| godless1859 a întrebat:

Cum e posibil ca dintr-o masa de celule care secreta niste substante chimice si transmit impulsuri electrice sa ia nastere gandurile?

10 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Mai intai trebuie sa ai habar ce sunt gandurile iar tu nu ai habar pentru ca iti lipseste logica.

| doctorandus a răspuns:

Gandurile sunt caracteristici ale unor retele neuronale complexe.

| T0T a răspuns:

Cred că ai habar că sunt extrem de multe întrebări care încep cu această construcție: "Cum este posibil...". Poți studia acest fenomen per ansamblu, ca multe altele. Eu unul nu cred că am descifrat mintea omului complet, încă mai avem lucruri de aflat ca și în legătură cu alte foarte multe lucruri. Probabil știi cum are loc fenomenul, cum se produc aceste gânduri. Mie mi se pare ceva incredibil. Mai incredibil mi se pare faptul cum tot ce are viață este rezultat ca prin reacția unor substanțe chimice. Lucruri care au avut loc. De ce au avut loc? De ce lucrurile sunt așa cum sunt? De ce avem parte de această complexitate care totuși face apel la niște lucruri aparent simple? Depinde de fiecare ce percepție are asupra lumii, acum. Poți desigur să tratezi acțiunile, fenomenele ca atare ignorând oarecum anumite lucruri.

| relian a răspuns:

Gindurile sint de fapt tot impulsuri electrice, ca urmare totul este energie si impulsuri energetice, dar diferite.Cu alte cuvinte o celula genereaza un impuls, pe care alta celula il receptioneaza si care la rindul ei raspunde tot printr-un impuls, iar aceste impulsuri sau unele din ele le numim ginduri, gindurile fiind un fel de raspus dar constient.Probabil ca si constiinta este tot un impuls care dirijeaza impulsurile primite.Totul ar fi impulsuri electrice si ar avea un centru tot un impuls pe care noi il numic gindire.Cam complicat oricum, dar timpul le rezolva pe toate, cindva poate vom stii.

| Dorugar a răspuns:

Pentru va acea "masa de celule care secreta niste substante" sunt cuprinse in cea mai superioara forma de organizare evolutiva din intreg universul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Si totusi stimabilul ultilizator intreba ce determina de fapt efectul care il are respectiva substanta neurotransmitatoare ( adica ce determina gandirea).

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce determina acel efect/efecte sunt consecintele unor legi chimico-fizico-biologice care sunt naturale in anumite conditii date

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Deci legiile fizicii prevad constienta de sine. Demonstreaza-mi experimental cum poate permite fizica existenta unui organism inteligent.

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai in fata ta 7 miliarde de dovezi ale evolutiei, asa ca ce rost ar avea sa ti le explic eu daca tu esti atat de orbit incat nu le poti vedea

| Illvix a răspuns:

Poate e din cauza faptului ca intreaga realitate e compusa din gandurile unui numar cosmic de suflete eterne disperate sa scape de plictiseala existentei insesi.