| Bin_Husein_Ahmed_1997 a întrebat:

Cine l-a creat pe dumnezeu?
Creaționism ori evoluționism
Big Bang ori creație
A avut un început dzeu
Big Bang a avut un început
Ce credeți cine l-a creat pe așa zisul dzeu

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Asa e cand, de la flegmat trotuarul, incerci sa faci tranzitia la filosofia stiintei.

| RAY a răspuns:

Stai un pic evolutia ce legatura are cu crearea zeiilor?
evolutia se refera la teoria evolutiei, domnul darwin a descoperit fosile, animale pe insulele care lea vizitat care confirma o evolutie,adaptare la mediu,in timp s-a dovedit ca avea dreptate,e o realitate animalele au evoluat de-a lungul miliardelor de ani, fosilele dovedesc asta,adn la fel e clar ca o evolutie a avut loc, acuma cu zeii ei sunt imaginatie pura umana, universul e prea complex e pentru zeii, big bang a fost ceva mic asa mic ca era la cuantic si nici un bang de unde sunet? in fine, omul a creat sperante apoi sperantele au cauzat zeii

| TiberiuFasole a răspuns:

Nu sunt cu Big Bang, dar cu "Cine l-a creat pe dumnezeu" as putea sa te ajut un pic. Sunt lucruri care nu sunt capabile sa fie intelese de om. Intreaba orice om care crede in Dumnezeu si vor raspunde la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu a fost creat si nici nu a aparut candva.El exista din totdeauna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare tipica a marilor "itelectuali" ..Acum sa te intreb eu altceva. Ai auzit de relatia cauza-efect. Tie nu ti-ar parea imposibila o asemenea bucla infinita? E clar ca acel inceput acea cauza prima nu este un efect. Aceasta este considerat Dumnezeu. Fara inceput.

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru anonim_4396):

Se vede ca ești limitat mintal

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bin_Husein_Ahmed_1997):

Omule tu ai rugina pe creier? Pui o problema care clar te depaseste, iti dau un raspuns, sustinut si de mari filosofi, si imi spui ca sunt limitat mintal? Mare e gradina ta Doamne si multi retardati mintali in ea. Copil inapt te compari cu Platon? Esti si incult ca ai sti ca e un fapt dezbatut un detaliu. Dar la ce ma chiunui...E cum as explica unuia de clasa a 2-a legile mecanicii clasice. Trebuia sa imi dau seama dupa intrebare de ce inapt as putea sa dau. Eu nu iti voi mai raspunde pentru ca nu meriti. Si timpul e pretios.

| qAleexa a răspuns:

Sunt unele surse care dateaza existenta unor asa zisi,, reptilieni,. O specie de extraterestri care au venit pe Pamant in cautarea minereului. Ei aveau mult de munca asa ca au creat omul, ca sa il munceasca ca pe un sclav. Se zice ca tit ce omul a descoperit, deja exista. O parte din creierul uman este blocat. Numai cativa oameni ex: Einstein, Newton au deblocat acea parte.
Mmm, bine, e un fel de legenda. Nu stiu daca e adevarata.

| xSm0kEr a răspuns:

Dumnezeu nu a fost creat. Dumnezeu a existat din totdeauna. Big-Bangul există, și a fost și demonstrat. Un atom cu ioni pozitivi s-a ciocnit cu un atom cu ioni negativi și s-a format Universul de astăzi etc. Dumnezeu nu a fost creat. Această întrebare nu-și va avea răspuns niciodată pentru că știi vorba aia; Nu cred până nu văd;. Ei bine noi credem in Dumnezeu pentru că, crede toată lumea, și este ceva indispensabil vieții. ( de care vom auzii toată viața). Cu Dumnezeu, vorbești doar prin rugăciune. Dumnezeu este, pentru mulți din noi o ficțiune. Pentru că nu știm dacă a existat dacă există sau dacă va exista. În primul rând tot ce știm despre Dumnezeu este de la părinți, bunici sau de pe net. Multe site-uri cunoscute, confirmă că Dumnezeu nu există și că este de fapt un caracter inventat de primele civilizații pentru a pune stăpânire pe alte civilizații. Se zicea : Cei ce nu cred in Dumnezeu sunt păgâni, deci trebuie omorâți. Pot spune chiar laughing, că acest lucru nu este decât o conspirație, o conspirație care, până in ziua de azi pe toți i-a făcut să creadă in Dumnezeu. N-ai tu de unde să știi dacă Dumnezeu e bun sau e rău.
Și, dacă Dumnezeu există de ce sunt atâtea lucruri rele pe Pământ? Adică parcă se spunea că Dumnezeu e bun, că ne ajută la nevoie prin rugăciune. După cum ți-am zis, este o conspirație la mijloc. Nu te-ai intrebat de ce se cere la biserică bani pentru un botez sau o nuntă? Nu ar fi corect. Aici este ceva la mijloc ce nu vom afla probabil niciodată. Cum primele persoane care au convins atâta lumea să creadă în Dumnezeu, așa și frica de Dumnezeu tot de aici vine. Adică, Doamne, mă mas. turbez, fac sex inainte de căsătorie sau omor pe cineva. Tu imediat după ce faci asta realizezi că ai făcut un păcat mare, și ți-e frică să nu fii pedepsit. Ei bine, frica asta băgată in noi cu forța ne-a făcut să credem in Dumnezeu. El există, eu cred, dar n-avem nici o dovadă care s-o confirme.

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru xSm0kEr):

Cred în dumnezeu pentru ca cred și ceilalți " cea mai mare porcărie și cretina propoziție
Cum dracu eu dacă cred intro piatra și mai cred 30 ca e dzeu crezi și tu ca cred și eu și încă 30? ce redus poți fi copile

| Frank51 a răspuns (pentru xSm0kEr):

Total gresit, Preotul de la biserica iti ia bani pentru ca are nevoie, in mainile lui sta toata biserica, tu crezi ca statul plateste facturile? nu. ti-as putea face o lista dar n-am timp acum, iti dau doar un exemplu, un candelabru cu 50 de becuri consuma 2000W, si pot fi 5-10 candelabre happy de aceea se cer bani pentru botez/nunta/etc.

| EmyMary a răspuns:

Dumnezeu a existat din tot deauna si nu are un creator.El este creatorul nostru si a creat totul.

| VelicuDanAlexandru a răspuns:

Dumnezeu nu a fost creat si nici nu a aparut.El exista din totdeauna.

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru VelicuDanAlexandru):

De unde ști tu ca exista din totdeauna și nu a fost creat?
Pe ce te bazezi? ai dovezi la aceasta afirmație? Ca el a existat din totdeauna și ca nu a fost creat
Adu dovezi în ceea ce spui

| VelicuDanAlexandru a răspuns (pentru Bin_Husein_Ahmed_1997):

Biserica zice despre Dumnezeu ca el exista din totdeauna. Dumnezeu Tatal din totdeauna naste pe Fiul si din el purcede Duhul Sfant. Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt trei persoane, dar o singura fiinta adica Dumnezeu. Daca nu ar exista Dumnezeu ce scop am avea noi? cum a aparut universul si lumea?

| Bin_Husein_Ahmed_1997 explică (pentru VelicuDanAlexandru):

Și biserica de unde ști?
Asumi dovezi ca dumnezeu exista și nu a fost creat
Nu ai nici o dovada
Cică ce scop nu totul în viața trebuie sa ai scop
Cum am apărut citește teoria big bang