RaduCiocan
| RaduCiocan a întrebat:

Ce parere aveti despre indoctrinarea religioasa din invatamantul romanesc? Religia se preda la nivel confesional in locul studiului istoriei religiilor cu toate ca in constitutie scrie ca in Romania nu exista religie de stat iar statul roman trebuie sa fie echidistant fata de orice cult.
Ultima gaselnita este Olimpiada de Religie:
http://www.secularhumanism.ro/......de-religie

Răspuns Câştigător
| leluc a răspuns:

Auzisem ceva gen: "religia va fi obligatorie in scoli". Cum spuneai si tu, nu exista religie de stat in Romania si ce faci? Aduci cate un profesor pentru fiecare elev de alta religie(intra aici si martorii lui Iehova etc.)? Cum ramane cu cei care sunt catolici/ortodocsi dar nu vor sa faca aceste ore pentru ca nu sunt persoane religioase? Ce ne facem cu ateii?
Cred ca este incorect sa fortezi un copil sa creada in ceva, mai mult, sa il pui sa invete, sa dai extemporale la religie. Nu e de ajuns ca sistemul roman de invatamant este atat de anapoda, iar materia atat de imbacsita, incat un copil care-si doreste note bune abia mai are timp sa respire...acum mai are si lucrare la religie. happy
Foarte aiurea ce se intampla.
O sa le ofer copiilor mei optiunea de a crede in dumnezeu, de a fi religiosi, dar niciodata nu ii voi blama daca nu vor crede.

26 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Religia trebuie scoasa definitiv din programa scolara.Ati vazut manualele de religie? Ati vazut cum li se baga in cap copiilor ca daca nu sunt cuminti ii calca masina, sau isi rup mana? sau cad cu scara?! si asta si ilustrat! E stupid! Iar istoria religiilor nu are rost in clasele I-VIII.Si nu mai spuneti unii dintre voi ca esti liber sa nu te duci.si asa mai departe.ca ai aprte numai de persecutii daca faci fite la religie! Si inca ceva.si scoaterea icoanelor de pe peretii claselor ar fi o idee buna.Si tu Oliana. du-ti copilul la o manastire daca vrei.scoala nu este a ortodocsilor...si nici a altor religii.Scoala ar trebui sa predea CARTE! nu minuni!

| psiholoaga a răspuns:

Eu cred ca e nasol. Ar trebui scoasa de tot. Daca sunt indoctrinati de parinti sau comunitate e responsabilitatea acestora, dar sa mai piarda si timpul la scoala cu tot felul de variante? Cred ca solutia nu sta in a aduce cate un preot/pastor de la toate confesiunile, ca sunt prea multe si oricum, nu rezolvi nimic. Sa se bage ora de istoria religiilor din liceu in generala, sub forma urmatoare: cate putin din cele mai cunoscute religii, ca sa aiba idee copiii ca exista si religii pe lumea asta, si inca multe, nu doar una. Asa ar avea si cultura generala, li s-ar stimula si curiozitatea, capacitatea de a decide, de a analiza, de a compara diverse religii etc.

eileen
| eileen a răspuns:

Asa cum copiilor le este oferita educatie gen istorie, biologie, romana, fizica samd. desi poate nu le place sa invete, asa si religia, copiii trebuie sa stie de toate. Nu sunt de acord sa se expuna doar doctrina unei singure religii, copiii trebuie sa aiba de unde alege.

Bula
| Bula a răspuns:

Ce sa-i faci, daca nu stiu sa citeasca... CONSTITUTIA!
Mai ai pretentia s-o si interpreteze? Si inca corect?

| mariusres a răspuns:

Statul roman garanteaza libertatea de constiinta doar pe hartie. In realitate, finanteaza masiv cultele religioase (in special unul majoritar, stim noi care), se lasa influentat in deciziile legisaltive de diferiti habotnici, obliga elevii sa participe la ore de religie etc.
Bun venit in Republica Teocrata Romania! (noi si musulmanii...)

| mariusres a răspuns:

