| simplej a întrebat:

Ce sa faci ca sa simti ca traiesti?

Răspuns Câştigător
| Polaris a răspuns:

Nu poți simți că trăiești. Toți încercăm. Și când ne apropiem de climax, e ca și cum ne-am da drumul în palma stângă, și rămâi așa, fleașcă și puțin trist, și te întrebi dacă pe lumea cealaltă e mai bine.
Oamenii nu trăiesc în sensul „experienței cognitive copleșitoare și constante". Oamenii respiră, mănâncă cereale dimineața, se duc la serviciu, fac sex cu nevasta că nu mai au cu cine și se pișă pe colacul veceului.

| simplej explică (pentru Polaris):

Raspunsul tau mi-a dat ceva trairi.

29 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Trebuie sa faci lucruri din care iti castigi incredere. Realizarile, succesele iti dau pofta de viata. Incerca sa fii util, descopera si valorifica calitatile din tine, iar asta chiar daca iti demonstrezi doar tie ca esti capabil de mai mult, ai sa fii surprins(placut). Poti mai mult decat crezi, doar trebuie interes si ambitie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

"Realizarile, succesurile iti dau pofta de viata."
rolling on the floor
Ai luat lectii de la EBA, sau ai uitat sa pui ghilimele?

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu am auzit de ea. Tot ce-am scris acolo este din capul meu, conceptia mea despre viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Ok.

| Polaris a răspuns (pentru Alphawolf):

Vrea să spună că pluralul la „succes" e „succese" și-atât.

| Alphawolf a răspuns (pentru Polaris):

Da, mersi, doar acum am realizat si eu.
Nu vreau sa-mi scuz greseala, insa probabil nu am inteles la ce s-a refirt Dan deoarece raspunsul lui adresat mie suna(putin) altfel decat acum.

| Bacemi a răspuns:

Sa fie armonie intre ce gandesti, ce simti si ce spui. Oamenii sa te cunoasca pentru cine esti.
Sa fie mai important cine esti decat cine pari.

| SteinZer0 a răspuns (pentru Bacemi):

Meriti funda.

| Shammal a răspuns:

Imi urmez atat cat pot in fiecare momemt pasiunile si entuziasmul, lucrurile care imi fac placere; practic ma joc, citesc uneori, ma uit la filme, ma plimb prin parcuri si alte zone, imi cumpar dulciuri, merg la sala de forta, meditez, iti scriu tie acum

| Inferno a răspuns:

Sari cu parasuta in Dubai.

| Mayar a răspuns:

Imi pun oglinda la nas/nari sa verific daca mai traiesc sau nu.

| Cleona a răspuns:

Buna! happy

Daca ai ajuns sa pui o astfel de intrebare presupun ca nu esti tocmai in "okey" in privinta decursului vietii tale.

Pai sa vedem,nu cred ca e cineva care sa defineasca intru totul verbul "a trai".
Acum, noi trebuie sa intelegem ca oamenii sunt diferiti deci si conceptiile lor despre viata,despre fericire,despre trai sunt diferite.
Unii sunt fericiti traind in "puf",pe cand altii isi gasesc fericirea,linistea sufleteasca in arta.

Desi nu e tocmai corect ceea ce spun,nu este nici foarte gresit din punct de vedere al intelesului:

Ca sa simti ca traiesti trebuie sa faci ceea ce-ti place, ceea ce simti ca te face fericit, sa fi cu persoanele dragi tie etc.

Nu uita ca viata e scurta si merita sa traim fiecare clipa, eu spun ca si clipele rele. Sti cum se spune: "Tot raul spre bine", nu? happy

O zi buna!winking

| OnuOnulică a răspuns:

Să ieşi mai mult pe afară şi să îţi faci prieteni.
Aşa simţi!

| Dariusuu a răspuns:

Iubeşte cu tot sufletul.

''Cel care nu iubeşte şi nu este iubit este un om mort ''

| OOOLEOOO a răspuns:

Oprestete, respira adanc, tine respiratia, zambeste, expira lent, mergi mai departe.

| fuzzer a răspuns:

Sa faci ceva util societatii in care traiesti

| Copac13 a răspuns:

Fa ce va nebunesc sau aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A raspuns deja Bacemi.
Pare simplu dar nu este deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii in preajma mortii.te vei simti viu.

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

1. Cauta un loc unde te simti bine
2. Stai 10 minute in acel loc fara sa te gandesti la nimic
3. Nu te mai stresa pe probleme legate de scoala/serviciu si gandeste-te ca nu e sfarsitul lumii cand faci ceva gresit
4. Incearca sa fii cat mai spiritual (spiritual inseamna sa fii in contact direct cu natura, oamenii, Dumnezeu si legatura directa adica fara religie / ajutor)
5. Incearca chestii noi
6. Cam atat

Sper ca te-am ajutat!

| BluishAngel a răspuns:

Sa iubesti happy

| CostaMate a răspuns:

Sa incerci sa numai ignori lumea atunci cand incearca sa te ajute sau sa vb cu tine; atat timp cat ai defectul asta nu vei rezolva nimic. Traiesti doar atunci iti propui sa faci cv cu viata ta, sa faci o schimbare

| AnonimulCurios a răspuns:

Sa faci lucruri care-ti cresc adrenalina.
Atunci cand iti creste adrenalina, simti ca traiesti! big grin

| BluishAngel a răspuns (pentru AnonimulCurios):

El cred ca se refera pe plan spiritual, emotional, nu fizic.

| DatMikassa a răspuns:

Sa simti.

| tigare a răspuns:

Traiesti viata la extrem, faci ce vrei tu, dai bani pe ce vrei, incerci lucruri noi si total aiurea.
Doar asa poti sa simti ca esti stapan pe tine.