| m4r1n a întrebat:

Civilizatia strabuna Maya a prezis ca in anul 2012, se va produce un cataclism la nivel mondial, prin trecerea la o noua epoca spirituala, plina de schimbari pentru omenire.
Profetia Maya: adevar sau mit?

Răspuns Câştigător
| costyn162 a răspuns:

Am citit si eu ca aceasta civilizatie straveche a mai prezis anumite evenimente importante de-alungul anilor. Am mai spus si o sa mai repet: cred ca pe 21 decembrie 2012 se va intampla ceva, nu stiu ce, nu stiu daca va fi apocalipsa sau nu, dar fiindca vorbim despre mayasi trebuie sa avem anumite indoieli.
Dar, decat sa cercetam si sa incercam sa aflam mai bine ne-am intoarce la religia noastra, la crestinii din noi, si sa ne rugam la Dumnezeul care fie ca l-am pretuit sau nu, ne-a ajutat neconditionat. Haideti sa lasam teoriile si formulele stiintifice deoparte, pentru ca daca va fi sfarsitul lumii, in 2012 sau maine, un rol important o sa il aiba si divinitatea.

14 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Se spune ca, calendarul este foarte exact si ca se termina la 21. XII. 2012 Teoria "sfirsitului lumii" a mai primit "o gura de oxigen"

| Bacemi a răspuns:

Nu cred ca va fi sfarsitul lui. Dar va avea loc un eveniment care va schimba cursul evenimentului, fie ca noi o sa realizam sau nu asta la momentul dat.

| Eron a răspuns:

Mit.Nu va fi nici un sfarsit de genul asta. Sfarsitul va fi la revenirea lui Isus.

| Ianna33 a răspuns:

Anul 2012 nu va reprezenta sfarsitul lumii... a inceput un proces ce probabil in acest an va atinge punctul culminant. Nu stiu voi ce credeti, dar eu simt ceva in...tot ce ma inconjoara; si nu-i a bine.

| dorinaugustin a răspuns:

Mit, asta este clar...laughing

| zerozero a răspuns:

Calendarele arata timpul nu il prezic! Calendarul meu de pe birou se termina in 31 Decembrie 2009, asta nu inseamna ca e sfarsitul lumii sau ca se va intampla ceva spectaculos, ci doar vom intra intr-un an nou, care ne promite Basescu, vom avea parte de ceva schimbari happy

| NomberOne a răspuns:

Nimeni nu poate spune cand vine sfarsitul lumii.intr-adevar,va fi unul.tre sa ajungem la el.doar Dumnezeu decide cand va fi acesta.si aceasta hotarare depinde de noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ca va fi o data si o data va fi sfarsitul lumi eu sunt doar un copil de 8 ani in clasa a 2 si sunt din suceva si chiar sun imspaimantat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu stie precis cind e sfirsitul lumii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfff frate nu aveti capacitatea de a intelege ca dumnezeu nu exista " chiar nu va inteleg ' uitati'va in jurul vostru " nu mai fiti asa naivi " dativa in *** seama " nu mai puneti botul la religii. fraierilor " maya nu erau credinciosi nu credeau in nimic ' si toate profetiile lor s au adeverit " asta fiind ultima lor scena ' pana si timpul din calendarul lor ajunge la sfarsit " oricum nu iese fum fara foc " decat din cauciucurile de la masina mea

| uite aici a răspuns:

Maya, Maya, Maya... ce sa zic. Erau mari astronomi, si stiau exact cand se vor produce eclipse si alte evenimente astronomice. Credeau ca timpul are un caracter ciclic, iar in 2012 se termina un ciclu, mare lucru. Ce legatura are sfarsitul unui anumit ciclu din calendarul acelor politeisti care "imbunau" zeii cu inimi de oameni cu sfarsitul lumii. Pentru mine acest lucru este clar un mit si inca unul prost.

| m4r1n explică:

Nici eu nu cred ca in 2012 va veni sfarsitul lumii. Daca ne aducem aminte vorbele lui Iisus Hristos :"Drept aceea, privegheati, ca nu stiti ziua, nici ceasul cand vine fiul omului." (Matei 25, 1-13)
Deci nimeni nu stie cand va veni sfarsitul lumii. Dar e bine sa fim pregatiti cu totii pentru asta in orice clipa.