| AvalohAlyn a întrebat:

Ce rost mai au faima,bogatiile, realizarile sociale si profesionale daca la sfarsit tot in pamant ne ducem? Doar pentru placerea temporara? Poate fi asta o consolare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu are rost sau sens cu exceptia momentului de ACUM. Dar iluzia eternitatii e necesara ca sa putem functiona, urmarile constientizarii la nivel profund ca tot ce facem e nesemnificativ, avand in vedere sfarsitul inevitabil si imposibilitatea savurarii realizarilor pe termen nedefinit, ar fi stagnarea si haosul. Iar legile naturii le contrazic pe amandoua. Fiinta umana are nevoie de motivatie artificiala/neintemeiata pentru a supravietui si a se dezvolta, pentru ca fiinta umana deserveste "intereselor" naturii si nu invers, cum ne place noua sa credem.

Da, placerea temporara poate fi considerata o consolare dar doar in momentul in care privesti alternativa si anume nimicul. Din pacate viata nu e construita pe baza placerilor temporare ci a suferintelor, placerile reprezentand doar scurtele pauze dintre perioadele neplacute. Da, din punct de vedere logic, umanitatea ar putea sa apeleze fara probleme la suicid in masa si negarea iluziei existentiale. Dar mai trebuie sa evoluam ca si specie pana ajungem la acel nivel.

9 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Pentru unele persoane este important sa isi lase un nume in spate pe care oamenii sa il pomeneasca mult timp. Pentru altii e important ca atat cat traiesc pe pamant sa aiba un confort asigurat atat pentru ei cat si pentru familiile lor. Nu pentru bani traim. Cine se lasa condus de bani traieste intr-o iluzie. Doar trupul ni se duce in pamant, dar asta nu inseamna ca acolo se termina totul. Trebuie insa sa invatam sa traim in prezent, si sa nu lasam banii sa ne conduca viata.

| doctorandus a răspuns:

Domnule, e o diferenta intre lipsa de sens obiectiv a vietii si a duce o viata lipsita de sens. In ultimul caz sensul vietii e ceva subiectiv si el este functie de fiecare persoana.

| T0T a răspuns:

Dacă consideri că capătul și eternitatea îți sunt în pământ asta nu înseamnă că nu trebuie să te și simți bine. Principiul de viață a astfel de persoane este plăcerea de moment.

| mentholinks a răspuns:

Dar ti-ar placea sa ai cele de mai sus si sa traiesti vesnic?

| Radu284 a răspuns:

Daca nu exista suflet, afterlife, etc. atunci tot ce facem nu are absolut nicio importanta. Fie ca devi Hitler sau Stalin si omori zeci de milioane de oameni, fie ca devi cineva care descopera leacul la cancer, tot nu vei schimba absolut nimic important. Adica, pentru cine ar conta aceste lucruri? Pentru alti oameni, dar ce importanta are asta? Cu ce sunt mai importanti oamenii decat stelele, de exemplu? Sau decat particulele de praf din spatiu?

| Dorugar a răspuns:

Viata este data ca sa o TRAIESTI fericit, de aia ai o singura viata si ai si hormonul fericirii.
Alta viata decat aceasta pe care o traiesti acum NU EXISTA decat in povesti.
In Universul acesta in care traim TOTUL dar absolut totul este trecator, chiar si soarele si tot Universul sunt trecatoare.
Asa ca datoria ta fata de tine si de viata ta este sa o traiesti FERICIT!
Dar sa traiesti fericit inseamna ca trebuie sa stii sa-ti croiesti singur fericirea, si asta nu e usor, iti trebuie sa fi mai dezvoltat intelectual decat cei din jurul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru propria persoana, trairea acestei vieti, care desi e grea poate fi frumoasa si implinita in acelasi timp.

| MiyakoSaki a răspuns:

Asta este sensul vietii.Nu poti trai pe pamant si sa nu faci nimic, stiind ca vei sfarsi ajungand in pamant.Nu este de ajuns sa existi, trebuie sa si traiesti.Sa nu realizezi ceva in viata?! Nu stiu, pana la urma ai nevoie cam de orice lucru.Sigur bogatiille pot tine loc de placere si consolare de foarte multe ori.

| Chasles a răspuns:

Asta e Stiitna si Filozofie sau Atei despre Stiina si Filozofie?