| unoarecare2 a întrebat:

Constiinta este nemuritoare? Voi ce parere aveti despre constiinta?

13 răspunsuri:
| Archangells a răspuns:

Poti compara constiinta cu un sistem de operare software ce ruleaza pe un hardware(creier), cu ajutorul cloudului(univers). cand mori, versiunea ta evoluata de constiinta se stocheaza undeva in univers, cloud. constiinta poate sa se extinda, evolueze sau sa se atrofieze si sa inevolueze. e stratificata

| neutrino a răspuns:

In fata unui stomac gol sau prea plin, constiinta moare repede.

| a3e6u9 a răspuns:

Conștiința moare odată cu creierul.

| cornelmarius a răspuns (pentru a3e6u9):

Pai constiinta nu este ceva material cum este trupul ca sa moara si ea. Ea nu este de sorginte materiala.

| a3e6u9 a răspuns (pentru cornelmarius):

Când îți moare mp3 playerul, se oprește și muzica, deși muzica nu e materială.

| cornelmarius a răspuns (pentru a3e6u9):

Chiar daca se opreste asta nu inseamna ca ea nu mai exista.

| a3e6u9 a răspuns (pentru cornelmarius):

E doar o comparație, ca să înțelegi că e greșit punctul tău de vedere. Totuși, unde anume crezi că mai există muzica aia de care vorbești? Pe alte dispozitive? În mp3 playerul mort nu există muzică, există niște biți înscripționați în memorie, muzica apare ca urmare a interacțiunii dintre componentele funcționale, la fel cum conștiința apare ca urmare a interacțiunii dintre neuroni. Muzica nu merge în rai când moare mp3 playerul, ea pur și simplu se oprește, deși nu e materială.

Nu trebuie să fii de acord cu mine, dar încearcă să înțelegi ce zic. Tu cauți nod în papură și nu vezi pădurea din cauza copacilor.

| Radu284 a răspuns (pentru a3e6u9):

Da, exact. Dar asta demonstreaza exact ce nu crezi tu. Ca [,] constienta continua, si nu este legata de creier. Moare MP3 playerul, iei altul, pui aceleasi MP3uri pe el, and the show goes on.

| a3e6u9 a răspuns (pentru Radu284):

Ar fi teoretic posibil să copiezi toată informația dintr-un creier în altul, dar în acest moment nu se poate, deci mintea moare odată cu corpul, până la proba contrară.

| cornelmarius a răspuns (pentru a3e6u9):

Si de unde stii ca nu moare decat trupul si nu si mintea?

| a3e6u9 a răspuns (pentru cornelmarius):

Fiindcă mintea apare ca urmare a interacțiunii dintre neuroni. Când acea interacțiune se oprește, mintea nu mai există.

| anonim_4396 a răspuns (pentru a3e6u9):

Chiar si daca ar fi posibil, copierea informatie nu asigura continuarea personalitati.

| cse13 a răspuns:

Constiinta nu moare, trece pe alta octava vibrationala( plan, lume, univers, sephira...etc).
creierul este materia, constiinta este energie. Cine. genereaza ce? materia energia, sau energia materia?
Evident ca totul se condenseaza dein planuri subtile, pana aici in aceasta lume greoaie si densa, pur tridimensionala.
In moarte clinica, creierul isi inceteaza activitatea, dar nenumarate persoane au continuat sa ''traiasca in alte dimensiuni'' mult mai reale decat aceasta lume foarte limitata...