| Cristian2003 a întrebat:

Cum clonarea este posibila? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

1.)Celula somatica(celula diploida) ---> extragerea informatiei din ea ( extragerea nucleului cu cromozomi)

2.) Ovul(celula diploida)---- eliminarea continutului sau ( eliminarea nucleul cu informatie ereditara)

3.) Inserarea nucleului cu informatie diploida din celula somatica (celula diploida) in ovul.

Fiecare individ este construit in functie de informatia ereditara din cromozomi, un copil are jumatate din informatia ereditara de la ambii parinti, din aceasta cauza el este diferit de parinti.
Daca intamplator copilul ar primi doar informatia ereditara a tatalui sau al mamei, acesta ar arata numai ca tatal respectiv numai ca mama.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Clonarea a fost prima care a fost acele celule se clonau apoi a aparut ca 2 tipuri sa uneasca sa formeze un singur adn, clonarea daca nu ar fi fost n-am fi existat, cum in fiecare fir de par, piele etc e adn ul tau pot forma un eu al tau, am nevoie de o singura celula de a ta sa te formez intregima o celula contine adn deci tot ce trebuie pentru a crea un acel original

| doctorandus a răspuns:

Gemenii univitelini sunt clone naturale.

| relian a răspuns:

Clonarea cui? Daca te referi la clonare in general poti spune ca este capacitatea unui organism sau a unora de asi asigura urmasi. Uite o clonare simpla si pe care o poti si tu realiza.Platele,rupi un lastar dintr-o planta il pui in pamint si obtii o noua planta identinca cu planta de la care ai luat acel lastar.Asta este clonare la nivel macro. Daca te referi la colnare la nivel micro e cam tot la fel cel putin in cazul plantelor.Se ia celule nespecializate se cresc pe un mediu de cultura, se inmultesc, divid si se obtin mai multe celule identice, li se adminstreaza hormoni si fiecare celula va forma o noua planta identica cu planta de la care au fost recolatate acele celule.La animale clonarea nu prea reuseste din lipsa de documentatie, lipsa de cunoastre etc zii cum vrei.Deci clona este de fapt o copie a unui organism.De ex tie ar putea sa ti se faca o copie care ar semana exact ca si tine fizic si genetic.Deci clonarea este o modalitate de inmultire fara aportul mai multor organisme.

| PVAAVU a răspuns:

Lumea evolueaza.Prin luare de ADN de la o persoana se poate face o clona:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Clonare