| usuk a întrebat:

Ce suntem, romani sau daci?

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dupa ce am citit cartea "Noi nu suntem urmasii Romei", inclin sa cred ca suntem daci. Desigur ca sunt mici influente din diferite alte culturi, insa departe de a fi unele cu adevarat semnificative.

| Shammal a răspuns:

Pamanteni

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Suntem un amestec. Slavii spun ca romanii sunt slavi. Daca romanii sunt slavi atunci cum se face ca slavii nu au cuvinte comune (in majoritate) cu romanii (mai putin nologismele, desigur)? Ei fac asta pentru a-si justifica prezenta de invadatori in peninsula Balcanica. Dacii si romanii au existat pe aceste pamanturi cand slavii nici nu stiau ca exista Europa.

| RAY a răspuns:

Nu stiu e o intrebare foarte grea mai ales ca daci stateau doar in unele zone din Romania iar in timp au venit alte culturi care au trait aici deci ce suntem e o intrebare grea, totusi inclin spre dacii nu cred in pesudoteoria cum ca romani si dacele au format poporul roman asta e o aiureala, limba e si slava asta observ desi poate suntem slavi si daci cine stie

| sublime89 a răspuns:

Eu cred ca suntem mai mult slavi decat daci. Suntem mai degraba slavi romanizati, nu daci.

| LordBolton a răspuns:

Pai la inceput am fost daci, dar au cucerit romanii Dacia si au inceput sa impuna cultura lor aici. Totusi depinde si de zona la care te referi, unele zone ale tarii au fost influntate de diferite imperii pe parcursul istorie si am preluat si alte culturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ceea ce priveste industria, suntem cam daci. Sta bine Dacia Renault. Cel mai mare motor al economiei.

| jamal000 a răspuns:

Un melanj al celor doua civilizatii!

| angus35 a răspuns:

Romanii au fost influentati foarte putin de catre daci si romani.Cei din Transilvania au fost influentati puternic de austro-ungari.Cei din Moldova de catre otomani si rusi.

| CartoonN a răspuns:

Gay...un popor de gay, formati din Decebal si Traian.

| Loker a răspuns:

Noi suntem si daci si romani dar, suntem mai mult daci decat romani.

| Caddillac a răspuns:

Nu inteleg la ce te referi la Români sau Romani?

| Mihai198 a răspuns:

Ambele

| danytare a răspuns:

Ambele

| AndréwUrbansky a răspuns:

Dacii au fost anihilati de catre Romani, iar sunt sigur ca ai auzit si de traci, din punct de vedere genetic romanii sunt un fel de * slavi latini*
cu influente din orient

| emilghitta a răspuns:

50% -50% cel putin asa afirma oamenii de istorie dupa lungi cercetari in domeniu si din informatiile preluate din textele istoricilor acelor timpuri precum :Th. Mommsen, I. Jung, C. Patsch, P. Mackendrick care afirma prezenta genei daco-romanice in sangele Romanesc.
Dar nu suntem, e de retinut acest lucru! nu suntem puri daci nici puri romani si nici daco-romani. Sa nu uitam ca armata romana recruta tineri din toate colturile lumii pe care le mobiliza pentru a ataca diferite regiuni, deci nu au fost romani adevarati, romani puri sange. Iar ocupantii care au ramas in zona romaniei de azi dupa caderea imperiului dacic (cei care s-au stabilit in aceasta zona) asa zisii "romani" si-au raspandit gena in populatia dacica si au luat nastere asa zisii daco-romani.