| lplostonyou a întrebat:

Cei care se pregatesc sa mearga pe Marte,stiti ca e misiunea aia ``Mars One``acei oameni dupa cateva luni de stat pe planeta aceea pustie si rece credeti ca nu o sa clacheze pe plan psihic,ei sunt entuziasmati tare de tot acum inainte de plecare,dar totusi parca mi-e mila de ei,dupa un timp de stat pe Marte vor vrea ei sa se intoarca pe Pamant dar nu va mai fi posibil.Voi ce parere aveti despre aceasta expeditie? Astept catmai multe pareri,acum nu pentru funda, dau si funda, dar sunt curios cum ganditi voi.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Stai linistit ca nu vor pleca prea curand. Proiectul Mars One are foarte putine sanse sa se intample.

Vorbim despre o provocare uriasa, atat din punct de vedere tehnologic, cat si al costurilor si resurselor umane.

NASA a estimat ca organizarea unei misiuni umane pe Marte ar dura 18 ani si ar avea costuri de 100 miliarde de dolari.

Mars One incearca sa se finanteze din donatii, iar la o prima tentativa nu a reusit sa obtina nici macar $400, 000.

De aici pana la a face o colonie permanenta pe Marte este cale la fel de lunga ca de la un avion de hartie la un Boeing 777.

14 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Trebuie sa fii chiar prost sa iti irosesti viata in felul asta...Mie mi-e mila de ei, dar mai mult mi-e mila de dobitocismul acestora nu de viata pe care o vor avea mai departe. Dar oricum avem nevoie si de din astia, ajuta mult si la cunoasterea stiintifica, eu ii si vad ca pe niste viitori cobai. Am avea nevoie in viitor de asa ceva.

| drutzix a răspuns (pentru T0T):

Tu ce ai facut semnificativ in viata de zici ca primii oameni pe marte "si-ar irosii viata?"
In legatura cu intrebarea. O colonie permanenta pe Marte este greu de realizat datorita costurilor uriase de transport si timpul de transport indelungat. Daca am rezolva transportul atunci ar aparea problema cu gravitatia pentru ca oamenii au evoluat sa traiasca pe Pamant nu pe Marte unde gravitatia este doar 50% din cea de pe pamant. Cat despre efectele psihologice ma astept la febra de cabana si atat.

| T0T a răspuns (pentru drutzix):

"Tu ce ai facut semnificativ in viata de zici ca primii oameni pe marte "si-ar irosii viata?" "
Semnificativ pentru mine, am facut, pentru ceilalti, nu ma intereseaza. Daca iti irosesti viata, pentru ceilalti si nu faci ceva pentru tine, inseamna a-ti irosi viata, intr-un mod idiot. Deci imi mentin cele spuse.

| drutzix a răspuns (pentru T0T):

Credeam ca te referi la semnificativ pentru omenire. Daca vorbim despre semnificatie personala atunci poate pentru persoanele respective este foarte important sa faca acest lucru.

| T0T a răspuns (pentru drutzix):

Pai tocmai, trebuie sa fii intr-un fel sa vezi ca este important sa faci anumit lucru daca acest lucru inseamna sa iti inchei viata, intr-un fel...Adica de ce traieste individul? Eu il vad mai degraba ca pe o fiinta sociala, si aia care pleaca pe marte dupa 1-2 ani maxim isi vor da seama de prostia pe care au facut-o si cum a spus Endoryus "bocesc toti ca vor inapoi pe pamant." Asta este o reactie sigura, deoarece nimeni nu se poate desprinde de natura sa umana. Este o decizie pripita si idioata.

| T0T a răspuns (pentru drutzix):

E cum ai spune ca unu' care se sinucide nu este idiot. Eu zic ca este. Poti sa ma contrazici.

| drutzix a răspuns (pentru T0T):

E dreptul tau garantat de constitutie sa crezi ce vrei. Nu am cum si nici de ce sa ma contrazic cu pareri personale :p.
Eu as zice ca o persoana cre se sinucide este bolnava si nu ar trebui sa radem de ea, dar asta e parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NIste tampiti. tare as vrea sa vad peste ani niste video cum bocesc toti ca vor inapoi pe pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albina a iesit de mult si a zburat in jurul stupului, a explorat pajistea, a vazut si alti stupi, si alte gaze.ce parere ai despre expeditia ei? si despre faptul ca are timp sa faca si miere?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Din punctul meu de vedere exista o probabilitate mare sa fie si cum zici tu. fara teatru, oras, supermarket etc. e foarte greu.

| cffc a răspuns:

Aș pleca și eu pe Marte dacă zici că nu te mai poți întoarce.
Așa voi scăpa și eu de toți oamenii ăștia prefăcuți.
Oricum cu siguranță e mai bine acolo decât pe Pământ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cffc):

Acolo o sa se duca un anumit numar de oameni, deci tot nu ai scapa de prefacuti

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum spuneam avem nevoie si de idioti. Si sunt multi. Deci nu vom duce niciodata lipsa.

| Cr7adi a răspuns:

Cannd va avea loc si nu cred ca e posibila avand in vedere ca nimeni nu a fost inca pe marte.nu cred ca s-ar organiza expeditie inainte macar omul sa puna piciorul pe marte, astfel cred ca e o stire falsa care nu poate fi pusa in practica in conditile tehnologice acutale, conditii pe care spatiul ne demonstreaza ca nu este destul de bine evoluata.