Nu-i inteleg pe cei care vor sa scoata religia, dar sa ramana istoria religiilor! A-i preda unui copil de 10 ani istoria islamului sau zeitatile imperiului aztec e hilar de-a dreptul. Cel mult se poate introduce in manulaul de istorie un capitol referitor si la acest aspect si cam atat. Copiii nu ar trebui sa invete istoria religiilor in clasele 1-12 asa cum nu invata Drept si Fizica Cuantica. Elevii habar nu au cum sa calculeze un TVA si voi vreti sa le bagati pe gat tot felul asemnea inutilitati. Istoria religiilor se invata in scoli superioare, nu la Scoala Generala Ciorogarla!

| Alexandrinaa a răspuns:

Ai dreptate, in acest caz, in loc de studierea religiei mai degraba s-ar studia istoria religiilor, avem foarte frumos realizata istoria de Mircea Eliade, de unde poti invata din fiecare religie. Dar noi, romanii, suntem popor crestin, sunt de acord sa existe materia religie ortodoxa, atata vreme cat majoritatea sunt crestini ortodocsi. Si nu e chiar indoctrinata, pur si simplu daca esti ortodox faci, daca esti catolic sau neoprotestant primesti un profesor dupa religia ta, eu am mers la sinagoga si am facut cerere si ore de religie iudaica si nu a mai fost nevoie sa fac religie la scoala, deci nu e chiar foarte deranjant, decat probabil faptul ca nu se invata din toate cate ceva: adica o istorie. Aici insa intra din nou putin Declaratia Drepturilor Omului si Biserica in contradictie, pentru ca orice fiinta umana are dreptul la libera constiinta si religie, ceea ce inseamna ca fiecare poate sa se converteasca la ce religie doreste. Nu e obligat sa stea la orele de religie ale scolii, atata vreme cat dovediti ca se afla in alta religie sau pur si simplu doriti sa faceti cu alt profesor happy. Se practica. Altfel, Romania este o tara chiar foarte toleranta fata de minoritatile etnice si religioase. Va sarut kiss

| kh1ss a răspuns:

Si mie mi se pare o porcarie si cred ca religia are trebui sa fie optionala...

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

La mine ora de religie e ora libera.mai ca facem ce vrem, mancam, vorbim
Super, nu?

| bunica a răspuns:

Sa nu crezi ca in timpul orelor se canta cantece bisericesti! se invata istoria religiilor. un profesor de religie face o facultate si nu tocmai usoara."teologie litere"este mai bine ca se preda despre sex din clasa a 4? sau sa se predea religia?

| hugin a răspuns:

Ok. din toata povestea asta elevii o sa inteleaga ca religia este o materie ca oricare alta la care trebuie sa ia note bune sau proaste( depinde de fiecare)
Si mai rau este ca nu conteaza pentru ei ce religie ai ca individ si esti obligat sa inveti religia ortodoxa pentru. ca,, MAJORITATEA DECIDE,,.
Profesorii de religie sunt deja indoctrinati in unica religie si vb. despre alte religii fara sa fie siguri pe ceea ce spun.
Sotia mea e ortodoxa si eu romano catolic. In scoala sotia mea a invatat la religie :,, catolicii au pe biserici o tepusa care intodeauna este mai inalta decat crucea si ca tepusa aceasta face parte din religia catolica,,.
Cine vrea ca o astfel de profesoara sa-i invete copilul?
Acum imi vine sa rad cand imi amintesc cum incercam sa o conving pe sotia mea ca profesoara e o proasta si ca mai bine tacea decat sa le spuna asa ceva. Dar mai raman 20 si ceva de oameni care au o parere eronata despre o alta religie.

| loredanarotariu a răspuns:

Despre religii cred ca este firesc sa aflam in copilarie de la parinti urmand ca pana la maturitate si dupa sa ne creem o stare de spiritualitate proprie.
As vota fara echivoc scoaterea religiei din programele scolare pentru ca nu au nici o legatura cele doua "insistutii" intre ele.
Fiecare individ ar trebui sa aiba religia lui, Dumnezeul comun är trebui sa exprime o singura porunca "incearca sa nu ii necajesti pe cei din jurul tau".

pupimik
| pupimik a răspuns:

