| MrUniverse a întrebat:

Cum credeți că ar fi fost AZI dacă cele două războaie mondiale nu s-ar fi întâmplat?
Oare Știința, Medicina ar fi evoluat mai mult?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai degraba mai putin...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Indiferent ce s-ar spune daca resursele consumate in razboaie ar fi fost folosite in mod pasnic Terra ar fi fost un loc mai bun de trait. Nu neglija in calcule efectele asupra mediului numai a celor 2 " porci " ca sa nu mai vorbim de toate detonarile terane / subterane, reziduri chimice din ind de razboi etc. Singurii care au castigat razboaiele sunt cei care le-au declansat - Bancherii ( au umplut buzunarele ), restul au suferit. Parca ti-am dat vreo 2 filme.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

"Indiferent ce s-ar spune daca resursele consumate in razboaie ar fi fost folosite in mod pasnic Terra ar fi fost un loc mai bun de trait." Foarte adevarat dar sa mai fie omul pe planeta asta inca 20000 de ani si tot nu o sa fim atat de avansati ca sa facem ce mai bine pentru noi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Cineva ne-a pus pe acest pamant cu siguranta, ca Dzeu, ca extraterestri, nu conteaza, dar nu ne-a facut perfecti si mai important - ne-a lasat liberi. Pana nu de mult se credea ca in Univers exista legi clare si precise, acum se stie ca totul este guvernat si cu ajutorul haosului care este indispensabil. Studiez stiinta, nu merg la nici o biserica, nu practic nimic religios.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu. Surprinzator stiinta si medicina au evoluat foarte mult datorita celor doua razboaie. De la experimentele facute de nazisti care intr-un fel macabru au ajutat mult la intelegerea anumitor aspecte ale corpului uman si pana la ce s-a petrecut in razboiul rece (chiar daca nu e vorba de el aici). Cert e ca nu stim cum ar fi evoluat cele doua in lipsa razboaielor, dar stim cu siguranta ca s-au facut descoperiri foarte importante datorita lor.

| UnBroken2016 a răspuns:

Invers. Citeste despre medicina, cu toate ororile petrecute in WW2, a avansat foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe naiba.

Am fi fost acum 15 miliarde de oameni laughing)

| ExprimareLibera a răspuns:

Nu, dacă nu exista religia ar fi evoluat mai mult.

| ambicio a răspuns:

Am sa raspund scurt si la obiect: "Nimic nu e intamplator. Toate au rostul lor.Toate au timpul lor."

| DasKönigreichPreußen a răspuns:

Stiinta ar fi most mai inapoiata, imperialismul ar fi durat mai mult (Rule Britannia laughing ) Germania nu ar fi asa de slaba comparativ cu Imperiul German sau Prus(s)ia, comunismul probabil ar fi patruns mai greu in Rusia Tarista si nu ar fi castigat atat de repede luptele (ca sa poti lupta mai usor sa castigi ai nevoie de oameni care sa te sustina sa creada sa sistemul de guvernamant este foarte incompetent alias Razboiul Ruso-Japonez si esecul din primul razboi mondial, avand majoritatea soldatilor pe front taristii nu prea se puteau ocupa eficient de revolutionari si razboiul era dezastros si revolutia era sprijinita de nemti...)
Probabil Romania nu ajungea asa de Mare ca in perioada interbelica, America nu ar fi intervenit in ambele razboaie ca sa isi arate muschii si sa se deschida lumii (adica ma rog obisnuiau sa fie izolationisti dar au inceput sa intervina in conflicte sau sa porneasca conflicte in favoarea lor Razboiul Americo-Spaniol 1898 daca imi amintesc bine anul, trimitand nave de lupta sa deschida porturile Japoniei "expeditia Perry") albii ar fi continuat sa fie considerati rasa superioara o perioada mai lunga de timp, multi oameni nu ar fi murit (evident), cum am mai zis imperile coloniale ar fi rezistat mai mult decat in aceasta realitate.