| blondissima a întrebat:

Conform Bibliei, Dumnezeu i-a zis lui Moise: Voi ridica pentru ei un Prooroc ca tine de la mijlocul fratilor lor, voi pune cuvintele Mele in gura lui, şi el va spune tot ce i-am comandat.
Profetul descris in versetul de mai sus trebuie sa aiba urmatoarele trei caracteristici:

1. El va fi ca Moise.

2. El va veni din poporul fratilor lui Israel, adica Ismaelitii.

3. Dumnezeu va pune cuvintele Lui in gura de profet si el va declara ceea ce Dumnezeu i-a poruncit.

"18. Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fraţilor lor, cum eşti tu, şi voi pune cuvintele Mele în gura Lui şi El le va grăi tot ce-I voi porunci Eu. "- sursa
http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/17/Deuter onomul

Despre ce profet era vorba?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Intrând in polemica cu prea sfantul @ochila am uitat de intrebare, cred ca e vorba de prorocul Mahoamed in care se spune ca ingerul Gavril si-a pus vorbele lui Alah in gura lui in pestera unde isi petrecea recluziunea (un fel de pedapsa) anuala.
Intre Moise si Mahomed sunt asemanari in actiunile lor si amandoi au emis legi si coduri de de viata si Mahomed este ismaielit. Vad ca unii spune ca Isus, nu are nici-o legatura cu Moise care este "original blend" pamantean pe cand Isus este "original half" divin.

50 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Era vorba despre Iisus dar e greu de spus daca acest capitol a fost asternut inaintea aparitiei Sale pentru ca,de multe ori, mi se pare ca personajele care apar in cartea sfinta, sint adaptate la ce scrie acolo.

| ramona30 a răspuns:

Biblia e plia de contraziceri. Blondissima pierzi timpul cu acea carte, e de mult timp desueta. Stiu ca sunt multi oameni pentru care conteaza acea carte dar vor fi din ce in ce mai putini, e o tendinta naturala inevitabila.

| blondissima explică:

@NameIsName, Ioan nu se trage din ismaeliti ci israeliti. Si poate si Moise are legatura cu Sfantul Duh ca Isus si eu nu stiu?

| blondissima explică:

@harciog,nu despre veridicitatea enuntului vorbim acum ci despre faptul ca descrierea celui ce va veni si a lui Isus nu coincid.

| blondissima explică:

Alphy, pentru mine nebuni sunt cei pe care nu-i intelegem, asa ca nu ma supar pentru ce ai spus.

| blondissima explică:

@Alphy, standardul cui? Noi doi facem ce facem si tot la relativitate ajungem. laughing

| blondissima explică:

@Alphy, daunatori din al cui punct de vedere?

| blondissima explică:

Pai da Alphy dar vezi tu, nu tot ce crezi tu ( eu sau oricare altul ) ca este ( daunator in cazul nostru ) chiar este, si am ajuns de unde am plecat. Ne invartim in cerc si eu am ametit. Tu nu? laughing

| blondissima explică:

@Sebastian, citeste Ioan 14, 15-30, Ioan 15, 26, Ioan 16, 1-14
si incearca sa-mi dai acelasi raspuns.

| blondissima explică:

@Alphy, si eu te iubesc. :*

| blondissima explică:

Plec un pic si... Ufff
Alphy, daca te innebunesc si mai tarziu recunosti nu mai esti nebun, nu ai aflat?
Ema, vrei sa citesti si ce i-am scris lui Sebastian mai sus, si sa-mi spui daca raspunsul tau ramane acelasi? Hey, eu vreau sa fiu bubulissima nu bubuli. Am zis!

| blondissima explică:

@Helper, "Sfânta Evanghelie după Ioan" 14, 15, 16

15. De Mă iubiţi, păziţi poruncile Mele.
16. Şi Eu voi ruga pe Tatăl şi alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,
17. Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaşte; voi Îl cunoaşteţi, că rămâne la voi şi în voi va fi!
18. Nu vă voi lăsa orfani: voi veni la voi.
19. Încă puţin timp şi lumea nu Mă va mai vedea; voi însă Mă veţi vedea, pentru că Eu sunt viu şi voi veţi fi vii.
20. În ziua aceea veţi cunoaşte că Eu sunt întru Tatăl Meu şi voi în Mine şi Eu în voi.
21. Cel ce are poruncile Mele şi le păzeşte, acela este care Mă iubeşte; iar cel ce Mă iubeşte pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu şi-l voi iubi şi Eu şi Mă voi arăta lui.

25. Dar (aceasta), ca să se împlinească cuvântul cel scris în Legea lor: "M-au urât pe nedrept".
26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.
27. Şi voi mărturisiţi, pentru că de la început sunteţi cu Mine.

