| bennys a întrebat:

Credeti ca omul ia decizii, optiuni...cu adevarat, sau toata viata omului este scrisa ca si un program pe care il face omul si poate sa faca doar comenzile pentru care e creat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Santem un fel de roboti.programati.n-avem suflet.nici gandire.actiunile noastre sunt scrise in astre.asa spun magii.si oamenii de stiinta se straduiesc sa vada cum e cu extracorporalitatea, in cazuri de moarte clinica.si cu descoperirea particulei lui Dumnezeu, la acel accelerator de particule. dar nu au cum sa gaseasca ceva.noi santem lut, ghidati de programul inoculat in cap inca din pantecele mamelor noastre, si nu avem ce face. cei aia liber arbitru? ca pana acum la-ti scos din discutii? cine ne-a dat noua asa ceva? fiti seriosi oameni buni.

5 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Se poate vorbi si de un "destin" dar si de liber arbitru. In orice moment esti liber sa faci orice alegere doresti. Dar nu toate alegerile sunt "dictate de liberul arbitru". Multe dintre ele sunt preprogramate intr-o mare masura de educatie, cultura, etc. De exemplu, daca un copil a crescut intr-o familie cu abuzuri, este predispus in mare masura la randul lui sa perpetueze acest comportament. Daca anturajul unei persoane este format din oameni ce comit infractiuni, acea persoana la randul ei este predispusa la astfel de comportament. Din acest punct de vedere se poate vorbi de un "destin" sau program scris.

| TipulVerde a răspuns:

Nu exista nimeni care ne controleaza. Suntem proprii nostri creatori si stapani...

| andrei_5514 a răspuns:

Biblia spune ca noi putem lua toate deciziile si ca nimeni nu ne-a scris dinainte ce vom face. Cine vrea detalii, sa-mi scrie personal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca omul are de ales (liberul arbitru) si viata noastra se schimba constant datorita alegerilor pe care noi le facem, bune sau rele. Cred ca exista o multitudine de destine dar depinde de drumul si portita pe care o alegi. Ele te duc spre alte drumuri/portite (alegeri) si tot asa....deci nu cred ca ai un drum de parcurs si nu te abati de la el. Nu pentru asta traim si suntem pe lumea asta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dragalasul" ai perfecta dreptate totul ne este prescris nu putem face nimic de ex: tu te gandesti la asta chiar acum si vrei sa faci un lucru sa arati ca nu ti-a fost prescris dar tocmai asta ti-a fost soarta de la nastere.