| daddy a întrebat:

Ce parere aveti de comunitatea amish care traiesc fara tehnologie, curent electric, conduc carute trase de cai in loc de masini si au ca principala ocupatie agricultura, cresterea animalelor, gradinaritul...
este normal sa se izoleze in asa hal?
pentru cei care nu stiu despre ce vb uitati si un link
http://www.youtube.com/watch?v=PAgSCTdnrhk

10 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Treaba lor. Normalul este acela pe care il accepti. Pentru ''nccmn". Au mai facut-o si alti in evul mediu si degeaba.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Amish sunt de origine europeana, provenind, in majoritate, din Germania si Elvetia, unde erau persecutati religios. Alaturi de mennoniti si hutteri, sunt reprezentanti ai unor grupari religioase care au aparut in Europa in secolul XVI. Contemporane cu Luther, aceste grupari nu sunt adepte ale botezului copiilor, considerand ca este mai potrivit la maturitate, propavaduiesc nonviolenta si aplica "la litera Biblia.
Amish nu este o secta, ci o comunitate. Ei nu sunt indoctrinati si cred cu convingere in puterea exemplului. Daca, prin absurd, ai vrea sa devii membru al comunitatii, nu ti-ar da un test oral sau scris la religie, dar ai primi o tesala si ti s-ar spune sa cureti caii, ai fi trimis la atelierul de croitorie, la bucatarie sau la muncile campului. Doar muncind, nici mai mult, dar nici mai putin decat ei, fiind permanent un exemplu pentru ceilalti ai reusi sa te alaturi comunitatii. Viata lor este guvernata de reguli carora li se supun de la nastere si pana la moarte. Accentul este pus pe simplitate - trebuie sa-l aiba pe Isus alaturi de ei, in viata de zi cu zi, tot timpul.
Prin respectul fata de lucrurile simple si esentiale ale vietii, Amish sunt, probabil, in acest moment, in avans fata de asa-zisa lume moderna prin fraternitatea, solidaritatea respectul si intelegerea de care dau dovada. In acest mod, nimic nu le poate ameninta existenta.
Trebuie sa le respectam alegerea...noi am ales calea mai usoara dar mai stresanta si daunatoare!

Abh
| Abh a răspuns:

Nu sunt nici eu de acord cu izolarea si nivelul scazut de trai al celor din comunitatile amish, dar ce poti sa faci? Daca ei asa vor sa traiasca, e treaba lor.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Aceştia consideră că progresul este unealta diavolului.
O tâmpenie perpetuată de zeci de ani.

| daddy explică:

@tepes
de ce nu mi-ai trimis un pm decat sa postezi aici mai ales ca acest comentariu al tau nu are nicio treaba cu intrebarea pusa de mine...
uite ce e, oamenii mereu vor avea opinii diferite daca nu poti accepta asta inseamna ca nu esti realist
incearca sa intelegi te rog
asa faci si cu chestia asta cu religia si ateismul
nu poti cere scoaterea rubricii fiind ca nu este de vina nimeni ca unele persoane care pun intrebarile si raspund la intrebari nu pot avea o parere strict personala
mereu vor exista discutii in contradictoriu, neintelegeri, poate chiar si certuri dar nu trebuie sa se ajunga aici
sa ne respectam fiecare si eu pe tine si tu pe mine

| lost.in.rain a răspuns:

Asa considera ei ca e normal sa traiesti si mai grav este ca tin foarte mult la traditiile si convingerile lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu vede modereaza nimeni raspunsurile?
Mai Admin mai? avem aici un Oss.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul meu desi era pus la alta intrebare, deci l-am pus la alta intrebare n-am gresit, a gresit admin sau ce se intampla pe acolo? ce faceti draga? le-ati bulibasit pe toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daddy, tu imi poti explica o nastere, a unui prunc, normala sub asistenta medicala in care mama de 32 de ani moare? dar a unui pui de caprioara in salbaticie unde iedul traieste? fara asistenta medicala? dar cand s-au nascut cei doi, tu unde erai? cand vei explica doar aceste doua fenomene, vom discuta intrebarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Link- ul e destul de caricatural, am citit chestii care m-au impresionat despre modul in care isi educa copiii, despre relatiile faine de familie pe care le au; daca se implinesc profetiile unora ca vom ramane fara combustibil, va colapsa sistemul informational, poate se vor descurca mai bine decat noi.
Oricum izolarea pentru a tine la distanta raul din lume ne poate ispiti sa subevaluam lupta cea mai acerba dintre bine si rau, care se da in interiorul fiecaruia dintre noi.Raul are un aliat puternic in noi, in natura noastra cazuta( pe care ne e cel mai usor s-o identificam la ceilalti), un fel de forta gravitationala cu care ne nastem si care ne trage in jos si pe care nimeni nu are, de la sine, puterea de a o contracara. Avem nevoie in noi, de un Aliat mai puternic decat noi insine, pentru a fi cu adevarat liberi in interiorul nostru, independent de circumnstantele exterioare.