1. Acestea vi le-am spus, ca să nu vă smintiţi.
2. Vă vor scoate pe voi din sinagogi; dar vine ceasul când tot cel ce vă va ucide să creadă că aduce închinare lui Dumnezeu.
3. Şi acestea le vor face, pentru că n-au cunoscut nici pe Tatăl, nici pe Mine.
4. Iar acestea vi le-am spus, ca să vă aduceţi aminte de ele, când va veni ceasul lor, că Eu vi le-am spus. Şi acestea nu vi le-am spus de la început, fiindcă eram cu voi.
5. Dar acum Mă duc la Cel ce M-a trimis şi nimeni dintre voi nu întreabă: Unde Te duci?
6. Ci, fiindcă v-am spus acestea, întristarea a umplut inima voastră.
7. Dar Eu vă spun adevărul: Vă este de folos ca să mă duc Eu. Căci dacă nu Mă voi duce, Mângâietorul nu va veni la voi, iar dacă Mă voi duce, Îl voi trimite la voi.
8. Şi El, venind, va vădi lumea de păcat şi de dreptate şi de judecată.
9. De păcat, pentru că ei nu cred în Mine;
10. De dreptate, pentru că Mă duc la Tatăl Meu şi nu Mă veţi mai vedea;
11. Şi de judecată, pentru că stăpânitorul acestei lumi a fost judecat.
12. Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteţi să le purtaţi.
13. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi şi cele viitoare vă va vesti.
14. Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua şi vă va vesti.

Ce spuneai? Cum sa fie Isus cand si el vorbeste despre profet?

| blondissima explică:

@Ema, imi spui ca Isus l-a precedat pe Duhul Sfant? Nu scrie clar ca trebuie sa plece Isus Si apoi va veni Mangaietorul? Si niciunul din ei nu indeplineste cele trei caracteristici pe care le-am enumerat in intrebare.

| blondissima explică:

Nu despre Sfantul Duh este vorba aici.

| blondissima explică:

@Ema, Nimeni nu poate ilumina pe nimeni. Si eu, un nimeni sunt care intreaba.
Dar toata discutia asta ma face sa ma intreb daca Biblia este ce este sau este ce se intelege a fi. Fiecare generatie intelege un pic mai mult decat cea precedenta, dar noi inca nu intelegem ce altii au inteles acum 2000 de ani. Atat. Numai bine.

| blondissima explică:

Cand unii cred ca exista si altii nu, sau cand fiecare crede in altceva nu se pot completa.

Răspuns utilizator avertizat
| LightingManuel a răspuns:

Vreau sa facem o amanuntire si sa nu ducem spre erezie, asa ca am sa va formulez niste lucruri pe care numai daca doriti voi le aceptati.In primul si in primul rand zice [.]în gura Lui şi El le va grăi-ce observati in special?-se vede ca pronumele personal {El, Lui}este scris cu litere mari.In Noul Testamnet numai cand se vorbeste despre Hristos se foloseste litera mare la inceputl pron.pers.
A doua parte pe care va voi spune-o este ca pe Sf Ioan Botezatorul il intrebau multi :Esti tu prorocul?, iar el raspundea :Nu...Cel ce vine in urma mea este mai mare ca mine ...Adica putem observa ca si ca iar scrie Proroc cu P mare, in ambele testamente.Asta are mare importanta, caci spune despre Dumnezeu Iisus Hristos.Dar ca sa stiti ca mahomedani L-au negat pe Hristos ca Dumnezeu si spun ca acest Proroc ar fi Mahomend(Ucigasul)-astea sunt minciuni.Deci rezulta din aceasta ca Hristos este asazisul Profet. Funda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profeti au fost multi.nu stiu despre care e vorba in cazul de fata, trebuie sa recitesc, dar stiu ca era diferenta intre un profet adevarat si unul mincinos.eu imi pun problema altui profet care a profetit distrugerea unui oras, dupa voia domnului, dar acestia intorcandu-se la domnul orasul nu a mai fost distrus.in cazul acesta profetul a cazut drept mincinos.intrebat fiind domnul,de ce s-a razgandit in privinta pedepsirii acelora, i s-a raspuns; tie tie mila de firul de iarba pe care calci, si eu sa nu am mila de oamenii acestia? cum era profetul acela? adevarat sau mincinos?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era vorba despre marele profet Gigi Becali cel sfant, care pupa icoanele cu aceeasi gura cu care injura de morti/raniti/cristosi si alte personaje.

| Sebastian_5003 a răspuns:

Aceasta este una din fagaduintele Mesianice. Poporul il astepta pe Mesia ca pe un prooroorc. Deaceea era confundat uneori cu Ioan sau chiar cu proorocul Ilie. Deci clar este vorba despre Mesia. Poti verifica (Deut. 18, 15)-Vechiul Testament si (Fapte 3, 22-25)-Noul Testament