| dracu14 a întrebat:

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."-Adolf Hitler
Sunteti de acord?

28 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Cainelui ii arunci o bucatica de paine si un castron de apa si dupa ce iti miroase picioarele te tine minte ani buni (asa recunosc ei oamenii, in primul rand)....omului ii dai azi 1000 de lei si maine i se rupe de tine.
Deci oricat de nenorocit o fi fost Hitler asta cam are pe undeva dreptate aici.
PS: mandru posesor a 4 caini de rase diferite happy

| sabin89 a răspuns:

Cainii (si animalele, in general) trebuie iubiti oricum, nu insa mai mult decat pe oameni. Si nu cred ca avem ceva bun de invatat de la personajul la care te referi.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu, nu sunt de acord. Cainii nu fac nutella sau haribo, un caine nu iti poate aduce hartie igienica daca ramai fara cand esti pe wc. Si un caine nu iti poate face un sandvis.
Cainii sunt draguti, loiali, inteligenti.
Exista oameni aiurea, nesimtiti, prosti, idioti, mincinosi sau prefacuti, etc. etc, dar si astia sunt buni la ceva- inveti ceva de la ei.
Indiferent de cum sunt, oamenii au nevoie de oameni.

| Încrucişătorul a răspuns:

Eeh, eu as zice pisicile.

| andrei a răspuns:

Are dreptate. Orice om pe care-l vei intalni va fi egoist.

| eliaclodia a răspuns:

Sunt de acord ca nu avea incredere nici in umbra sa. Si ca a facut tot posibilul ca teoria sa-i devina realitatea de care nu a mai putut scapa.A vrut sa scape de toti si a scapat.De ce nu l-or fi lasat din prima si au tras de el, nu stiu. Tu stii? Visa pur si simplu sa nu mai atarne nimeni de el, sa fie liber sa se miste haotic. Explica-mi, de ce il inconjurau mai tare, cand el nu vroia? L-au pus in varf si el tot sa scape de toti a vrut si a fost eficient.L-au facut sa creada ca el face ordinea si el a refuzat-o cu ura. Nu inteleg, ce interes a fost.Nimic nu ura mai tare decat ordinea.Nimic nu ii displacea mai tare decat sa fie legat de ceva, pentru ca il enervau toti pana la culme. L-au tot manevrat pana cand a inteles ca scaparea din sistem e cand esti in varf si nu te mai suporta nimeni.Ciudat, nu? Cu cat ii dadeau ca sa aiba incredere cu atat era mai suspicios si enervat.A invins cine i-a dat ce a vrut pentru ca a inteles. Dar cu ce sacrificiu. Sa atarne de tine inutil si haotic. Al dracu pielea pe el. Uite asa te alegi cu centura de metoriti. Fir-ar al dracu ala care nu l-a lasat in pace cu obligatia sa faca ceva, parsiv inadins.Cred. Nu stiu sigur, mai ma gandesc. E foarte frumos sa atarne un haotic de tine. Sunt oameni care la cel mai mic stimul potrivit, la cea mai mica agresiune de afect, viseaza sa fuga din natura, nu stiu daca drept razbunare sau nici nu-si dau seama.Asta e concluzia mea.Ca sa fie mai ampla imi mai trebuiesc informatii. E asa ciudat sa vezi pe cineva care se lasa convins sa atraga atentia asupra sa si pe urma devine paranoic. Ce, ma urmariti toti, ma vede toata lumea? Unora nu le prieste sa "ii vezi". Nici macar fiind tacasu' sau maicasa. Darminte sa il bati semn ca il vezi.Ma depaseste analiza. Ca nu inteleg. Cu cat iti face mai rau sa te lasi citit cu atat innebunesti mai tare.Te dezbraci singur si innebunesti de furie ca se intampla. Poate nu inteleg eu bine.Stiu sigur ca ascundea ceva, de asta nu ii pria dezbracarea. Dar nu stiu ce.A preferat sa iasa din natura decat sa se afle.Cred ca am innebunit. nu-mi vine sa cred ce mi-a dat prin cap. Ce explicatii bizare gasesc uneori.

| mentholinks a răspuns:

Depinde ce fel de oameni cunosti.

| WhatheWow a răspuns:

