| AvalohAlyn a întrebat:

Cum ar fi aratat astazi lumea,omenirea, planeta daca oamenii ar fi ales pacea in locul razboiului?

Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Vad ca putini isi dau seama de aspectele benefice NU ale razboiului, ci ale competitivitatii speciei umane. Doar fara acea competitivitate n-ar mai fi existat vreodata razboaie. Nici vorba sa fi fost o lume suprapopulata, nu cred ca am fi depasit vreodata mai mult de 200 milioane. Am fi ramas divizati in societati primitive de vanatori-culegatori cu speranta de viata la 30 de ani si omorati de boli usoare, cum ar fi amigdalitele sau infectiile dentare. De altfel, primele mentiuni despre razboaie coincid cu iesirea umanitatii din epoca de piatra si intrarea in epoca bronzului. Razboiul este efectul secundar al acestei competitivitati specifice speciei umane, insa este un pret destul de corect fata de beneficii. De fapt unii cercetatori vor descurajarea trimiterii de mesaje prin radio catre stele indepartate pentru contactarea altor civilizatii (SETI). De ce? Simplu! Pentru ca orice civilizatie suficient de avansata tehnologic sa strabata ani lumina a avut in mod sigur un trecut foarte violent sau chiar un prezent de acest gen.

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Planeta era suprapopulata.

| Dugalle a răspuns (pentru darrio2007):

Altu ce crede asta. De unde apareti ma? Voi macar ganditi?

| darrio2007 a răspuns (pentru Dugalle):

Bai dar tu ai probleme cu toata lumea pe aceasta tema.Cu suprapopularea planetei.Nu vad parerea ta pe aici.

| Dugalle a răspuns (pentru darrio2007):

Uita-te mai sus.

| T0T a răspuns:

Mult mai înghesuită și intram deja într-o criză privind unele resurse probabil.

| Dugalle a răspuns (pentru T0T):

Altu ce o arde intelectual si nu stie ce zice. Inghesuita in mintea ta.

| T0T a răspuns (pentru Dugalle):

Războaiele au reprezentat întâia cauză a reducerii de populație, deci cred că confunzi roulurile. Industria, tehnologia nu s-au dezvoltat doar in cauza războaielor drept dovadă avem ultimii zeci de ani.

| Dugalle a răspuns (pentru T0T):

Zi zau cu limba scoasa ca razboaiele au fost intaia cauza.

Tu acum te bazezi pe singurul exemplu existent cand sunt enorm de multe exemple ce dezmostreaza ceea ce am zis eu.

Apropo, cand s-a terminat Razboiul Rece? Nu am auzit ca Rusia sa se fi predat si sa se fi semnat tratative.

| T0T a răspuns (pentru Dugalle):

Războiul rece nu putem să îl numim război în adevăratul sens și sincer habar nu am dacă s-a terminat sau nu dar s-a cam dizolvat după 1991. Oricum adevărul e că nu suntem nici pe departe în pragul unui adevărat război.
Și dacă nu au fost războaiele ce au fost? Epidemiile?

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Ai dreptate pe partea ta și războaiele au grăbit puțin avansul tehnologic dar din punctul meu de vedere populația era mai numeroasă azi oricum. Morții din războaie nu prea îi văd direct proporționali cu avansul tehnologic accentuat de războaie și modul în care a ajutat la reducerea mortalității și tratarea mai eficientă a bolilor. Acum poți crede ce vrei.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suprapopulata dar si mult mai multa lume moarta avand in vedere ca " cu atrocitatile din al doilea razboi mondial medicina a avansat foarte mult.

| Dugalle a răspuns (pentru anonim_4396):

Suprapopulata pe dracu, tati, gandeste-te si mai in trecut.

| Teardrop a răspuns:

Suprapopulată, cu o tehnologie rudimentară, fără nenorocitele de arme nucleare.

| Dugalle a răspuns:

Mai involuata decat cea din ziua de azi pentru ca pe timpul razboaielor au avut loc si boost-urile in tehnologie. Uita-te inainte de revolutia industriala, la primul' razboi, al doilea razboi si chair razboiul rece.

Prin intermediul razboaielor tehonologia, medicina, industria si altele se dezvolta rapid pentru ca banii din bugetul unui stat se aloca sectoarelor ce ajuta la efortul depus in razboi.

| Giho a răspuns:

De fapt nu stiu, fiecare dupa imaginatia lui, dar posibil cu o populatie mult mai mare ca astazi si cu o natura mai saraca.

| Iobagul a răspuns (pentru Giho):

Ce vrei sa zici, nu te inteleg?

| Dugalle a răspuns (pentru Giho):

Populatie mai mare? Ceeee?!? Te cam inseli tati.

| Giho a răspuns:

Ar fi fost o populatie de 2 ori mai mare de cit acum, iar o populatie atit de mare ar fi adus pagube enorme naturii, imagineazati ca si cu populatia de astazi pe Terra este distrusa si poluata, iar daca nu ar fi murit un numar enorm de persoane ar fi fost haos

| Dugalle a răspuns (pentru Giho):

Populatie de 2 ori ma mare decat acum? Hai zi zau cu limba scoasa.

| Iobagul a răspuns:

Haha... esti amuzanta zi tu dar fii foarte sincer(a) ca niciodata nu te-ai inervat si ca niciodata nu ai vrut macar sa-i dai o palma sau un pumn cuiva din diferite cauze,

| Inferno a răspuns (pentru Iobagul):

Google --> dex online --> "inerva"

si

Google --> dex online --> "enerva"

| Iobagul a răspuns:

De multe ori m-am gandit si eu la asta dar trebuie sa te gandesti la faptul ca si violenta face parte din om, asa cum si bucuria sau multe altele