| anonim_4396 a întrebat:

Cum comentati acest citat filozofic?
Cuget, deci exist.

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Rene Descartes a spus vorbe mari. Si eu sunt fidel acestor vorbe. In primul rand omul este superior pentru ca poate cugeta. De aici si vorba : graba strica treaba, un proverb popular de pe la noi. Trebuie sa masori de noua ori si sa tai o data. Daca nu faci asa e foarte probabil sa gresesti.

| costi a răspuns:

Daca as fi zis eu ar fi ramas neobservattongue sunt si citate mult mai misto decat astahappy

| hominid dreak a răspuns:

In latina suna cam asa:"Coito ergo sum" Ce-ti e si cu fisofii astia mai frate!

Răspuns utilizator avertizat
| 16.laura.16 a răspuns:

Descartes subliniaza faptul ca omul este o fiinta cugetatoare. Esenta omului este data de capacitatea sa de a rationa.

| Ancestralsoul a răspuns:

Depinde de fiecare in parte. Oricum existi, fie ca esti impecil sau geniu.Mai important mi se pare ce faci pentru a simtii ca existi cu adevarat, ca nu traiesti inutil.Filosofia este frumoasa si interrsanta, te dezvolta intelectual, dar nu prea ajuta la nimic, ea doar problematizeaza si mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Viata poate fi asemanata si cu un sir de intrebari fara raspuns.

Este plina de vise, ea se termina atunci cand tu "obosesti" din a visa si din a intreba.

Sunt vise si intrebari care au ramas fara raspuns dsau care nu au putut fi implinite, pentru ca nu ai stiut cand sa faci acest lucru.

Daca nu visezi si nu pui intrebari nu traiesti!

pup.

| ServanaAtoni a răspuns:

Daca nu cugeti nu realizezi ca existi, ca ai drepturi si indatoriri.nu vei stii ce este viata, vei rataci mereu.

| Catta a răspuns:

Daca nu gandesti, esti ca si inexistent pe lume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A indoiesc deci gandesc. Gandesc deci exist. Exist deci exista Dumnezeu
Da dar eu am vrut sa subliniez doar partea aceasta Cuget, deci exist.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acest citat departajeaza omul, fiinta rationala, de animale, lipsite de ratiune. Ratiunea este sabie cu doua taisuri, uneori te face sa suferi enorm.

| Aristodemos a răspuns:

De fapt acest citat era mai lung, prima data l-am citit la Noica, si era "Ma indoiesc, deci cuget, cuget deci exist " Noica il paragrafase pe Rene Descartes, care avea in plus partea " daca exist, exista dumnezeu " lucru aberant in opinia mea, nu poti afirma cu certitudine existenta lui dumnezeu, doar pentru ca tu existi, cel putin in opinia mea.