Noi (clasa noastra) ne-am ales ca optional istoria religiilor...si e chiar interesant.In mare parte se datoreaza profesorului care stie cum sa se faca ascultat si inteles.
La orele de istoria religiilor aducem proiectorul+laptopul in clasa si ne uitam la filme/pps-uri despre orice are legatura cu religiile.

| claudiarebecca a răspuns:

E cam multa. in loc sa ofera o perspectiva obiectiva, ei prezinta un sg punct de vedere... si ala invechit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, pai atata vreme cat preotii ortodocsi sunt sprijiniti de stat, ce mai vrei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa se predea Istoria Religiilor, nu a unei biserici anume. Fiecare Cult sa isi faca orele de religie in cadrul bisericilor. La catolici sunt saptamanal ore de Cateheza pentru copii, de la 6 ani, unde fac pregatire 2 ani pentru a primi Prima Sfanta Impartasanie, apoi la 14 ani fac iar pregatire pentru primirea Mirului (Confirmarea). Cred ca fiecare parinte isi indruma copilul in religia lui si ii lasa libertatea de a crede sau nu. La scoala insa trebuie sa invete Istoria Religiilor ca sa cunoasca despre asta. Dupa 14 ani deci dupa primirea Sacramentelor (Botez, Prima Sfanta Impartasanie si Mir), copilul este liber sa isi urmeze drumul sufletului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as fi de acord cu istoria religiilor.cunosc persone care au copii la religie si vin acasa cu lucruri de genul:mama, tu nu imi poti zice ce reguli trebuie sa respect in casa, dumnezeu este singurul care imi poate spune ce sa fac! sau daca tot vor lectii de religie ar trebui sa fie si o alternativa pentru cei care nu vor religia, cum ar fi educatia civica de exemplu.fiecare poate alege si nu vor exista controverse. un copil pana nu ajunge la maturitate nu trebuie influentat, inca nu are discernamant pentru o asemenea alegere.pentru minori spalarea de creier este foarte eficienta la o varsta destul de fragila. si ce vom face cu musulmanii si cu budistii? nu le vom lasa libertatea de asi forma o parere proprie sau le vom "insufla"o credinta care nu are nimic de a face cu gandirea filozofica pe care o au budistii si sintoistii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat de otraviti puteti fi cand vine vorba de religie. Nu dati copiii la orele de religie, nu-i duceti la biserica si gata. Nu dati voi legi pentru toti. Cei care vor, ok, care nu, ok too!
Nu va obliga nimeni in nici un caz, dar nici voi ateii nu puteti sa vorbiti si sa hotarati in locul nostru, pentru copiii nostri. Acum iar va roade ca o parte aven Pastele acum si, faceti tot ce puteti ca sa mai lansati o injuratura, o mizerie. Sa fiti sanatosi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca ceva: nu uitati sa punctati... stiti voi cum! phbbbbt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ma te dai tu mare ateu, ia zi, tu cand o sa crapi ce crezi, o sa putrezesti si gata sau mai exista ceva dup moarte?
Eu nu is de acord, religia TREBUIE predata in continuare in scoli, in fiecate clasa TREBUIE sa existe icoane fara exceptie, iar fiecare zi scolara trebuie inceputa OBLIGATORIU cu Tatal Nostru, cei ce nu cred in Dumnezeu ar trebui exmatriculati pana le vine mintea la cap, ca de alte porcarii stiu sa se tina da de credinta nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia asta e chiar o tampenie! Nu ai voie sa te intrebi nimic ca e pacat. La ei totul se poate ca toate-s minuni date de la Domnu' si toate-s picate din cer. Sa fim realisti! Cine mai crede asa ceva ori e habotnic ori e infantil.
Nu sunt de acord cu predarea religiei in scoala. Credinta este spirituala. Nu are legatura nici cu preotii, nici cu bisericile. E doar un mod de a se imbogati unii fara sa munceasca... si se mai cred si superiori peste noi cei pacatosi care credem povestile lor. Dar, cum avem o gramada de babe imbrobodite...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa se respecte CONSTITUTIA! Am asistat de curand la o serbare a elevilor de la clasele a V-a pe tema sarbatorilor de Pasti. ORIBIL! Superstitii peste superstitii combinate cu povesti penibile (Iisus blestemand un copac, poporul jidovesc cel criminal, ouale inrosite sub cruce etc...etc). Copiii trebuiau sa raspunda la "Christos a inviat" (rostit din rarunchi de profesoarele de religie) cu un "Adevarat a inviat" aproape strigat si plin de patos.Toti in aceeasi voce! Indoctrinare in masa! Spalare de creiere! Am trait cu stupoare un sentiment echivalent cu cel generat de imaginile in care Hitler era adulat de populatia cretinizata a Germaniei naziste. Au urmat citate din manual prin care cel necredincios era calcat de masina. La final - cantece religioase in toata regula. Parca eram intr-o biserica si nu se mai termina slujba. Fetele au primit sfatul (care suna mai mult a obligatie) prin care trebuiau sa poarte basma pe cap dupa intaiul ciclu menstrual. Asta ne-ar mai lipsi! SCOATETI RELIGIA DIN SCOLI CA MATERIA OBLIGATORIE! Sa ramana ca optional. Cine vrea - vrea... si cine nu... NU!

