| oranya a întrebat:

Cum explicati: "In dragoste si in razboi totul e permis."?

Răspuns Câştigător
| costymaximus a răspuns:

In dragoste ca si in razboi nu sint reguli de urmat, totul se desfasoara sub impulsul momentului.

14 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Eu consider acest enunt pur si simplu un rationament fals sau cel mult cinic.Nu stiu cine l-a lansat insa face cariera si multa lume il invoca fara sa se gandeasca la faptul ca ar putea exista minti care sa-l si puna in practica. Mi se pare evident ca nici in dragoste, nici in razboi nu e totul permis.Si intr-o situatie si in cealalta au aparut la timpul lor legi; mai vechi, cum e condamnarea adulterului sau violului sau hartuirea sexuala, mai noua, in primul caz sau legile stabilite nu mai stiu in care oras european care apara prizonierii de razboi sau interzic folosirea gazelor pe campul de lupta.Nu cred ca trebuie sa luam de bune niste enunturi care circula si care pot deveni si periculoase.Numai bine.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Pentru amândouă cazuri dau un singur citat: "Scopul scuză mijloacele.". De aici poţi trage concluziile singură.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Atat in dragoste, cat si in razboi, trebuie sa iti atingi un tel. Si cum scopul scuza mijloacele...

Abh
| Abh a răspuns:

@unu, pentru crime de razboi sunt judecati doar cei care pierd.

| unu a răspuns:

Nu. n-ai auzit de "crime de razboi" pentru care sunt judecati oamenii?

| dorinaugustin a răspuns:

Simplu.nu sunt reguli de urmat, nu se iau prizonieri si totul este permis ca sa-ti atingi scopul final happy

| zuzumic a răspuns:

Ie simplu in razboi nu ai nici o regula nu iti spune nimeni cati oameni sa omori intr-o zi ...asa si in dragoste nu poti spune maine tin mai mult la tine ca azi mi-e lene, nu pur si simplu sentimentele se formeaza fara sa iti dai seama si intr-o zi realizezi ca de fapt esti exact langa persoana pentru care ai da totul, Iar in raboi soldati se duc pentru a-si apara tara li se pare groaznic ce se petrece acolo stau cu inima in piuneze ca nu stiu daca vor ajunge intregi acasa sau vi, se avanta in razboi si nici nu realizeaza cand se termina pentru ca sunt prea ocupati cu grija de a ramane vi, In dragoste esti prea ocupat sa ii arati fintei iubite ce simti pentru ea/el sa il/o faci fericita si sa il/o faci sa nu vrea sa plece niciodata... dar inconstient faci asta pentru ca sti ca plecarea persoanei iubite va lasa un loc pustiu in casa si in sufletul tau, iar suferinta va fi direct proportionala cu pierderea vederi sau paralizia. Si in iubire si in razboi dai tot ce poti mai bun ca sa iesi intreg si nu conteaza ce trebuie sa faci ca sa se intample asta. Toata lumea va spune Ie indragostit/a, ie nebun/a
sau e disperat/a sa ajunga intreaga/g acasa

| sorin a răspuns:

Pentru ca nu exista limite sau bariere si niciodata nu sti ce te asteapta sau ce se v-a intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oranya, in dragoste si in razboi se petrece totul cam la fel.cum nu poti in razboi sa lasi arma din mana, asa in dragoste nu poti tine hainele pe tine. da uite in razboi nu e permisa crima, iar in dragoste violul, sau dragostea cu dea sila.deci nu chiar totul e permis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In razboi oricite orgii au fost interzise ca fiind crime de razboi, par exemple gloante dum dum tot s-au folosit, sau oricit ti-ai fi impus sa nu ucizi a fost imposibil sa n-o faci.Asa si in dragoste n-ai de unde sa stii pentru ca orice ti-ai impune e in contradictie cu cea ce simti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred asa:in dragoste totul e permis, deoarece lupti pentru persoana iubita, iar in razboi totul e permis(doar e razboi) lupti pentru...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostean nu are nici o lege

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca an razboi toti face ce vrei si an dragoste la fel nu exista limite sunt frati care se bat pentru dragostea a kui o fata spun din experienza am trecut prin asa ceva si am rams fara nici unu mi-a fost amici si am ramaa fara ei fetelor nu va luati dupa baieti daca greseste odata va gresi si o doua oara nu aveti incredere an ei numai an aia care sunteti sigura ca nu va va dezamagi

| compagnino a răspuns:

Exemplu:in dragoste ai voie sa inseli increderea celuilalt? evident nu.in razboi nu chiar totul e permis. Exemplu:parasutistii nu se impusca in aer si multe altele cum ar fi uciderea femeilor, copiilor etc.Nu ai ce sa explici la o afirmatie falsa.