| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate face intr-o societate in care membrii acesteia nu se respecta intre ei?
Ce putem face ca membrii respectivei societăți sa se respecte intre ei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa punem un negru la fraiele societatii care va pune homosexualii pe primul loc.
Adica din fund, ii baga mai in fata, la vedere.
Adica vreau sa explic ca din dos se poate mai in fata sa vina...hai ca se intelege. tongue

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ce putem face? Nimic. Lipsa de respect este "ancestrala", daca vrei. A fost dintotdeauna. Se respectau asirienii intre ei? Se respectau hititii? Grecii, romanii? Turcii? Tatarii, slavii etc? Se respecta oamenii din vreo natiune existenta astazi? Lipsa de respect va fi cata vreme va fi lumea.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sa se invete cate putin despre comunicare verbala si non verbala, socializare, inteligenta sociala si inteligenta emotionala.

| ubox7007 a răspuns:

Istorie si munca, religie si dragoste, respect din partea conducatorilor. Serios, intereseaza-te despre fiecare om de pe fiecare bacnota (lei) (nu stiu a ma exprima corect aicea)+ garda de fier si Romania in perioada interbelica. Apucate sa muncesti cumva, dar mai intai sa inveti cum sa muncesti acel lucru. Nu mai crede ca religie e toata ceea ce tine de biserica si ceea ce vezi la televizor, crede in sf treime si citeste ceea ce vrei si crede ceea ce vrei din crestinismul ortodox (pentru ca crestinismul ortodox, in opinia mea, are un farmec est european). Du-te si spune-le tuturor care ii cunosti ca ii iubesti si imbratiseazai dar fa-o calumea nu gen iubesti... Gandeste-te ca seful tau/ diriginta/ etc te considera o persoana minunata si ca totul merge bine, ca parinti te iubesc si ca te iarta neconditionat. Si nu uita de niste munca suplimentara!

| c0ton a răspuns:

Intr-o societate puternica este temelia respectul.Iar ca sa faci membri sa se respecte unul pe celalat poate fi pusa si o avertizare privind niste sanctiuni daca nu respecti individul respect dar atunci devinde respect fortat. Pentru cel normal se poate realiza prin uimirea altor persoane cu niste activitati bine puse la punct.

| Sabrrina a răspuns:

Sa constientizam diferenta dintre a primi atentie si a primi respect. Astfel am actiona intr-o asa maniera incat sa meritam respectul. Timpul in care conexiunea noastra cu ceilalti era baza sinelui incepe sa dispara, nu crezi?