Mai cunosc și eu o sumedenie de oameni care mai bine îşi cumpără un animal de companie decât să facă un copil; adevărul e că responsabilitățile pe care le ai cu un copil sunt mult mai mari!
Hitler a fost un om cu mintea bolnavă și cu o sumedenie de carențe în socializare; de ce ar trebui să-i ascult cugetările, chiar dacă ar avea dreptate?

| Exilee a răspuns (pentru WhatheWow):

Grait-ai adevar mare filosofule. Sunt de acord cu tine.

| dragos9234 a răspuns:

Oamenii fac rau stiind ca fac rau.
Cainii fac rau nestiind ca fac rau
.

| Chαяtreux a răspuns:

Da, sunt. Cainii au sentimente fata de oameni, si nu te vor uri niciodata doar pentru ca ai mai multa libertate sau mancare decat ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e de mirare ca s-a sinucis.
Nu Sunt de acord.

| ԂǮϞiŚ a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand nu s-a sinucis... si in al doilea rand este foarte adevarat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru ԂǮϞiŚ):

Ba da.
Si daca tu iubesti cainii mai mult inseamna ca as trebuie sa fac si eu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric
Heil Hitler!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

S-a referit la caracterul si egoismul mizerabil pe care il are mai bine de 80% din populatia globala.
Da.Si eu sunt de acord.

| robijam a răspuns:

Cred ca e singurul citat care imi place de la Adolf Hitler ( in afara de vocea aia pe care nu o acoperi cu 10 megafoane). Si pentru toti care nu stiu, Hitler s-a sinucis in timpul asaltului Sovietic asupra Berlinului, el s-a sinucis simultan cu Eva Braun cea cu care s-a cununat doar cu o zi inainte, a ingerat o capsula de cianura si s-a impuscat in cap.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Eu as agauga, mai degraba, `animalele` decat `doar cainii`.
Poftim altul:

`Vrei sa cunosti lumea?
Priveste-o de aproape.
Vrei sa-ti placa?
Priveste-o de departe.`
I.L. Caragiale

-Numai bine.

| usuk a răspuns:

A avut si Hitler "ghinionul" de a cunoaste numai oameni "rai" si lipsiti de suflet... evident nu. Hitler si-a ales singur oamenii si a ajuns la aceasta concluzie stupida. adica, cat de ipocrit trebuie sa fi, sa generalizezi si sa crezi ca toti oamenii (toti-chiar daca nu specifica numarul se subintelege, asta, deoarece se refera la natura umana) sunt "rai".
dezacord total.

| Liliana1981 a răspuns:

Mare dreptate avea.

| cristy3991 a răspuns:

Tocmai hitler s-a gasit sa zica asta

| KINGPDA a răspuns:

Buna intrebare, ai primit multe raspunsuri, oameni asociaza cu cea ce o zis Hitler cu persoana lui adica un dictator etc... si daca el este un om rau si ce a zis este rau. Hai sa facem un exercitiu de gandire cum a ajuns el sa conduca Germania? prin ce?
va spun eu : prin multa inteligenta perseverenta si rautate, fiind bun nu poti sa ajungi in fruntea unui oras dar a unui stat.
Deci ce a afirmat el poate fi corect sau incorect dar fara sa il asociem cu persoana lui.
Eu sunt de parere ca caini sunt animale nevinovate, adica ele daca ataca atatca din instinct nu gandesc ca si un om, deci ele practic nici cand fac rau nu fac rau indiferent de rasa de caine, un caine echilibrat si bun este acel caine a carui stapan a avut habar cum sa il creasca si educe. Acuma reanalizati ce a spus Hitler. om vs caine.

| Enigel68 a răspuns:

Sunt om și nu pot fi de acord. A se face distincția între neom și om!

| fernandomax a răspuns:

Da.oameni nu sunt credinciosi ca cainii.are perfecta dreptate

| malinel a răspuns:

Eu sunt de acord cu aceasta afirmatie a lui Hitler deoarece pe zi ce trece oamenii devin din ce in ce mai insetati de bani si ajung sa-si tradeze prietenii, familia, chiar sa ucida.Si astfel, nu mai putem avea incredere in oameni.Insa despre caini, stim una si buna:ei sunt loiali orice s-ar intampla si nu musca mana stapanului.Asta e parerea mea.

| Motreanu_Nicolae_Claudiu_1969 a răspuns:

Cu cat inteleg mai bine pisica, cu atat iubesc mai mult femeia...