat, si poate sa ajunga sa regrete ce a facut. Daca il omoram, atunci sigur nu mai are cum sa se indrepte vreodata. Mai e si problema morala a unei societati care vrea sa se prezinte drept toleranta si anti-crima, dar care alege sa-i omoare pe criminali, actionand practic exact ca si acestia. Daca vrei sa indrepti crima, oare e bine sa-i raspunzi tot cu crima? Din nou, nu sunt prea sigur.

| товарищ explică (pentru sublime89):

Adevărat, însă... de ce să nu-i condamnăm la moarte prin tortură? Mă simt ca un Vișinescu, dar unii nu merită să trăiască NICI măcar în închisoare scriind cărți, împrietenindu-se, de fapt, cu politicieni, violatori, pedofili, hoți ( tot politicieni ) sau alți criminali. Eu cred că ăștia din pușcărie o duc bine, așa că de ce să nu-i torturăm noi cumva? Da, sunt o persoană oribilă, nu mai e cazul de alte explicații.

| sublime89 a răspuns (pentru товарищ):

Scaunul electric de aceea a fost inventat, pentru a oferi o moarte mai grea detinutilor, poate pe masura modului in care si-au omorat si ei victimele. Dar ce spunem noi de obicei despre criminalii cei mai oribili? Zicem ca sunt "inumani". Atunci cum se face ca e ok ca si ei sa fie omorati la fel in inchisori? Am putea atunci spune si despre societate ca e inumana pentru modul in care executa detinuti? Si daca societatea e inumana, atunci inseamna ca si specia umana e tot inumana. In acest caz, termenul de "inuman" isi pierde sensul.

| товарищ explică (pentru sublime89):

Tot ce ai spus e adevarat...

| PedoBarbie a răspuns:

Părerea mea e că ești un comunism infect.

| PedoBarbie a răspuns (pentru PedoBarbie):

*comunist

| товарищ explică (pentru PedoBarbie):

Părerea mea e că ar trebui să taci și să te documentezi despre comunism, apoi mai vorbim.

| WR104 a răspuns (pentru товарищ):

Go giig

| drutzix a răspuns:

Dupa cum stim foarte bine justitia nu este infailibila.
Ce se intampla daca un om este condamnat pe nedrept? O pedeapsa pe viata poate fi remediata dar una capitala nu.
Si chiar daca am prinde vinovatul atunci care o sa fie pedeapsa? O moarte linistita fara durere? Eu zic ca mai bine e sa putrezeasca in inchisoare.

| товарищ explică (pentru drutzix):

Dar după moarte nu se va mai putea face nimic. Stiu ca nu e optiunea perfecta, stiu ca moartea nu este prea mult pentru ei ( criminali ), dar totusi, lumea nu-i va simti lipsa.

| drutzix a răspuns (pentru товарищ):

Si criminalul sa scape doar cu o moarte linistita? Moartea e o pedeapsa prea mica. Daca sunt vinovati o sa isi petreaca restul vietii la puscarie muncind daca nu putem remedia situatia.
Nu sunt de acord nici cu o pedeapsa de 20 de ani.

| товарищ explică (pentru drutzix):

100 de ani cu executare. Sa moara toti acolo...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca la noi s-ar aproba va fi folosita prost.
Unul care fura o paine va fi omorat, iar ala care fura din magazin si hartuieste vanzatoarele va primi 30 de zile arest.

Eu nu sunt de acord cu pedeapsa capitala.
Exista si alta intrbuinatare a condamnatilor, anume " munca ".

| товарищ explică (pentru anonim_4396):

E adevărat, dar cât de prost să fi ca judecător să ai acest verdict?

| anonim_4396 a răspuns (pentru товарищ):

"Welcome to Romania"

Tot nu sunt de acord cu pedeapsa capitala.
Nu suntem noi in masura sa luam vietiile altora.

| товарищ explică (pentru anonim_4396):

Spune-le asta criminalilor.

| товарищ explică (pentru anonim_4396):

La asta chiar nu m-am gandit...
... As fi o nenoricita daca as spune "Da, pentru ca asa spune legea", sincer, nu-ti pot raspunde. Morala mea spune ca nu trebuie, insa...

| anonim_4396 a răspuns (pentru товарищ):

Pai nu. Nu trebuie omorat.
Este om, a gresit.
Nu pot spune la fel si in cazul violatorului fiindca ala a facut-o cu buna stiinta si intentie.
Si atunci ce facem?
Il bagam la inchisoare, dar nu putem spune ca nu are nicio vina sau ca este perfect vinovat.

