| Cosmina1995 a întrebat:

Cei mai multi dintre epistemologii cantemporani subliniaza caracterul failibil al cunoasterii noastre. Crezi ca acesta afecteaza in acelasi fel cunoasterea prin luare la cunostinta si cunoasterea prin descriere?

Răspuns Câştigător
| MihaiN a răspuns:

E bine ca intai sa ne punem intrebarea "ce este cunoasterea?", dincolo de informatie, luare la cunostinta sau intelegere.Intrebarea asta poate aduce o viziune mult mai profunda asupra unor lucruri. Apoi, cunoasterea prin descriere si cea prin luare la cunostinta au niste mici diferente ca mecanism de "functionare", si tentatia este sa ne gandim ce fel de cunoastere este mai afectata, pe cand raspunsul poate fi: depinde de tipul / specificul situatiei.O cunoastere prin descriere poate fi mai "acurata" uneia obtinuta in altfel, pe cand o alta cunoastere prin descriere s-ar putea dovedi a nu fi deloc...cunoastere happy

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Pff, e gresit si aici http://brainly.ro/materie/studii_sociale si aici! adica pe TPU :)
Gresit la "cantemporani"

| MihaiN a răspuns:

Si un mic comentariu colateral: ma bucura ca oamenii isi pun intrebari si mai ales intrebari serioase, importante.

| Kaℓi a răspuns (pentru MihaiN):

Si eu ma bucur, dar asta suna a tema happy