| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă cu energia corpului uman după ce acesta moare?
Citisem cum că ar exista posibilitatea ca aceasta pur şi simplu se pierde. Şi dacă energia se pierde n-ar încălca Legea conservării energiei?
"Nimic nu se pierde, totul se transformă" : n-ar fi valabil şi în acest caz?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Energia totala =Energia potentiala + Energia cinetica.
Citatul oricum nu se refera la conservarea energiei ci a produsilor de reactie.
Adica moleculele/atomii ce alcatuiesc organismul uman nu dispar. (Ma rog si ei pot sa dispara, dar in acest caz se pastreaza componentele: nucleoni si electroni)
Cand bem apa de la robinet, inghitim atomi care candva se aflau in organismul altor oameni.

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In primul rand la ce energie a corpului uman te referi?
Poate fi energie cinetica, potentiala, energia rezultata in urma unor reactii chimice, sau poate fi acel concept cretin si nestiintific care vorbeste de i Chacre si alte aberatii.

Daca e vorba de energia acceptata in sens stiintifica, definita drept capacitatea unui mobil de a efectua lucru mecanic, atunci ea se conserva, asa cum se conserva si energia unei bile in miscare.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

La Chackrele energetice te referi? Citisem şi câte ceva despre ele. Mi se pare chiar interesant modul în care este văzut corpul uman în legătură cu mediul înconjurător dar numai atât.

Da la energiile acceptate ştiinţific mă refer.Dar în ce fel se conservă aceste energii asta nu înţeleg? În ce mod?

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Bine maestre ai o fundă.winking

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Energia totala =Energia potentiala + Energia cinetica.
Citatul oricum nu se refera la conservarea energiei ci a produsilor de reactie.
Adica moleculele/atomii ce alcatuiesc organismul uman nu dispar. (Ma rog si ei pot sa dispara, dar in acest caz se pastreaza componentele: nucleoni si electroni)
Cand bem apa de la robinet, inghitim atomi care candva se aflau in organismul altor oameni.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Tot ce pot sa-ti spun este ca energia a creat viata (si materia) si nu invers. Asa cum energia a existat inainte de viata asa va exista si dupa ea. Fara energie nu poate exista nicio forma de materie. Gandeste-te ce s-ar intampla daca electronii nu s-ar mai misca.

| AndyAndrey35 a răspuns:

După cum a spus şi chimistul Antoine Laurent de Lavoisier "Nimic nu se pierde, totul se transformă". În concluzie, fiecare materie se transforma în alte celule. Dar energia rămâne constantă. Chiar şi după viaţa de apoi. Acesta este punctul meu de vedere.
Avem câteva exemple de religii ce vorbesc de,, transformările umane``:
În religiile orientale (precum hinduismul, budismul, jainismul și druzismul) se numeşte reîncarnare. Aici întâlnim doctrine a cărei concept este reprezentat de faptul că un individ se încarnează dintr-un corp în altul. Metempsihoză se ocupa cu transmigrația sufletului.
Dar se poate transforma şi în spirit, după cum spun religiile creştine.

| ThePathWalker a răspuns:

Omul este descompus de bacterii si archae si energia stocata in molecule este acaparata de acestea, care o folosesc in mai multe feluri. Nu se pierde nimic.