| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in destin? Argumentati!

7 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Sa spunem ca da...cand ma gandesc ca fiecare atom interactioneaza cu altii intr-un anumit mod este posibil sa se poata "prezice" miscarile tuturor dar ar fi practic imposibil
+
http://9gag.com/gag/aVOeKOd?ref=fb.s

| sublime89 a răspuns:

Nu cred in destin. Nimic nu e prestabilit. Cand exista ceva, asa cum exista universul nostru, atunci bineinteles ca se vor intampla anumite lucruri, dar totul e la intamplare. Si asta e valabil si pentru oameni. Inca mai mult, noi avem si puterea de a lua decizii, de a ne face propriul nostru destin. Avem liber arbitru.

| positivity a răspuns:

Să zicem că destinul meu este să fiu nefericită toată viață, și la un moment dat să mor fără a face nimic din ceea ce mi-am propus! Chiar ar trebui să-mi accept destinul? Chiar ar trebui să cred în el?
În nici un caz! Viața ți-o faci singur!

| Radu284 a răspuns:

Da, cred in destin, si nu vad nici o logica in a avea liber arbitru.

Exista doua posibilitati:
1. Nu exista un creator, totul este doar materie/energie + multe coincidente. Crierele noastre sunt niste masini electrochimice. Universul este destul de deterministic, mai ales tot ce se intampla la un nivel macro, care ne afecteaza direct (ce se intampla la un nivel quantic ne afecteaza mai putin direct). Deci am fi supusi determinismului.

2. Exista un creator, si atunci suntem facuti cu un anume scop. Daca avem un anume scop, nu ar avea sens sa putem sa schimbam acest scop, pentru ca ar da peste cap toate planurile creatorului, ceea ce nu ar fi ideal pentru creator.

| OOOLEOOO a răspuns:

Doua momente sunt importante in viata:
Cand te nasti, si cand afli de ce.

| Vvistula a răspuns:

Stii cum vine asta, daca fiecare ar avea un destin ar veni asa, de ce am mai baga oamenii la inchisoare fiindca asa le-a fost destinul si totusi intra la inchisoare pentru ca asa e destinul, de ce sa se supere un copil care ia o nota mica? asa a fost destinul de ce s-ar mai supara si totusi s-a suparat fiindca asa e destinul, de ce te superi daca te imbolnavesti, asa a fost destinul. Daca exista inseamna ca toate lucrurile pe care le facem sunt justificate si nu ar trebuie sa fim trasi la raspundere sau sa avem remuscari. Mai degraba as crede intr-un destin in care tu esti harazit sa faci ceva sa ajungi ceva neimplicand lucrurile pe care le-ai facut anterior dar care te-ar putea da inapoi de la implinirea destinului. Conform religiei crestine ( nu stiu ce religie esti dar banuiesc ca esti ortodox) omul nu are destin iar el va fi judecat pentru faptele pe care le face, concluzie nu exista destin daca ar fi sa credem in Dumnezeu. Exista multe teorii si mult de studiat pentru a-ti face o parere proprie pe care sa o poti sustine cu argumente solide.
Eu cred intr-un destin in care iti este scris sa ajungi undeva si sa faci ceva acolo unde ai ajuns, nu ca la 11:23 te duci la toaleta si la 11:45 iesi de acolo. Asta este o mare prostie.

| Madayna a răspuns:

Nu stiu ce sa zic dar cred ca fiecare avem un destin scris undeva.