| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cine a creat universul si lumea?

25 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Şansa.

| AvalohAlyn a răspuns:

Un Creator sau o FORTA SUPERIOARA SI INTELIGENTA.
Citeste despre Intelligent Design.

Daca vrei, ii poti spune si Dumnezeu.

| Anonimuserr a răspuns:

DEpinde
conform Teoriei religioase Dumnezeu
conform teoriei Darwiniste a existat acea explozie Big Bang. Teoria Big Bang.

| peperonies a răspuns (pentru Anonimuserr):

Big bang raspunde la intrebarea "cum?" nu la intrebarea "de ce?"

| RAY a răspuns:

Daca spui din start creat intrebarea nu are ce cauta la stiinta, adumi o singura dovada ca exista vreun creator si voi crede pana atunci viseaza in continuare

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

La tine mereu trebuie sa fie ceva creat ca asa esti fixist pe asta

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Fiecare crede ce vrea am chef sa imi pierd timpul

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns:

O forta foarte puternica

| oprescudorin11 a răspuns:

Dumnezeu a creat Universul, lumea a inceput-o Dumnezeu, apoi s-a procreeat si perpetuat cu ajutorul Lui Dumnezeu si in neglijenta ei.

| suffarstar a răspuns:

Cuvantul, cica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toni Poptamas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt curios cine mi-a zgariat masina zilele trecute... Despre lucruri care s-au intamplat cu milioane de ani in urma nu prea am curajul sa-mi dau cu parerea, nu sunt chiar atat de prost.

| Daniellllll1 a răspuns:

Conform Religiei, Universul l-a creat Dumnezeu
Conform Stiintei, Universul s-a creat prin explozia "BIG-BANG".Dar, am o intrebare : Cine a creat explozia aia?

| Ragnarøk a răspuns:

Barbosul din ceruri cu puteri supra-naturale care, la prima nesupunere, isi dovedeste bunatatea si moralitatea aruncandu-te in focul etern. Ehee.

Si acum teoria non-fantastica si non-cretina este cea a marii explozii(zis si Big Bang).
Despre asta te poate lamuri tovarasu' wikipedia sau orice alt site de specialitate mai bine decat cineva de pe TPU. Iacata-ti las si un link:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Univers#Formarea_Universului

| bogdanme889 a răspuns:

Pai sunt doua versiuni! Cea stintifica si cea Religioasa.Ti le spun pe amandoua:
Stintifica: Explozia bigbang a creat universul si pamantul a fost format din "materia" ramasa. (La fel si celelalte planete/galaxii etc.
Religioasa:
DUMNEZEU!

| OmniSpirit a răspuns:

Totul este mental. Omniversul sau Multiversurile sunt amprente mentale.
Ai fi socat sa stii cata putere se afla in tine si in fiecare suflet.
Cu fiecare gand si emotie tu creezi universuri si amprente in Creatie ce raman pentru totdeauna.
Microuniversul si macrouniversul sta la baza mentala si emotionala.
Totul este interconectat, ce este sus este si jos ce este jos este si sus.
Ceea ce inseamna ca acea explozie numita Big-Bang este o exprimare a unei constiinte foarte evoluate.
Din nimic poti da viata. Este darul suprem pe care Creatorul l-a sadit adanc in fiinta noastra.
Pentru multi dintre voi poate pare ceva de genul new age sau o fictiune, dar este un mare adevar si o mare responsabilitate.

De aceea trebuie sa avem mare grija la ceea ce simtim sau gandim, caci asta ne va fi realitatea. Si ca dovada, viata pe pamant. Cu mult inferioara fata de alte planete.

Exista o inteligenta Suprema ce fuctioneaza pe baza unor legi universale.Doua din ele le-am precizat mai sus. In dualitate si non-dualitate. O inteligenta ce este in afara timpului si spatiului. Ce se extinde incontinuu.

In Creatie(Omnivers) sunt diferite tipuri de exprimare ale Existentei/Dumnezeul Prim si in diferite aspecte. Este ca un pian cu diferite sunete. Fiecare nota are un sunet deci o frecventa aparte o alta dimensiune.

Religia a reusit in mare parte sa invinovateasca mintea umana si sa o faca sa creada fara importanta sau putere. De fapt in noi se afla o samanta divina ce depaseste orice ratiune umana.

Dumnezeu este incredibil si doreste ca noi sa realizam cat de incredibili suntem si sa il vedem ca un prieten sau parinte nu ca un judecator cu toiag.

Nu vreau sa fiu off topic. Dar cand se pune in subiect Universul imediat ma gandesc la Dumnezeu.
Cata putere si totusi cat de sensibil si umil ca prezenta.
Oamenii il vad ca om, si asa este traind in noi. Dar este dincolo forma gand emotie, gen sau culoare. Exista prin ele dar in acelasi timp in afara lor.

Nu stiu cat de des va ganditi la Dumnezeu dar personal adorm si ma trezesc cu "el" in gand.

Daca oamenii s-ar concentra mai mult in al intelege pe Dumnezeu sau in a face dragoste decat la arme si control am putea intelege cu totii cine a creat lumea si universul. In adevaratul sens al cuvantului.

| KNz9898 a răspuns:

Dumnezeu

| antonio611 a răspuns:

Iti dau cel mai logic raspunsbig grinumnezeu a creat Big-Bang-ul.

| BuricDeEdi69 a răspuns:

Hai sa ne gandim in felul urmator:
Nikola Tesla a fost un om dintr-o alta galaxie care ne-a adus miracolul electricitatii.
Noi suntem doar un micro univers care produce energie pentru universul sau mai mare.
E o teorie falsa dar interesanta.

| Petrescu_Matei_1997 a răspuns:

DUMNEZEU!
Era de stiut.

| Denisa124 a răspuns:

Dumnezeu