| har a răspuns:

Da' ce treaba aveti voi cu religia? Nu va place plecati la alta scoala, nu ascultati la ora dar nu dati voi legile in Romania, dupa minunile la care zi de zi sunt supusi oamenii si tot ce se intampla in lume, duceti-va la ministerul invatamantului sunt ei cum sunt dar au destula minte cat sa rada in hohote de o propunere asa prosteasca...

| marcus a răspuns:

Nu este vorba de stat teocratic, de incalcarea drepturilor, etc... Intr-un stat de drept majoritatea decide si puteti sa ma contraziceti daca nu-i asa, dar va spun sigur ca asa este. Voi astia, care aveti ceva impotriva religiei si impotriva lui Dumnezeu veti crapa intr-o zi dar crestinismul va dainui si, in final, nu veti valora nici cat o ciapa degerata. Pai, mai necititilor, unde a aparut invatamantul romanesc, care au fost focarele de cultura, ce a mentinut treaza unitatea nationala? Mai stiti ce spunea Marele Eminescu? desigur ca nu, caci pentru cei ce au 200 de cuvinte in vocabular e greu sa mai citeasca. El spunea ca Biserica este mama spirituala a neamului romanesc. Ati auzit voi de un Mircea, de un Stefan cel Mare, de un Mihai Viteazul? Nicidecum, caci daca ati fi auzit nu mai emanati atata prostie. Voi nu aveti pic de respect fata de trecutul, valorile, traditia si cultura acestui popor. Adevarul e ca atunci cand nu ai nimic in cap, pentru a nu-ti mai complica existenta gandind, consideri ca toate aceste lucruri sunt perimate, mai liber cugetatorilor ametiti de prostie. Pai educatia pe care o dati voi copiilor e facultativa, adica ei pot alege daca vor sa fie educati sau nu? Din cauza unora ca voi s-a ajuns la atata dezordine sociala si morala, la atata salbaticie. Ce lucruri rele promoveaza crestinismul domnilor?

| raluca_9871 a răspuns:

Primele scoli au fost pe bancile din Biserici (Catolice si Ortodoxe) iar mai apoi a devenit "cladirea" scoli ce o vedem in zilele noastre.
Ar fi bine ca invatamantul romanesc sa respecte religia eleviilor. Si orele de religie sa fie la alegerea parintilor sau tutoriilor eleviilor daca considera de folos.

| bogdanetz78 a răspuns:

Filosofia nu indoctrineaza? istoria nu indoctrineaza? si atunci sa nu se faca? probabil ca multe lucruri bune care se fac in lumea asta se fac datorita religiei in general.materia numita religie a fost studiata si de catre bunicii nostri pana prin '48 si cred ca era chiar pe la prima rubrica daca imi aduc bine aminte.imi pare rau dar multi vorbiti in necunostinta de cauza.in general nu majoritatea hotaraste? predarea religiei in scoli a fost hotarata inclusiv de catre parinti si copii.asa ca mai studiati putin religia crestina si vedeti ce propovaduieste. iar cine nu doreste studiarea ei la scoala exista din cate stiu un formular, il copleteaza si noapte buna. sa auzim numai de bine.