A propos, povestea e inventata.
Sa nu crezi ca e reala.

Intotdeauna trebuie sa gandesti, ca si in matematica, din cel putin 2 puncte de vedere.
Uite cateva: juridic, psihic, avantaje, dezavantaje etc.

Merci de funda.

| товарищ explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu e reala, dar se poate intampla, acesta este un subiect destul de real, delicat, sau chiar taboo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru товарищ):

Nu poti stii ce se ascunde in spatele unui criminal.

Spre exemplu: un barbat are nevasta si copii.
Vine altul cand el nu e acasa, ii violeaza nevasta si copiii.
Ala le-a distrus fericirea.
Barbatul vrea sa-i traga o mama de bataie si il omoara.
Crezi ca omul asta merita omorat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai pe jumatate dreptate. nu am nimic impotriva sa fie omorati doar ca e pacat ca scapa repede. ca ateu nu cred in viata dupa moarte, nu cred ca vine satana si ii baga o furculita in fund si il trage in iad deci ar fi o moarte rapida si nedureroasa si unu care ia viata altuia nu merita asa. stii ca " costa o anumita suma de bani ca aceste jeguri sa fie tinute in inchisori nu? eu as folosii banii astia pentru medicamente sau altele, adica i-as tortura i-as vindeca si dupa i-as tortura din nou. desigur acum intervine si povestea lui Dupress cu acel barbat care isi razbuna familia, lui nu i-as face nimic, cativa ani de inchisoare si gata dar alii care o fac din placere, da, tortura si altele. m-am uitat la raspunsuri, culmea ca cei care nu sunt de acord sunt doar religiosii, de ce nu ma mira. oricum traim intr.o lumea condusa de prosti. un baiat care a piratat muzica pe internet ia 50 de ani de inchisoare, un jeg care a violat o femeie, a omorato si i-a dat si foc la corp i-a doar 20. toate chestiile astea le-am citit nu le-am invetat. cum am zis, suntem condusi de oameni prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule товарищ Ленин nu iti este frica cu nume rus pesite roman?

| kiri11 a răspuns:

Pedeapsa capitala ar scapa lumea de multe rautati dar ce ai spune daca ai primi acest verdict si nu esti vinovat? Ca doar cu legile "iubitei noastre tari" si copii ar primi aceasta pedeapsa. Atata timp cat constitutia nu este respectata fara aceasta pedeapsa cu siguranta nu va fi respectata nici cand va fi activa.

| kyliejenner a răspuns:

Nu sunt de acord cu ea

| BogdanDediu a răspuns:

Eu nu prea sunt de acord!

| AnnaBebitza a răspuns:

Nu cred ca putem noi curata lumea. Din moment ce Iisus Hristos a spus ca lumea se va inrai foarte mult si va veni sfarsitul lumii. Raul o sa existe pana la a doua venire a lui Hristos.
Dar stiu ca parintele Arsenie Papacioc, Dumnezeu sa-l odihneasca, a spus ca nu e impotriva, deoarece ies din puscarie si comit atrocitati si mai mari.

| AnnaBebitza a răspuns:

Aa...acum am vazut d.p.d.v. etic si moral, dar oricum ti-am raspuns d.p.d.v. religios ca doar atat m-am priceput

| товарищ explică (pentru AnnaBebitza):

Este o febră cu Arsenie ăsta... sincer.

| AnnaBebitza a răspuns (pentru товарищ):

Am observat si eu pe facebook. Dar eu ziceam de Arsenie Papacioc nu Arsenie Bocahee hee

| товарищ explică (pentru AnnaBebitza):

Mă scuzi.