| MrUniverse a întrebat:

Ce vă spune cuvântul UNIVERS?
La ce vă gândiți când auziți acest cuvânt?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu ma gandesc la PROSTIA, care depasaste si Universul!
big grin

| NOBODY a răspuns:

La un vers de al lui Laura Lavric.
Universul of of of
N-are stofă de breloc.

| sublime89 a răspuns:

La tot ce exista. E o greseala sa te gandesti doar la spatiul extraterestru cand auzi cuvantul "Univers". Majoritatea asa fac, si se inseala. Universul e tot ce exista, deci inclusiv Pamantul si inclusiv noi. Daca se va dovedi ca exista si alte universuri, atunci va trebui sa folosim cuvantul Cosmos pentru a descrie tot ce exista, adica toate universurile. I s-ar mai putea spune si multivers, termen care e destul de popular azi.

| CuriousStuff a răspuns:

Vidul infinit si toata materia luate ca un intreg. E un fel de unitate spatiala... Uite cam asa: ai o bucatarie care e intr-o casa, casa e intr-un cartier, cartierul intr-un oras, orasul in judet->tara->continent->planeta->sistem solar->galaxie->univers. probabil am ratat cateva sau mai pot fi adaugate, dar ideea e ca universul e spatiul care le cuprinde pe toate.

| untu a răspuns:

Cand auzi acest cuvant UNIVERS,ma gandesc la Stapanul acestui univers care este Dumnezeul-Tatal,Cel Atotputernic,Marele Creator al tuturor celor vazute si nevazute,Cel care L-a creat UNIVERSUL,GALAXIE,STELE,PLANETE,PAMANTUL, ADAM SI EVA, OAMENII care locuiesc pe planeta noastra TERRA, animalele, etc...

| drutzix a răspuns:

Tot spatiu-timpul.

| UnderPressure a răspuns:

La cartofi prajiti.
Cand mi-e foame, aia sunt universul meu.